Զենքը վայր դրած և գերի հանձնված զինծառայողների նկատմամբ քրեական գործ է հարուցվելու.Ալեն Սիմոնյանը պնդում է, թե իր մասնակցությամբ սկանդալային տեսանյութը մոնտաժված է 12/07/2021   14:32  |  ԼՐԱՀՈՍ
Բոլոր զինծառայողները, որոնք վայր են դրել իրենց զենքը և գերության հանձնվել, նրանց նկատմամբ քրեական գործ է հարուցվելու, սա օրենքի պահանջ է: Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն՝ անդրադառնալով իր մասնակցությամբ տեսանյութին:
Հիշեցնենք, որ տելեգրամյան ալիքներում Ալեն Սիմոնյանի մասնակցությամբ սկանդալային տեսանյութ է հրապարակվել, որտեղ նա մեղադրում է Բաքվում գտնվող հայ ռազմագերիներին՝ զենքը վայր դնելու և թշնամուն հանձնվելու մեջ. «Էդ գերիներին համարում եմ, որ արդեն իրանք չկան, իմ համար չկան»,-ձայնագրության մեջ ասում է Սիմոնյանը:
Ալեն Սիմոնյանի խոսքով՝ կան զինածառայողներ, որոնք չեն կատարել իրենց ծառայողական պարտականությունը, իրենց դիրքը չեն պահել և հանձնվել են գերության.
«Տեսնում եմ, որ Ֆեյսբուքում հաճախ հերոս բառը բավականին արժեզրկվել է՝ բոլորի նկատմամբ հավասար սանդղակ կիրառելու պատճառով: Հայոց բանակում կան բազմաթիվ հերոս տղաներ, նրանք շատ են, նրանք մեր հպարտությունն են, բայց, ցավոք, կան նաև զինվորներ և սպաներ, որոնք իրենց պարտականությունը չեն կատարել և հայտնվել են գերության մեջ»,-ասաց Սիմոնյանը:
Ալեն Սիմոնյանը պնդեց, թե տելեգրամյան ալիքներում իր մասնակցությամբ տարածված տեսանյութը մոնտաժված է.
«Նյութը մոնտաժված է, խոսքը բանակցությունների մասին է և տարբեր իրավիճակներում պետության դիրքորոշման մասին է։ Շատ ցավում եմ, մեր հայրենակիցներից մեկը ներկայացավ որպես աջակից և խնդրեց հարց տալ ինձ, ես էլ պատասխանում էի, երբ ընթացքում նկատեցի, որ մի աղջիկ կար, եթե չեմ սխալվում՝ անունը Հասմիկ, հեռախոսը պահել էր։ Ասացի՝ խնդրում եմ չնկարահանել, որովհետև զրույցի ենք բռնվել, որը չեմ ուզում հրապարակային ասել, նա էլ ասաց, թե՝ «չէ, ինչ եք ասում»։ Նման իրավիճակներն օգտագործվում են Հայաստանի շահերը հետ մղելու համար։ Այն բոլոր մարդիկ, ովքեր նման քայլ են անում, պետք է գիտակցեն, որ կա քրեական պատասխանատվություն»,-ասաց Ալեն Սիմոնյանը։
14:11 07/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԳիտես գերիները ովքեր են. նրանք են , որ զենքերը դրել են ու փախել.Ալեն Սիմոնյանի մասնակցությամբ սկանդալային ձայնագրություն է հրապարակվել
13:02 07/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԶսպեք Ձեզ տիկին Վարդանյան. ԱԺ-ում կրքերը նորից լարվեցին
12:33 07/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀերթով կասեմ այն ամենը, ինչը թերևս բոլորը գիտեն մեր գլխավոր հերոսների մասին. մի ստիպեք մտնել այդ դաշտ.Ալեն Սիմոնյանը՝ ընդդիմությանը
11:57 07/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱլեն Սիմոնյանի ընտանիքի անդամների գործերն իշխանափոխությունից հետո լավացել են. Արեգնազ Մանուկյան
19:55 03/12/2021  |  ՔաղաքականԴժվար է մեկնաբանել այն, ինչն իրականում գոյություն չունի իրականում, այլ գոյություն ունի երևակայության մեջ. ՌԴ ԱԳՆ-ն արձագանքել է Ալեն Սիմոնյանին
14:14 03/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՔովիդն Ալեն Սիմոնյանի համար մեքենա «գնեց». Պետք չէ ներկայացնել դա որպես խնայողություն. Մամիջանյան
12:16 02/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄիջանցք բառ չկա և չի լինելու, սա հստակ ասվել է մեր և ՌԴ կողմից. Ալեն Սիմոնյան

Спикер парламента Армении Ален Симонян заявил, что видеозапись с его участием смонтирована 12/07/2021   15:09  |  Лента новостей
В отношении военнослужащих, которые сложили оружие и сдались в плен, будет возбуждено уголовное дело, это требование закона. Об этом заявил в беседе с журналистами во вторник спикер парламента Армении Ален Симонян, комментируя скандальную запись с его участием.
Напомним, в Сеть попала видеозапись, на которой Симонян обвиняет удерживаемых в Баку военнопленных в том, что они сложили оружие и сдались в плен врагу. “Я считаю, что этих пленных больше нет. Для меня их нет”, - говорит Симонян в записи.
По словам спикера НС, есть военнослужащие, которые не выполнили свои служебные обязанности, не отстояли свою позицию и сдались в плен.
“Я вижу, что в Фейсбуке  слово “герой” довольно  обесценилось из-за того, что всех мерят на один аршин. В Армянской армии есть множество героев, их много, они наша гордость, но, к сожалению, есть также солдаты и офицеры, которые не выполнили свои обязанности и оказались в плену”, - сказал Симонян.
Спиекр парламента Армении утверждает, что появившийся в Telegram-каналах видеоматериал с его участием смонтирован.
"Материал смонтирован. Речь идет о переговорах и позиции государства в разной ситуации. Я очень сожалею. Один из наших соотечественников представился сторонником и попросил о возможности задать мне вопрос. Когда я стал отвечать, я вдруг заметил, что какая-то девушка, если я не ошибаюсь, ее зовут Асмик, держала телефон. Я попросил ее не снимать, так как завязался разговор, я не хотел предавать его огласке. В ответ она заявила,  "мол, нет, что вы говорите". Подобными ситуациями пользуются, чтобы отодвинуть интересы Армении. Все те, кто прибегает к подобным шагам, должен осознавать, что есть уголовная ответственность", - сказал Ален Симонян.