Դավիթ Արղամանյանը և Արմեն Դանիելյանն ակնհայտ ապօրինի կալանքի տակ են պահում Աղվան Հովսեփյանին. հանցագործության մասին հաղորդում է ներկայացվել 02/28/2022   11:01  |  Մեկնաբանություն
Դատավորներ Դավիթ Արղամանյանն ու Արմեն Դանիելյանն իրենց որոշումներով ակնհայտ ապօրինի կալանքի տակ են պահում Աղվան Հովսեփյանին, ուստի հաշվի առնելով իրավապահ մարմինների կողմից ձևավորած նոր պրակտիկան, հանցագործության մասին հաղորդում ենք ներկայացրել ՀՀ գլխավոր դատախազին՝ խնդրելով դատավորներ Դավիթ Արղամանյանի և Արմեն Դանիելյանին նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելու և ազատությունից զրկելու համաձայնություն ստանալու խնդրանքով դիմել ՀՀ բարձրագույն դատական խորհրդին, նրանց նկատմամբ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 348-րդ հոդվածի 3-րդ մասով հարուցել քրեական գործ՝ ենթարկելով քրեական պատասխանատվության: Այս մասին հայտնում է ՀՀ նախկին գլխավոր դատախազ, ՔԿ նախկին նախագահ Աղվան Հովսեփյանի պաշտպանական խումբը։
《 2022 թվականի հունվարի 4-ին Աղվան Հովսեփյանին կալանքի տակ պահելու ժամկետը դատավոր Դավիթ Արղամանյանն ակնհայտ ապօրինի կերպով երկարացրել էր ևս 2 ամսով, իսկ վերաքննիչ դատարանի դատավոր Արմեն Դանիելյանի ակնհայտ ապօրինի որոշմամբ օրինական ուժի մեջ է թողնվել Դավիթ Արղամանյանի որոշումը։
Ընդգծենք, որ սույն դատավորները որևէ տվյալ չունենալով, թե հաջորդ 2 ամիսների ընթացքում նախաքննական մարմինն ինչ գործողություններ պետք է կատարի և որքան ժամանակ է անհրաժեշտ դրանց կատարման համար, «փակ աչքերով» որոշել են, որ այդ չբացահայտված գործողությունները կատարելու համար քննիչին անհրաժեշտ է ևս 2 ամիս ժամանակ, ինչպես նաև, որ ազատության մեջ հայտնվելու դեպքում Աղվան Հովսեփյանը կարող է խոչընդոտել այդ չբացահայտված գործողությունների կատարմանը (նույնիսկ եթե օրինակ, քննիչը պետք է իր աշխատասենյակում փաստաթղթերի զննումներ կատարի կամ ինչ-որ փաստաթղթեր ստանալու հարցումներ կատարի, որոնց կատարմանն Աղվան Հովսեփյանն, անգամ ամենամեծ ցանկության դեպքում, չի կարող խոչընդոտել)։
Ուղղակի ակնհայտ էր, որ սույն դատավորներն ի վիճակի չեն Աղվան Հովսեփյանի վերաբերյալ գործով արդար և օրինական որոշում կայացնել, ուստի նրանց երկուսին էլ ինքնաբացարկի միջնորդություն ենք ներկայացրել, որոնք նույն դատավորները մերժել են, համարելով, թե իրենք անկախ և անաչառ դատավորներ են կամ որ գոնե այդպիսին կարող են լինել հասարակության աչքում։
Քանի որ դատավորներ Դավիթ Արղամանյանն ու Արմեն Դանիելյանն իրենց որոշումներով ակնհայտ ապօրինի կալանքի տակ են պահում Աղվան Հովսեփյանին, ուստի հաշվի առնելով իրավապահ մարմինների կողմից ձևավորած նոր պրակտիկան, հանցագործության մասին հաղորդում ենք ներկայացրել ՀՀ գլխավոր դատախազին՝ խնդրելով դատավորներ Դավիթ Արղամանյանի և Արմեն Դանիելյանին նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելու և ազատությունից զրկելու համաձայնություն ստանալու խնդրանքով դիմել ՀՀ բարձրագույն դատական խորհրդին, նրանց նկատմամբ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 348-րդ հոդվածի 3-րդ մասով հարուցել քրեական գործ՝ ենթարկելով քրեական պատասխանատվության:
Ի լրումն վերը նշվածի, հարկ ենք համարում նշել, որ քրեական հետապնդման մարմինները ևս քաջ գիտակցում են, որ Աղվան Հովսեփյանն ակնհայտ ապօրինի է պահվում կալանքի տակ, ուստի որոշել են նրան կալանքի տակ պահելու ժամկետը հերթական անգամ ապօրինի երկարացնելուց առաջ առաջադրված մեղադրանքների շարքը համալրվել է ևս մի շինծու և ապօրինի մեղադրանքով։ Իսկ նպատակը հետևյալն է․ քանի որ Աղվան Հովսեփյանին կալանքի տակ պահելու ժամկետը լրանում է 2022 թվականի մարտի 7-ին, ուստի ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեն Աղվան Հովսեփյանի կալանքի տակ պահելու ժամկետը կրկին երկարացնելու համար ձևական հիմքեր ապահովելու նպատակով մինչև համապատասխան միջնորդությամբ դատարանին դիմելը, նրան նոր անհիմն մեղադրանք է առաջադրել մի դեպքով, որի վերաբերյալ տվյալները վաղուց են առկա քրեական գործում, սակայն այն նախկինում չեն դիտարկել որպես հանցագործութուն։
Իսկ ներկայումս, քանի որ մեղադրանքի կողմին և կալանքի ժամկետը երկարացնող դատավորին շատ խիստ է անհրաժեշտ նոր մեղադրանքը և կալանքի գոնե ձևական հիմնավորումը, ուստի նույն դեպքն արդեն իսկ որակվել է որպես հանցագործություն։
Հուսով ենք, որ սույն գործով հրապարակային դատաքննությունը շուտ կսկսի և հնարավորություն կունենանք հանրությանը ցույց տալ ոչ միայն այդ մեղադրանքների անհիմն լինելն, այլ նաև մատնացույց անել այն ակնհայտ խտրական վերաբերմունքը, որը քրեական հետապնդման մարմինների կողմից դրսևորվում է Աղվան Հովսեփյանի նկատմամբ, քանզի այդ մարմինները նույն արարքն այլ անձանց պարագայում այլ կերպ են որակում կամ չեն որակում որպես հանցագործություն, իսկ Աղվան Հովսեփայնի պարագայում դրանք, տարրական իրավաբանությունն անտեսելով, պարտադիր որակվում են որպես ծանր կամ առանձնապես ծանր հանցագործություններ》,֊նշված է հայտարարությունում։
18:25 30/12/2021  |  Քրեական խրոնիկոնԴատավոր Դավիթ Արղամանյանը քննում է Աղվան Հովսեփյանի կալանավորումը երկարացնելու միջնորդությունը՝ չունենալով բավարար ժամանակ գործի նյութերին ծանոթանալու համար. Ինքնաբացարկը մերժվել է

Судьи Давид Аргамянян и Армен Даниелян незаконно содержат под стражей Агвана Овсепяна: адвокаты подали заявление о преступлении 02/28/2022 13:27 | Лента новостей
Судьи Давид Аргамянян и Армен Даниелян своими решениями явно незаконно удерживают бывшего генпрокурора Армении, экс-председателя Следственного комитета РА Агвана Овсепяна под стражей. Об этом говорится в заявлении адвокатской группы Агвана Овсепяна.
С учетом сформированной правоохранительными органами новой практики, адвокаты подали генпрокурору РА заявление о преступлении, попросив инициировать уголовное преследование в отношении судей Давида Аргаманяна и Армена Даниеляна и для получения согласия на арест обратиться в Высший судебный совет, возбудить в отношении них уголовное дело по части 3 статьи 348 УК РА и привлечь их к уголовной ответственности.
В заявлении подчеркивается, что упомянутые судьи, не располагая какими-либо данными о предстоящих в ближайшие два месяца действиях органа предварительного следствия и времени, необходимом для их проведения, с “закрытыми глазами” решили, что для проведения этих нераскрытых действий следователю понадобится еще 2 месяца и что Агван Овсепян, оказавшись на свободе, может помешать их проведению(например, если даже следователь должен произвести осмотр документов в своем кабинете или произвести запрос на получение каких-то документов, чему Агван Овсепян даже при большом желании не может помешать).
“Просто очевидно, что упомянутые судьи не в состоянии вынести справедливое и законное решение по делу в отношении Агвана Овсепяна, посему мы подали ходатайство о самоотводе, которое те же судьи отклонили, посчитав, что они независимые и беспристрастные судьи или хотя бы могут таковыми быть в глазах общественности”, - говорится в заявлении.
Адвокаты сочли нужным отметить, что "органы уголовного преследования тоже прекрасно осознают, что Агвана Овсепяна удерживают под стражей явно незаконно, поэтому перед противоправным продлением срока ареста они решили дополнить серию предъявленных обвинений еще одним сфабрикованным и незаконным обвинением".
“А цель заключается в следующем: поскольку 7 марта 2022 года истекает срок содержания Агвана Овсепяна под стражей, Антикоррупционный комитет для обеспечения формальных оснований для повторного продления срока содержания Овсепяна под стражей до обращения с соответствующим ходатайством в суд предъявил ему новое безосновательное обвинение по одному эпизоду, данные по которому давно наличествуют в уголовном деле, однако ранее они не рассматривались как преступление”, - отмечается в заявлении.
Как отметили адвокаты, теперь стороне обвинения и судье, который собирается продлевать срок содержания под стражей, крайне необходимы новое обвинение и формальное обоснование ареста, поэтому один и тот же случай был уже квалифицирован как преступление.
"Надеемся, что публичные слушания по делу начнутся скоро и представится возможность показать общественности не только безосновательность обвинений, но и явное дискриминационное отношение органов уголовного преследования к Агвану Овсепяну, так как эти органы одни и то же деяния в случае с другими лицами квалифицируют иначе или вовсе не квалифицируют как преступление, а в случае с Агваном Овсепяном, игнорируя элементарную юриспруденцию, в обязательном порядке расценивают их как тяжкие или особо тяжкие преступления”, - отмечается в заявлении.