Գլխավոր խնդիրն է թույլ չտալ դրսից ավազակախմբերի մուտքը Ղազախստան. Ի՞նչ են խոսել Լուկաշենկոն, Փաշինյանն ու Պուտինը 01/07/2022   16:57  |  ԼՐԱՀՈՍ
Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն հեռախոսազրույցներ է ունեցել Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի նախագահ, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ: Այս մասին հաղորդում է Բելառուսի նախագահի մամուլի ծառայությունը։
Ալեքսանդր Լուկաշենկոն նախ Նիկոլ Փաշինյանի, ապա Վլադիմիր Պուտինի հետ քննարկել է միջազգային օրակարգի արդիական հարցեր, երկկողմ հարաբերությունների և Ղազախստանում տեղի ունեցող իրադարձությունների վերաբերյալ հարցեր։
Անդրադառնալով Ղազախստանում ՀԱՊԿ խաղաղապահ ուժերի գործունեության թեմային ՝ առաջնորդները հեռախոսազրույցների ժամանակ ընդգծել են, որ գլխավոր խնդիրներից մեկը դրսից ավազակախմբերի ներթափանցումը Ղազախստան թույլ չտալն է, որպեսզի այդ երկրի ժողովուրդը ինքնուրույն կարողանա լուծել իրենց ներքին խնդիրները։

Стали известны подробности телефонного разговора Лукашенко с Пашиняном и Путиным 01/07/2022   17:31  |  Лента новостей
Президент Беларуси Александр Лукашенко 7 января провел телефонные разговоры с премьер-министром Армении Николом Пашиняном и президентом России Владимиром Путиным.Об этом сообщает пресс-служба президента Беларуси.
Александр Лукашенко сначала с Николом Пашиняном, а затем с Владимиром Путиным обсудил актуальные вопросы международной повестки, двусторонние отношения и события в Казахстане.
“Касаясь тематики деятельности миротворческих сил ОДКБ в Казахстане, лидеры во время разговоров подчеркнули, что одной из главных их задач является недопущение проникновения в Казахстан бандформирований извне. Чтобы сами казахстанцы, народ этой страны, самостоятельно могли решить свои внутренние проблемы”, - говорится в сообщении.