Վիտալի Բալասանյանին Արցախի նախագահի կողմից «ադբեջանական կողմի հետ բանակցություններ վարելու լիազորություն» վերապահող իրավական ակտ չի ընդունվել. ԱԽ 03/24/2022   17:36  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի Հանրապետության Անվտանգության խորհրդի գրասենյակը տեղեկացնում է, որ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Վիտալի Բալասանյանին Արցախի Հանրապետության նախագահի կողմից «ադբեջանական կողմի հետ բանակցություններ վարելու լիազորություն» վերապահող իրավական ակտ չի ընդունվել։
Ավելի վաղ Արցախի տեղեկատվական շտաբից հայտնել էին, որ Արցախից Ադրբեջանի հետ բանակցություններ կվարի Վիտալի Բալասանյանը:
«Ադրբեջանական կողմի հարուցած խնդիրների լուծման նպատակով ԱՀ նախագահի հրամանագրով ռուս խաղաղապահ զորակազմի հետ աշխատելու և ադրբեջանական կողմի հետ բանակցություններ վարելու լիազորությունը վերապահված է ԱՀ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Վիտալի Բալասանյանին»,-նշել էին Արցախի տեղեկատվական շտաբից։
Արցախի Անվտանգության խորհրդի գրասենյակը, սակայն, հերքում է տեղեկատվական շտաբի հրապարակած հայտարարությունը։
«Միաժամանակ տեղեկացնում ենք, որ Արցախի Հանրապետության նախագահը 2021 թվականի սեպտեմբերի 10-ին ստորագրել է կարգադրություն, որով Անվտանգության խորհրդի քարտուղարը նշանակվել է Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորակազմի հետ համագործակցության հարցերը համակարգող»,-ասված է Արցախի ԱԽ հայտարարությունում։
Ի դեպ նշենք, որ իշխանական տելեգրամյան ալիքները նաեւ տեղեկատվություն են տարածում, թե ադրբեջանցիները մտադիր չեն բացել գազամատակարարման փականները ու պատասխանատվությունը բարդել ռուս խաղաղապահների վրա՝ նշելով, թե նրանք հաշտվել են այդ մտքի հետ, իսկ թե ինչ են անում ՀՀ ու Արցախի իշխանությունները՝ պարզ չէ։
17:21 24/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍ«Սա կյանքի ու մահվան պայքար է, բայց մենք Արցախից չենք հեռանալու». արցախցի կին (տեսանյութ)

Президент Арцаха не наделял Баласаняна полномочием на “ведение переговоров с азербайджанской стороной” - Совбез 03/24/2022   17:46  |  Лента новостей
Аппарат Совета безопасности Республики Арцаха  сообщает, что правового акта, наделяющего секретаря Совбеза Витлаия Баласаняна “полномочием на ведение переговоров с азербайджанской стороной”, президентом Арцаха принято не было.
Информационный штаб ранее сообщил, что с целью решения созданных азербайджанской стороной проблем  полномочием по  работе с российским миротворческим контингентом и ведению переговоров с азербайджанской стороной  указом президента Республики Арцах наделен секретарь Совета безопасности Арцаха Виталий Баласанян.
Аппарат Совета безопасности Республики Арцах, однако, опровергает заявление, распространенное несколько часов назад Информационным штабом Арцаха.
"При этом сообщаем, что президент Республики Арцах 10 сентября 2021 года подписал распоряжение, которым назначил секретаря Совета безопасности координатором по взаимодействию с миротворческим контингентом Российской Федерации", - говорится в сообщении Совбеза.