Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հանդիպել է Կատարի Պետության էմիր, շեյխ Թամիմ Բին Համադ Ալ Թանիի հետ 12/09/2021   15:37  |  ԼՐԱՀՈՍ
Աշխատանքային այցով Կատարի Պետությունում գտնվող՝ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հանդիպել է Կատարի Պետության էմիր, շեյխ Թամիմ Բին Համադ Ալ Թանիի հետ:
Բարի գալուստ մաղթելով Հայաստանի նախագահին՝ Կատարի էմիրը բարձր է գնահատել Հայաստանի և Կատարի միջև ձևավորված փոխվստահության մթնոլորտը և կառուցողական երկխոսությունը, ինչպես նաև Հայաստանի նախագահի հետ իր ջերմ հարաբերությունները։
Նախագահ Սարգսյանը նշել է, որ Հայաստանը հետաքրքրված է տարբեր ոլորտներում Ծոցի երկրների հետ համագործակցության խորացմամբ, և այդ համատեքստում Կատարը մեր երկրի կարևոր գործընկերներից է:
Հայաստանի նախագահը տեղեկություններ է ներկայացրել Հայաստանի իրավիճակի, առկա մարտահրավերներին, մասնավորապես, մարդասիրական խնդիրների վերաբերյալ:
Հայաստանի նախագահն ու Կատարի էմիրն ընդգծել են երկու բարեկամ երկրների միջև փոխգործակցության մեծ ներուժը, հարաբերությունների ընդլայնման ու ամրապնդման՝ երկուստեք պատրաստակամությունը: Նրանք անդրադարձել են նախորդ հանդիպումների ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածություններին, որոնց իրականացումը դանդաղել էր կորոնավիրուսային համավարակի և պատերազմի հետևանքով, և ընդգծել դրանք հնարավորինս արագ կյանքի կոչելու անհրաժեշտությունը:
Զրուցակիցները նշել են, որ երկու երկրները կարող են առաջ մղել իրենց հարաբերությունները հատկապես տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, գիտակրթական նորարարության, ֆինանսաբանկային, զբոսաշրջության, կլիմայական փոփոխությունների ոլորտներում։
Նախագահ Սարգսյանն ասել է, որ Հայաստանը ձգտում է դառնալ բարձր տեխնոլոգիաների, նորարարությունների առաջատար երկիր: Այդ շրջանակում նա անդրադարձել է ATOM նախագահական նախաձեռնությանը, որի նպատակն է Հայաստանում զարգացնել նորագույն տեխնոլոգիաները և արհեստական բանականությունը, և նշել, որ Կատարը ևս կարող է կարևոր գործընկեր լինել այս ծրագրում:
Նշելով, որ տարբեր ոլորտներում Հայաստանն ունի ներդրումային մեծ հնարավորություններ, նախագահ Սարգսյանը մասնավորապես ասել է. «Մեզ համար ողջունելի կլինի Կատարի ընկերությունների հետաքրքրությունը Հայաստանի տնտեսության տարբեր ոլորտների հանդեպ, պատրաստ ենք աջակցել պոտենցիալ ներդրողներին: Արհեստական բանականությունը, գիտությունը, ֆինանսաբանկային համակարգը, կրթությունն ու մշակույթն այն ոլորտներն են, որտեղ մեր համագործակցությունը կարող է ավելի խորանալ»:

Армения заинтересована в углублении сотрудничества со странами Залива в различных сферах: Армен Саркисян встретился с эмиром Катара 12/10/2021   00:08  |  Лента новостей
Находящийся с рабочим визитом в Государстве Катар президент Армении Армен Саркисян встретился с Эмиром Государства Катар, Шейхом Тамимом Бин Хамадом Аль Тани. Об этом сообщает пресс-служба президента РА.
Приветствуя президента Армении, Эмир Катара высоко оценил сформированную между Арменией и Катаром атмосферу взаимного доверия и конструктивный диалог, также как свои тёплые отношения с президентом Армении.
Президент Саркисян отметил, что Армения заинтересована в углублении сотрудничества со странами Залива в различных сферах, и в этом контексте Катар является одним из наших важных партнёров.
Президент Армении представил информацию о ситуации в Армении, существующих вызовах и, в частности, о гуманитарных проблемах.
Президент Армении и Эмир Катара подчеркнули большой потенциал взаимодействия между двумя дружественными странами, обоюдную готовность к расширению и укреплению отношений. Они коснулись достигнутых в ходе предыдущих встреч договорённостей, реализация которых замедлилась вследствие пандемии коронавируса и войны. Собеседники подчеркнули, что необходимо как можно скорее приступить к воплощению в жизнь этих договорённостей.
Они отметили, что две страны могут продвигать свои отношения в особенности в сферах информационных технологий, научно-образовательных инноваций, туризма, финансов и банков, а также, сотрудничая в области противодействия климатическим изменениям.
Президент Саркисян сказал, что Армения стремится стать передовой страной высоких технологий и инноваций. В этом аспекте он рассказал о президентской инициативе АТОМ, цель которой развивать в Армении новейшие технологии и исследования в области искусственного интеллекта. Он отметил, что Катар также может быть важным партнёром в этом проекте.
Отметив, что в разных отраслях Армения обладает большими инвестиционными возможностями, президент Саркисян, в частности, сказал: «Мы бы приветствовали интерес компаний Катара в отношении различных отраслей экономики Армении, готовы содействовать потенциальным инвесторам. Искусственный интеллект, наука, финансово-банковская система, образование и культура – это те отрасли, в которых наше сотрудничество может углубляться».