Արցախից տեղահանվածների հիմնական պահանջը Հադրութ վերադառնալն է․մինչ այդ՝ Հայաստանում համայնք են ուզում ստեղծել (տեսանյութ) 04/07/2022   12:37  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մեր հիմնական պահանջը Հադրութ վերադառնալն է և մյուս բոլոր պահանջները բխում են դրանից։ Այսօր Կառավարության շենքի դիմաց տեղի ունեցած բողոքի ակցիայի ժամանակ լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Հանուն Հադրութի» ՀԿ ղեկավար Լևոն Հայրյանը։
«Քանի որ Հադրութ վերադառնալու համար տարիներ կպահանջվի, ուստի ներկա իրավիճակում ճիշտ կլինի, որ Հայստանում տեղահանվածների համար համայնք ստեղծվի։ Որպեսզի կարողանանք հետագյում վերդառնալ Հադրութ, պետք է պահպանենք համայնքը, իրար կողքի ապրենք։ Հակառակ դեպքում տարբեր ուղղություններով ցրվելու են․ մեկը գնալու է Ռուսաստան, մեկը՝ Եվրոպա, մեկ ուրիշը մեկ այլ երկիր։ Ինչպես շահումյանցիների դեպքում էր, այսօր ցրված աշխարհով մեկ,նույն կերպ մեր դեպքում է լինելու, արդյունքում Հադրութ վերադառնալու հավանականությունը շատ քիչ կլինի»,-ասաց Հայրյանը։
Հենց Արցախում այդ համայնքը ստեղծելու հնարավորության մասին հարցին Հայրյանը հարցով պատասխանեց՝ իսկ այնտեղ ապրող հայության համար կա՞ն անվտագության երաշխիքներ ու հավելեց, որ տեղահանված և այժմ Հայաստանում ապրող արցախցիներից յուրաքանչյուրն Արցախում ապրող հարազատներ ու բարեկամներ ունի։
Ցույցի մասնակիցների պահանջներից մեկն էլ փախստականի կարգավիճակ ստանալն է։ Այդ նպատակով Արցախից տեղահանված քաղաքացիներն այսօր ՄԱԿ-ի գրասենյակի դիմաց նստացույց կանեն ու պահանջը ներկայացնող նամակ կհանձնեն։
Արցախից տեղահանվածներն իրականացրել են ստորագրահավաք, որին արդեն միացել է 2500-3000 մարդ։
12:36 10/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանից բռնագաղթած 254 ընտանիք բնակարանների գնման վկայականներ կստանա
17:00 26/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՊատերազմի հետևանքով Արցախից տեղահանված հայերի, մեր ազգակիցների հետ գործ ունեք, այլ ոչ թե՝ Աֆրիկայից եկած փախստականների․․․
12:22 07/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍ2022-ի հունվարի 1-ի դրությամբ ՀՀ տարբեր մարզերում ժամանակավորապես ապաստանած արցախցիների թիվը կազմում է շուրջ 21 հազար մարդ

“Возвращение в Гадрут, создание общины”: вынужденные переселенцы из Арцаха озвучили свои требования в ходе акции в Ереване 04/07/2022   12:57  |  Лента новостей
Вынужденные переселенцы из Арцаха проводят акцию протеста у здания правительства в Ереване.
“Наше основное требование – возвращение в Гадрут. Все наши остальные требования проистекают из этого”, - заявил один из участников акции, глава общественной организации “во имя Гадрута” Левон Айрян в беседе с журналистами.
“Поскольку для возвращения в Гадрут  могут потребоваться годы, было бы правильно в нынешней ситуации создать в Армении общину вынужденных переселенцев, чтобы мы смогли в дальнейшем вернуться на родину. Мы должны сохранить общину, жить рядом друг с другом. В противном случае все разойдутся по разные стороны. Кто-то уедет в Россию, кто-то  отправится в Европу и т.д. Как это имело место с жителями Шаумяна, которых разборосало по всеми свету. То же самое произойдет с нами, и в итоге вероятность возвращения в Гадрут будет очень мала”, - сказал Айрян.
На вопрос о возможности создания общины в Арцахе, Айрян ответил вопросом: “А для проживающих там армян сегодня есть гарантии безопасности?”
Участники акции также требуют предоставления статуса беженца. С этой целью они сегодня проведут сидячий пикет перед офисом ООН и передадут письмо с соответствующим требованием.