Քաղաքացու փոխարեն կարող է բարեկամը վճարի ՊՇՌ թեստի համար. նախարարը՝ ՍԴ որոշման մասին 12/30/2021   13:16  |  Մեկնաբանություն
ՍԴ-ն առողջապահության նախարարի հրամանը ճանաչեց սահմանդրական: Դրա բոլոր պահանջները, բացի «իր հաշվին» արտահայտությունից, համապատասխանում էր Սահամանդրությանը։ Այդ պահանջները գործելու են, որևէ փոփոխություն չունենք: Լրագրողների հետ զրույցում ասաց Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանն՝ անդրադառնալով ՍԴ–ի որոշմանը, որով հակասահմանադրական է ճանաչվել ՊՇՌ թեստերի մասով Առողջապահության նախարարի հրամանի մի հատվածը։
Ինչ վերաբերվում է օրենքի «իր հաշվին» հատվածին, որը հակասահամանդրական էր ճանաչվել, նախարարը նշեց, որ այդ արտահայտությունը դուրս կգա.
«Հաշվի առնելով, որ պարտադիր չէ, քաղաքացին հենց իր հաշվին թեստավորվի, և ոչ թե այլ անձի հաշվին, որը ցանկություն ունի իր փոխարեն վճարել թեստի համար, նման սահամանփակում չենք կարող մտցնել, ինչն իրավաչափ է: Քաղաքացու փոխարեն կարող է նաև բարեկամը վճարել թեստի համար»,-ասաց Ավանեսյանը և ընդգծեց՝ ՍԴ որոշման մեջ պետության կամ գործատուի կողմից թեստավորման ծախսն իր վրա վերցնելու վերաբերյալ որևէ խոսք չկա.
«Այն բոլոր ծախսերը, որոնք պետական բյուջեի հաշվին չեն իրականացվում, պարզ է, որ իրականացվում են մասնավոր հիմունքներով՝ քաղաքացիների կամ այլ անձանց կողմից»,-ասաց Անահիտ Ավանեսյանը:
Նախարարը նաև հայտնեց, որ ՊՇՌ թեստերի մասով վարույթներ են հարուցվել, քանի որ ՊՇՌ թեստավորում իրականացնող լաբորատորիաներում գնային քաղաքականության կտրուկ փոփոխություններ են եղել, ՏՄՄՊ-ն քննության առարկա է դարձնելու սա և հասկանա՝ որքանո՞վ են այս փոփոխություններն օբյեկտիվ և նպատակահարմար.
«Վարույթների ընթացքում պարզ կդառնա՝ իրավաչա՞փ էին արդյոք լաբորատորիաների գործողությունները»:
19:30 28/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՊատերազմի հետևանքով զոհերի թիվը նախաքննական գաղտնիք է. ԱՆ
17:56 27/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍ«Պատվաստվի՛ր և կանխարգելի՛ր». ամփոփվել է ավագ դպրոցների աշակերտների մրցույթը
13:00 23/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱյս պահին հաշվարկներ ենք իրականացնում, թե որքան կկազմի կորոնավիրուսի բուժման արժեքը. նախարար
12:34 23/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱշխատող քաղաքացիների 60 տոկոսից ավելն արդեն պատվաստվել է. նախարար
12:21 23/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱռաջիկայում ձեռք կբերվի Pfizer-ի 200 000 դեղաչափ. Ավանեսյան
19:17 18/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱնահիտ Ավանեսյանը Մոսկվայում մասնակցել է Ռուս-հայկական առողջապահական համաժողովին
18:10 14/12/2021  |  Կորոնավիրուս1595 հոսպիտալացվածների 95,3%-ը պատվաստված չէ. Անահիտ Ավանեսյան
11:16 10/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանն Անահիտ Ավանեսյանին գործուղում է Ռուսաստան
14:30 06/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՊատվաստված և օմիկրոն շտամով վարակված մարդկանց մոտ հիվանդության ծանր դեպքեր չեն գրանցվել. Ավանեսյան
14:36 02/12/2021  |  ԿորոնավիրուսՀունվարի 1-ին կհանրայնացնենք առաջարկները. Ավանեսյանը՝ քովիդի դեմ վճարովի բուժման մասին

"За ПЦР-тест может заплатить родственник обследуемого": глава Минздрава Армении о решении КС 12/30/2021 14:30 | Коронавирус
КС Армении признал приказ министра здравоохранения конституционным; все требования в нем, помимо словосочетания “за свой счет”, соответствуют Конституции. Эти требования будут действовать дальше, каких-либо изменений нет. Об этом заявил; в беседе с журналистами в четверг глава Минздрава Армении Анаит Аванесян, коснувшись решения КС, которым часть приказ министра относительно прохождения ПЦР-тестирования была признана антиконституционной.
Что касается части, касающейся формулировки “за свой счет” в законе, которая была признана антиконституционной, министр отметила, что это словосочетание будет изъято.
“С учетом того, что не обязательно, чтобы гражданин проходил тестирование именно за свой счет, а не за счет другого человека, который желает оплатить тест вместо него, то мы не можем ввести такого ограничения, что правомерно. За тестирование гражданина может заплатить также его родственник”, - сказала Аванесян. Она подчеркнула, что в решении КС нет ни слова о том, что государство или работодатель должен взять на себя расходы на тестирование.
“Все те расходы, которые производятся не за счет госбюджета, понятно, что совершаются на частное основе, со стороны граждан или других лиц”, - заявила Анаит Аванесян.
Министр также сообщила, что в части, касающейся ПЦР-тестирования, открыто производство, так как в лабораториях, проводящих ПЦР-тестирование, имело место резкое изменение ценовой политики, чтобы понять в какой мере она была объективна и целесообразна.