Երեկ հայրենիք վերադարձած ռազմագերիների նկատմամբ քրեական գործ չի հարուցվել 02/08/2022   15:35  |  ԼՐԱՀՈՍ
Երեկ հայրենիք վերադարձած ռազմագերիների նկատմամբ քրեական գործ չի հարուցվել։ Նրանցից 6-ը երեկ վերադարձել են իրենց ընտանիքներ, իսկ 2 ժամկետային զինծառայողներ տեղափոխվել են ռազմական ոստիկանություն՝ հետագա ծառայությունը շարունակելու համար։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ին հայտնեց ՔԿ մամուլի քարտուղար Վարդան Թադևոսյանը։
Հիշեցնենք, որ փետրվարի 4-ին տեղի ունեցած հեռավար հանդիպման արդյունքներով՝ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի և Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի միջնորդությամբ 8 հայ ռազմագերիներ երեկ վերադարձան հայրենիք։ Հայրենիք վերադառալուց անմիջապես հետո նրանք բուժզննում են անցել, ապա՝ տեղափոխվել ՔԿ զինվորական քննչական գլխավոր վարչություն՝ հարցաքննության։
ՔԿ-ից հայտնեցին, որ գերիների հարցաքննությունը տևել է մոտ 6-7 ժամ։ Թադևոսյանը հերքեց նաև շրջանառվող լուրերն առ այն, թե հարցաքննության ժամանակ դրսում սպասող ծնողները քարերով կոտրել են ԶՔԳՎ ապակիները։ Նրա խոսքով՝ հարցաքննությունը երկար է տևել և գուցե այդ հանգամանքով պայմանավորված ծնողների մոտ մի փոքր լարվածություն է եղել, ինչը բնական է, ծնողերի հուզմունքը կարելի է հասկանալ։ Անհանգիստ իրավիճակ է եղել ծնողների և ոստիկանների միջև, սակայն այն կարճ ժամանակ անց հանդարտվել է։
09:50 08/02/2022  |  ՄամուլՀայաստան վերադարձած ռազմագերիների հարցաքննությունը լարված է անցել. նոր մանրամասներ. «Ժողովուրդ»
18:18 07/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՆոյեմբերի 16-ին Սյունիքի սահմանային հատվածից գերեվարված բոլոր հայ զինծառայողները վերադարձվել են.Տիգրան Ամբարդարյան
16:16 07/02/2022  |  ՄեկնաբանությունԵՄ-ն աջակցում է կայունությանն ու բարգավաճմանը տարածաշրջանում. Շառլ Միշել
16:11 07/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀայրենադարձված ութ գերիներն այս պահին Քննչական կոմիտեում են՝ հարցաքննության
16:02 07/02/2022  |  ՄեկնաբանությունՀարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլարը հայ գերիների վերադարձը համարել է կարևոր մարդասիրական ժեստ

Уголовного дела в отношении кого-либо из восьми вернувшихся вчера в Армению военнопленных не возбуждено 02/08/2022 15:55 | Лента новостей
Уголовного дела в отношении кого-либо из восьми военнопленных, вернувшихся вчера в Армению из Азербайджана, не возбуждено. Шестерых из них вчера отправили домой, а двое военнослужащих-срочников были доставлены в Военную полицию для решения вопроса об их дальнейшей службе. Об этом “ФактИнфо” сообщил пресс-секретарь Следственного комитета РА Вардан Тадевосян.
Напомним, 7 февраля 8 армянских военнослужащих вернулись в Армению из азербайджанского плена. В МИД РА заявили, что пленныe были возвращены по итогам состоявшейся 4 февраля видеоконференции, при посредничестве президента Франции Эммануэля Макрона и председателя Европейского совета Шарля Мишеля. Сразу же по возвращении на родину они прошли медобследование, после чего были доставлены в Главное военное следственное управление СК на допрос.
В СК сообщили, что допрос пленных длился около 6-7 часов. Тадевосян опроверг муссируемые слухи о том, что в ходе допроса дожидавшиеся на улице родители разбили окна здания ГВСУ. По его словам, допрос длился долго, возможно, из-за этого родители были несколько напряжены, что естественно с учетом их эмоционального состояния. Он отметил, что некая напряженность между родителями и полицейскими была, однако очень скоро обстановка разрядилась.