«Սա կյանքի ու մահվան պայքար է, բայց մենք Արցախից չենք հեռանալու». արցախցի կին (տեսանյութ) 03/24/2022   17:21  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախցին իր հողը չի թողնելու։ Ադրբեջանը թող դա հասկանա՝ արցախցին ապրել ու ապրելու է Արցախում,- Ստեփանակերտում տեղի ունեցած ակցիայի ժամանակ հայտարարել է արցախցի Արմինե Ավագիմյանը։
«Արցախում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի մասին տեղյակ է ամբողջ աշխարհը, բայց ոչ որևէ քայլ չի ձեռնարկվում, բոլորը միայն մտահոգված են, ինչ – որ կոչեր են հնչեցնում, իսկ սայլը տեղից չի շարժվում։ Սա կյանքի և մահվան պայքար է, բայց մենք Արցախից չենք հեռանալու»,- ընդգծել է արցախցի կինը, ով երկու մանկահասակ երեխաների հետ այսօր Ստեփանակերտի մանկական հիվանդանոցի մոտ խաղաղ հավաքի է մասնակցում՝ պահանջելով միջազգային կառույցներին պարտադրելու Ադրբեջանին վերականգնել Արցախում գազի մատակարարումը։
Արդեն օրեր շարունակ հումանիտար աղետի մեջ հայտնված արցախցի կանայք, իրենց երեխաների հետ միասին, դուրս են եկել Արցախի փողոցներ՝ բարձրաձայնելու, որ արցախցին ունի նույն հավասար իրավունքները, ինչ մնացած երկրների քաղաքացիները, Արցախում ապրող և մեծացող երեխաներն էլ պետք է ունենա ապահովության նույն երաշխիքներն, ինչ ունեն աշխարհի տարբեր երկրում ապրող երեխաները.«Անթույլատրելի և դատապարտելի է բնակիչների նկատմամբ այսպիսի ահաբեկչություն իրականացումը, Ադրբեջանի ագրեսիայի հետեւանքով մենք հայտնվել ենք անելանելի վիճակում։ Չկա որեւէ կառույց, որը կստիպի ագրեսորին վերջ տալ իր այս գործողություններին։ Մենք միջազգային կառույցներից պահանջում ենք, որպեսզի անհապաղ զբաղվեն Արցախի բնակիչների անվտանգությամբ, սա միայն կենցաղային խնդիր չէ»,– հայտարարել է խաղաղ ակցիայի մասնակիցներից մեկը։

Мы не оставим свою землю, это борьба не на жизнь, а на смерть - жительница Арцах (ВиДЕО) 03/24/2022   18:01  |  Лента новостей
Арцахцы не оставят свою землю. Пусть Азербайджан зарубит у себя на носу: арцахцы жили и будут жить в Арцахе. Об этом заявила жительница Арцаха Армине Авагимян в ходе митинга, прошедшего сегодня в Степанакерте.
“О гуманитарном кризисе в Арцахе знает весь мир, но никто не предпринимает каких-либо шагов. Всего лишь обеспокоены, озвучивают какие-то призывы. Да только воз и ныне там. Это борьба не на жизнь, а на смерть, но мы не покинем Арцах”, - подчеркнула жительница республики, которая вместе с двумя малолетними детьми участвовала в мирной акции у здания детской больницы в Степанакерте. Она требовала от международных структур заставить Азербайджан возобновить подачу газа в Арцах.
Жительницы Арцаха вместе с детьми, оказавшиеся на грани гуманитарной катастрофы, вышли на улицу, чтобы заявить о том, что у арцахцев те же права, что и у граждан остальных стран.
“Недопустимо и заслуживает осуждения осуществляемый Азербайджаном террор против жителей. Из-за агрессии Азербайджана мы оказались в безвыходной ситуации. Нет ни одной структуры, которая заставила бы агрессора прекратить свои действия. Мы требуем от международных структур немедленно заняться безопасностью жителей Арцаха. Это не только бытовая проблема”, - заявила одна из участниц акции.