Գերու հարազատն այսօր հեռախոսակապ կհաստատի Բաքվում գտնվող եղբոր հետ 03/01/2022   13:32  |  ԼՐԱՀՈՍ
Խծաբերդում գերեվարված 62 զինծառայողներից 30-ը շուրջ 15 ամիս է, ինչ գտնվում են թշնամի երկրում։ Հարազատները չգիտեն, թե երբ կվերադառնան նրանք, տեղեկություններն ստանում են Կարմիր Խաչի միջոցով ու այսօր էլ ակնկալում են, որ կապ կհաստատեն։
Արթուրը (անունը փոխված է հայ ռազմագերու շահերից ելնելով՝ հնարավոր նույնականացումից խուսափելու համար) Շիրակի մարզից է։ 2020թ․ դեկտեմբերի 16-ին Խծաբերդի հատվածում գերեվարված պահեստազորայինների թվում նաև նրա եղբայրն էր։ Նրա փոխանցմամբ՝ գերությունից վերադարձ գրեթե բոլոր շիրակցիների հետ մտերմացել է։ Թեկուզ 2021թ․ փետրվարից պարբերաբար կարողանում են կապվել եղբոր հետ, բայց հայրենիք վերադարձած տղաներից ևս Արթուրը փորձել է եղբոր վիճակից տեղեկանալ։ «Վերադարձածներից երեքը իր հետ հենց նույն խցում են եղել։ Դե, իհարկե, մանրամասներ չեն պատմում, բայց հանգստացնում են, ասում են, որ առողջական վիճակը նորմալ է»,-«Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասել է եղբայրը։
Կարմիր խաչի միջոցով մոտավորապես ամիսը մեկ պարբերությամբ հարազատները կարողանում են հեռախոսային կապով խոսել տղաների հետ, նաև նամակներ են փոխանցում։ Արկադին ասում է՝ տեսազանգով երբևէ չեն խոսել, բայց տեսաուղերձներ՝ դարձյալ Կարմիր խաչի աշխատակիցների միջոցով, փոխանցում են միմյանց։
«Վերջին անգամ եղբորս հետ խոսել ենք փետրվարին, չեմ հիշում կոնկրետ օրը, բայց անցած ամսին էր։ Պետք է որ այսօր էլ խոսենք։ Անհամբեր սպասում ենք»,-ասաց Արթուրը՝ հույս հայտնելով, որ տղաները օր առաջ հայրենիք կվերադառնան։
Հիշեցնենք, որ 2020թ․ դեկտեմբերի 16-ին հայտնի էր դարձել, որ կապը կորել է Արցախի Խծաբերդ և Հին Թաղեր գյուղերի ուղղությամբ տեղակայված մի քանի մարտական դիրքերի անձնակազմերի հետ։ Կարճ ժամանակ անց պարզվել էր, որ Խծաբերդի դիրքեր մեկնած շիրակցիների խումբը՝ 62 պահեստազորային, գերեվարվել է։ Նրանցից 32-ը հայրենադարձվել են ու տուժող ճանաչվել, իսկ 30-ը դեռ գերության մեջ են։

Родственник удерживаемого в Баку армянского военнопленного сегодня переговорит с братом по телефону 03/01/2022 14:30 | Лента новостей
30 из 62 военнослужащих, захваченных в плен в арцахском селе Хцаберд, уже 15 месяцев удерживаются во вражеском плену. Родственники не знают, когда они вернутся, информацию получают через Красный Крест и сегодня надеются, что удастся им связаться с ними.
Артур(имя изменено в интересах армянского военнопленного, во избежание возможной идентификации) из Ширакской области. 16 декабря 2020 года среди захваченных в плен на Хцабердском участке резервистов был и его брат. По его словам, у него сложились близкие отношения со всеми ширакцами, вернувшимися из плена. Хотя с февраля 2021 года им удается периодически выходить на связь с братом, однако Артур попытался узнать о состоянии брата также у ребят, вернувшихся на Родину из плена. “Трое из вернувшихся сидели с ним в одной камере. Конечно, они подробностей не рассказывают, но успокаивают, говорят, что состояние его здоровье нормальное”, - заявил брат в беседе с “ФактИнфо”.
При посредничестве Красного Креста примерно раз в месяц родственникам удается поговорить с парнями по телефону. Они также обмениваются письмами. Аркадий рассказывает, они никогда не разговаривали по видеосвязи, но записи видеообращений через МККК передают друг другу.
“В последний раз мы говорили с братом в феврале, день не помню, но это было в прошлом месяце. Вроде должны и сегодня переговорить, ждем этого с нетерпением”, - сказал Артур, выразив надежду на то, что парни как можно скорее вернутся на Родину.
Напомним, 16 декабря 2020 года стало ясно, что утеряна связь с личным составом на нескольких боевых позициях, расположенных в направлении сел Хцаберд и Хин Тагер Гадрутского района Арцаха. Спустя короткое время выяснилось, что отправившиеся на хцабердские позиции группа в составе 62 резервистов попала в плен. 32 из них вернулись на Родину и были признаны потерпевшими, а 30 все еще находится в плену.