Պուտին-Փաշինյան-Ալիեւ հանդիպումը տեղի կունենա Սոչիում. Աղբյուր 10/29/2021   13:41  |  ԼՐԱՀՈՍ
Պուտինի, Ալիևի և Նիկոլ Փաշինյանի եռակողմ հանդիպումը տեղի կունենա նոյեմբերի 9-ին՝ Սոչիում։ Այդ մասին լուրերը շրջանառվում են տելեգրամյան ալիքներում՝ այդ թվում ռուսական աղբյուրների վրա հղումներով
«Փաստինֆո»-ն փորձեց տեղեկությունը ճշտել ՀՀ կառավարությունից, սակայն վարչապետի աշխատակազմ և վարչապետի խոսնակին մեր բազմաթիվ զանգերը մնացին անպատասխան:
Նշենք, որ ավելի վաղ վարչապետի նախկին խորհրդական Արսեն Խառատյանին պատկանող «Ալիք մեդիա»-ից արտահոսք էր եղել, որ Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների հանդիպման ընթացքում երկու փաստաթղթի ստորագրում է նախատեսվում, որոնցից առաջինը վերաբերելու է սահմանազատման և սահմանագծման աշխատանքներին, սիկ երկրորդը՝ տարածաշրջանում կոմունիկացիաների ապաշրջափակմանը:
ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը ԱԺ-ում հոկտեմբերի 27-ին հայտարարել էր, թե նման հանդիպում նախատեսված չէ այդ պահի դրությամբ, սակայն նաեւ նշել, որ հանդիպումների վերաբերյալ առաջարկներ կան։
«Այս պահին այդ ֆորմատով որևէ հանդիպում նախատեսված չէ։ Միևնույն ժամանակ գրեթե մշտական բնույթով քննարկվում են տարբեր ֆորմատներով, տարբեր հանդիպումների առաջարկներ և ենթադրաբար այդպիսի հնարավոր հանդիպումների արդյունքում գուցե լինի համաձայնեցված որևէ տեքստի հրապարակում։ Այդ քննարկված բովանդակությամբ փաստաթղթերի ստորագրություն չի նախատեսվում»,-ԱԺ-ում հայտարարել է Միրզոյանը։
16:44 21/10/2021  |  Միջազգային լրահոսԱլիևը հայտարարել է թե՝ Զանգելանի (Կովսական) գրավմամբ ադրբեջանական զինված ուժերի համար ճանապարհ է բացվել դեպի Կուբաթլու, այնուհետև նաեւ՝ Լաչինի միջանցք
15:41 15/10/2021  |  Միջազգային լրահոսԱդրբեջանի նախագահը Հայաստանին և Իրանին թմրաշրջանառության մեջ է մեղադրել
10:23 14/10/2021  |  ՄամուլՀայ-ռուսական հարաբերությունների «նստվածքը». Փաշինյանի՝ մոսկովյան այցի թաքնված նրբերանգները. «Փաստ»
10:20 13/10/2021  |  ՄեկնաբանությունՆիկոլ Փաշինյանն արդյունավետ է գնահատել Պուտինի հետ հանդիպումը
18:49 12/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՊուտինն առաջարկել է Փաշինյանին՝ ԱՊՀ գագաթաժողովից առաջ ստուգել ժամացույցները

Встреча Пашиняна, Путина и Алиева пройдет в Сочи - источник 10/29/2021 14:04 | Лента новостей
Трехсторонняя встреча с участием премьер-министра Армении Никола Пашиняна, президента РФ Владимира Путина и президента Азербайджана Ильхама Алиева состоится 9 ноября в Сочи. Информация об этом муссируется в Telegram-каналах, в том числе со ссылкой на российские источники.
ИА “ФактИнфо” попыталось уточнить достоверность информации у официальных источников, однако в аппарате премьер-министра и пресс-секретарь главы правительства не ответили на наши многочисленные звонки.
Ранее издание “Алик медиа”, принадлежащее бывшему советнику премьер-министра Армении Арсену Харатяну, сообщило, что в ходе встречи глав Армении и Азербайджана планируется подписание двух документов, один из которых касается работ по делимитации и демаркации, а второй – разблокировки коммуникаций в регионе.
Глава МИД Армении Арарат Мирзоян в ходе правительственного часа в парламенте в среду, 27 октября, заявил, что на данный moment подобной встречи не предусмотрено. При этом он отметил, что предложения кaсательно встреч поступали.
“Какой-либо встречи в упомянутом формате на данный момент не планируется. В то же время постоянно обсуждаются разные предложения по встречам в разных форматах, предложения о проведении различных встреч. Предположительно, по итогам таких встреч возможна публикация согласованного текста заявления. Касаясь имеющихся публикаций, хочу сказать, что подписания документов такого содержания, которое обсуждается, не предусмотрено”, - заявил Мирзоян.