Աղվան Հովսեփյանի գործով քաղաքական իշխանությունն ունի որոշակի հետաքրքրություն. Երեք պաշտոնյա վրեժխնդիր են լինում. Ալեքսանյան (տեսանյութ) 03/08/2022   20:00  |  ԼՐԱՀՈՍ
Աղվան Հովսեփյանի գործով քաղաքական իշխանությունը նույնպես ունի որոշակի հետաքրքրություն։ Որոշակի պաշտոնատար անձինք, ինչու ոչ, որոնք զբաղեցնում են պաշտոններ ԲԴԽ-ում, Հակակոռուպցիոն կոմիտեում, այո, հետաքրքրված են Աղվան Հովսեփյանի նկատմամբ իրականացվող քրեական հետապնդմամբ։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի եթերում ասաց ՀՀ նախկին գլխավոր դատախազ, ՔԿ նախկին նախագահ Աղվան Հովսեփյանի պաշտպան Էրիկ Ալեքսանյանը։
Պաշտպանը հիշեցրեց, որ քրեական գործը հարուցվել է 2020թ մարտի 31-ին և քրեական գործ հարուցելու մասին որոշումն ուսումնասիրելու դեպքում տեսնում ենք, որ տրված են այնպիսի ձևակերպումներ, որոնք ուղղակիորեն վերաբերում են Աղվան Հովսեփյանին։
«Հարց է առաջանում՝ եթե այդ փաստական տվյալները պարունակում էին հանցագործության մասին հատկանիշներ, բավարար էին անձի նկատմամբ քրեական հետապնդում իրականացնելու համար, ապա 2020թ մարտին Աղվան Հովսեփյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում ինչու չիրականացվեց։ Աղվան Հովսեփյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում իրականացվեց 2021թ,երբ իրականացվում էր նախընտրական քարոզչություն և Աղվան Հովսեփյանն Ապարան քաղաքում որոշակի դիրքորոշում հայտնեց «Հայաստան« դաշինքի օգտին, սկսվեց այս քաղաքական խայտառակ հետապնդումը »,- նշեց Ալեքսանյանը՝ հավելելով, որ Աղվան Հովսեփյանը քաղաքականության հետ որևէ կապ չունի, մարդն ամբողջ կյանքում զբաղեցրել է իրավապահ համակարգերի ղեկավարի պաշտոնը, սակայն որպես քաղաքացի որոշակի դիրքորոշում հայտնելուց հետո, քաղաքացիական պարտքի դրսևորումից հետո սկսվել է այս քաղաքական հետապնդումը։
Հարցին ի պատասխան, թե ինչը դուր չեկավ քաղաքական իշխանությանը, կոնկրետ Նիկոլ Փաշինյանին՝ Ալեքսանյանը հիշեցրեց Աղվան Հովսեփյանի դիրքորոշում, կարծիքն առ այն, որ վերջինս տեսնում է Ռոբերտ Քոչարյանին՝ որպես այն անձի, որը կարող է այս անելանելի վիճակից դուրս հանելու, ինչը, բնականաբար, չի կարող դուր գալ Նիկոլ Փաշինյանին և քաղաքական իշխանության մյուս ներկայացուցիչներին։
«Այդ դուր չգալուն հաջորդում է այս ապօրինի քրեական հետապնդումը, ընդհուպ՝ մինչև կալանավորումը»,- նշեց Ալեքսանյանը։
Փաստաբանը էական է համարում նաև Աղվան Հովսեփյանի դիրքորոշումը՝ հայ դատի վերաբերյալ, որն Աղվան Հովսեփյանը ներկայացրել է դեռևս 2013թ։
«Այնքանով է էական, որ մեր այսօրվա քաղաքական իշխանությունն այս հարցի համատեքստում կարծես թե ունի մի փոքր այնպիսի դիրքորոշում, որն առհասարակ չի բխում հայ ազգի շահերից, հետևաբար, պարոն Հովսեփյանի իրավական դիրքորոշումը չի կարող նրանց համար լինել դուրեկան, հակասում է նաև նրանց դիրքորոշմանը»,- նշեց Ալեքսանյանը՝ հավելելով, որ քաղաքական իշխանության նպատակն էլ հենց մարդկանց մեկուսացնելն է, կալանքի տակ պահելն է, որ չխոսեն։
Դիտարկմանը, որ գործող գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանն իր մասնագիտական առաջխաղացումն ունեցել է Աղվան Հովսեփյանի պաշտոնավարման տարիներին, Հակակոռուպցիոն կոմիտեի ներկայիս նախագահը նախկինում փորձել է աշխատանքի անցնել ՔԿ-ում, սակայն Հովսեփյանն աշխատանքի չի ընդունել և վերջապես Գագիկ Ջհանգիրյանը գլխավոր դատախազի տեղակալի պաշտոնից ազատվել է՝ քաղաքական գործունեությամբ զբաղվելու համար, հնարավո՞ր է, որ անձնական վրեժխնդրություն լինել՝ Ալեքսանյանն արձագանքեց. «Ոչ միայն կարող է, այլ՝ հենց այդպես էլ կա։ Մենք ի սկզբանե այս մեղադրանքները որակում էինք ոչ միայն քաղաքական դրդապատճառներ ունեցող, այլև՝ անձնական վրեժխնդրության արդյունք է»։
Ալեքսանյանի դիտարկմամբ՝ Արթուր Դավթյանն իր մասնագիտական վերելքն ունեցել և ձեռք է բերել նաև Աղվան Հովսեփյանի շնորհիվ, ինչի մասին ոչ ոք չպետք է մոռանա, իսկ ինչ վերաբերում է մեղադրանքի պաշտպանությունը դատախազության կողմից, ապա, ըստ նրա, Արթուր Դավթյանի գործելաոճն ուղղված է նրան, որ վերջինս գոնե մի փոքր երկարացնի իր կյանքը, որովհետև, ըստ ասեկոսեների, սեպտեմբեր ամսին Դավթյանի ղեկավարման ժամկետը լրանալու։ Ալեքսանյանը հակված է կարծելու, որ Աղվան Հովսեփյանի գործն այն գործերից մեկն է, որով Արթուր Դավթյանը փորձում է ամրապնդել իր տեղը և մի փոքր երկարացնել իր կյանքը, ինչը, մեղմ ասած, արժանի պահվածք և գործելաոճ չէ։ Ինչ վերաբերում է Ջհանգիրյանին, փաստաբանը վերահաստատեց, որ Ջհանգիրյանն ազատվել է պաշտոնից՝ քաղաքական գործունեությամբ զբաղվելու պատճառով, որովհետև դատախազն ի պաշտոնե չի կարող զբաղվել քաղաքականությամբ, իսկ պաշտոնից ազատվելուց հետո ենթարկվել է քրեական հետապնդման, հետևաբար, նման պայմաններում արդյո՞ք Գագիկ Ջհանգիրյանը չէր լցվի ատելությամբ, վրեժխնդրությամբ՝ Աղվան Հովսեփյանի նկատմամբ, ում պաշտոնավարման տարիներին ազատվել է պաշտոնից՝ իրավացիորեն։
Անդրադառնալով Սասուն Խաչատրյանի գործոնին՝ Ալեքսանյանը նշեց, որ Սասուն Խաչատրյանն Աղվան Հովսեփյանի հրամանով նշանակվել է Երևան քաղաքի դատախազի տեղակալ, որոշ ժամանակ անց, երբ Աղվան Հովսեփյանը ՔԿ նախագահն էր, Խաչատրյանը չի ընդունվել ՔԿ-ում՝ հենց Աղվան Հովսեփյանի նախաձեռնությամբ, որովհետև չի համապատասխանել չափանիշներին։
«Պատմությունը ցույց է տալիս, որ մեր ազգը շատ նեղացկոտ ազգ է։ Գուցե՝ վրեժխնդիր։ Տեսնում ենք, որ Սասուն Խաչատրյանի պարագայում ևս ամբիցիաները մնացել են, պահպանվել են և այս մեղադրանքները կապված են այդ անձանց ամբիցիաների վրա»,- եզրափակեց Ալեքսանյանը։
18:19 03/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱմենն արվում է Աղվան Հովսեփյանին երկարատև կալանքի տակ պահելու համար, ինչու ոչ նաև՝ մինչև Հակակոռուպցիոն դատարանների ստեղծումը. Էրիկ Ալեքսանյան
11:06 08/02/2022  |  Դատական ռեպորտաժներԱյսուհետ դատավորն այնպիսի որոշում է կայացնելու, որ հետագայում քաղաքական հետապնդման չենթարկվի․ Էրիկ Ալեքսանյան

Трое чиновников мстят: адвокат заявил о заинтересованности власти к делу экс-генпрокурора Армении Агвана Овсепяна 03/09/2022 10:36 | Интервью
Политическая власть также проявляет определенную заинтересованность к делу бывшего генерального прокурора Армении, экс-председателя Следственного комитета(СК) РА Агвана Овсепяна. Об этом в эфире “ФактИнфо” заявил адвокат экс-генпрокурора Эрик Алексанян.
“Да, ряд чиновников, которые занимают посты в Высшем судебном совете(ВСС), Антикоррупционном комитете, заинтересованы уголовным преследованием, осуществляемым в отношении Агвана Овсепяна”, - сказал адвокат.
Он напомнил, что уголовное дело было заведено 31 марта 2020 года, и при изучении решения о возбуждении дела можно заметить такие формулировки, которые напрямую касаются Агвана Овсепяна.
“Возникает вопрос: если эти фактические данные содержали признаки преступления, если их было достаточно для осуществления уголовного преследования, то почему его инициировали в отношении Агвана Овсепяна в марте 2020 года? Уголовное преследование в отношении Агвана Овсепяна было инициировано в 2021 году, в период предвыборной кампании, когда Агван Овсепян в городе Апаране высказал определенную позицию в пользу блока “Армения”, после чего было начато это позорное политическое преследование”, - отметил Алексанян. Он добавил, что Агван Овсепян не имеет никакого отношения к политике, он всю жизнь занимал руководящие посты в системе правоохранительных органов, однако после того, как он в качестве гражданина высказал определенную позицию, проявив свой гражданский долг, было инициировано это политическое преследование.
На вопрос, что именно не понравилось политической власти и Николу Пашиняну, в частности, Алексанян упомянул позицию Овсепяна, его мнение о том, что среди деятелей, которые в состоянии вывести страну из этого безвыходного положения, он видит Роберта Кочаряна, что, естественно, не могло понравиться Николу Пашиняну и остальным представителям политической власти.
“За этим последовало незаконное уголовное преследование вплоть до ареста”, - отметил Алексанян.
В ответ на ремарку о том, что продвижение действующего генпрокурора Артура Давтяна по карьерной лестнице имело место при Агване Овсепяне, нынешний руководитель Антикоррупционного комитета ранее пытался перейти на работу в СК, однако Овсепян его не принял на работу и наконец Гагик Джангирян был освобожден от должности заместителя генпрокурора за ведение политической деятельности, возможно, что это личная месть, Алексанян заявил: “Не только может, но так оно и есть”. “Мы изначально квалифицируем эти обвинения как результат личной мести”, - добавил адвокат.
Алексанян склоняется к мысли, что дело Агвана Овсепяна одно из тех, посредством которого Артур Давтян пытается укрепить свое положение и немного продлить срок пребывания в должности, что, мягко говоря, не является достойным поведением и методом работы. Что касается Джангиряна, то адвокат подтвердил, что он был уволен из-за политической деятельности, так как прокурор по должности не может заниматься политической деятельностью. После же увольнения подвергался уголовному преследованию, следовательно, в подобных условиях, как указал он, разве Гагик Джангирян не преисполнился бы ненавистью и чувством мести по отношению к Агвану Овсепяну, при котором он был уволен с занимаемой должности, по справедливости.
Что касается фактора Сасуна Хачатряна, то Алексанян отметил, что Хачатрян по приказу Агвана Овсепяна был назначен заместителем прокурора Еревана, а спустя некоторое время, в бытность Овсепяна председателем Следственного комитета, Хачатряна не приняли на работу в СК, именно по инициативе Агвана Овсепяна, поскольку он не соответствовал установленным критериям.
“Как показывает история, наша нация весьма обидчивая. Может, мстительная. Мы видим, что в случае с Сасуном Хачатряном амбиции остались, и эти обвинения связаны с амбициями этих лиц”, - резюмировал Алексанян.