Արայիկ Հարությունյանն ստորագրել է հրամանագիր ռազմական դրության պայմաններում իրավունքների ու ազատությունների ժամանակավոր սահմանափակումների մասին 03/26/2022   20:01  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը մարտի 26-ին ստորագրել է հրամանագիր ԱՀ տարածքում հայտարարված ռազմական դրության պայմաններում իրավունքների ու ազատությունների ժամանակավոր սահմանափակումների մասին: Այս մասին հայտնում են ԱՀ նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից։
Համաձայն հրամանագրի՝ ԱՀ տարածքում հայտարարված ռազմական դրության ժամկետի ընթացքում օրենքով սահմանված կարգով՝
1.սահմանափակվում է հավաքների ազատության իրավունքը.
2.արգելվում են գործադուլները և կազմակերպությունների գործունեությունը դադարեցնող կամ կասեցնող այլ միջոցառումները.
3.կասեցվում է Արցախի Հանրապետության պաշտպանունակության ու անվտանգության դեմ ուղղված քարոզչություն և այլ գործունեություն ծավալած կազմակերպությունների գործունեությունը:
Սույն հրամանագրով սահմանված իրավունքների ու ազատությունների ժամանակավոր սահմանափակումների կիրառման ապահովման պատասխանատվությունը դրվում է ԱՀ ներքին գործերի նախարարության և ԱՀ ազգային անվտանգության ծառայության վրա:
09:42 25/03/2022  |  ՄամուլԱրայիկ Հարությունյանի ու ՔՊ-ականների հարաբերություններն ավելի են լարվել. «Ժողովուրդ»
09:56 22/03/2022  |  ՄամուլԱրայիկ Հարությունյան թիմակիցները վախեցե՞լ են ՀՀ իշխանություններից եւ բոյկոտել լսումները. «Հրապարակ»
12:54 21/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի նախագահը շնորհավորական ուղերձ է հղել Հայ Առաքելական Եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Տ. Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանին
12:06 19/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրայիկ Հարությունյանը Անվտանգության խորհրդի նիստ է հրավիրել
20:02 10/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանը փորձում է օգտվել Ուկրաինայի շուրջ իրավիճակից ու միջազգային դերակատարների զբաղվածությունից. Արայիկ Հարությունյան

Президент Арцаха подписал указ о временном ограничении прав и свобод в условиях военного положения 03/26/2022   20:04  |  Лента новостей
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян 26 марта подписал указ о временном ограничении прав и свобод в условиях объявленного на территории Республики Арцах военного положения. Об этом сообщает Главное информационное управление Аппарата президента Республики Арцах.
Согласно указу, в период действия военного положения, объявленного на территории Республики Арцах, в установленном законом порядке:
1. ограничивается право на свободу собраний,
2. запрещаются забастовки и другие мероприятия, которые способствуют прекращению или приостановлению деятельности организаций,
3. приостанавливается работа организаций, занимающихся пропагандой или другой деятельностью, направленной против обороноспособности и безопасности Республики Арцах.
"Ответственность за обеспечение применения временных ограничений прав и свобод, установленных данным указом, возлагается на Министерство внутренних дел и Службу национальной безопасности Республики Арцах", - отмечается в сообщении.