Ապաշրջափակման եռակողմ հանձնաժողովին դեռ չի հաջողվել համաձայնության գալ. ԱԽ քարտուղար 12/02/2021   15:15  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ապաշրջափակման եռակողմ հանձնաժողովին դեռ չի հաջողվում համաձայնության գալ։ «Ազատություն» ռադիոկայանի եթերում այս մասին ասել է Անվտանգային խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն՝ անդրադառնալով երեկ Մոսկվայում կայացած փոխվարչապետերի մակարդակով եռակողմ հանդիպմանը։
Արմեն Գրիգորյանը նշեց, որ Սոչիում կար պայմանավորվածություն, բայց եռակողմ հանձնաժողովին դեռևս չի հաջողվել համընդհանուր համաձայնություն ձևակերպել։
«Եռակողմ հանձնաժողովն աշխատանքները շարունակելու է, բայց մեր օրակարգը շարունակում է մնալ այն, որ միջազգային տրամաբանությամբ որևէ քննարկում չի կարող լինել։ Մենք պատրաստ ենք ապաշրջափակմանը, պատրաստ ենք քննարկել՝ վերականգնելու այն ենթակառուցվածքները, որոնք Խորհրդային միության շրջանում գոյություն են ունեցել։ Պատրաստ ենք նաև քննարկել ճանապարհային այն ուղիները, որոնք Ադրբեջանը մեզ է տրամադրելու, որ Ադրբեջանի տարածքն օգտագործենք այլ երկրների հետ կապվելու համար, և այն ճանապարհները, որով Ադրբեջանը հնարավորություն է ստանալու Նախիջևանի հետ կապ հաստատել»,-նշեց ԱԽ քարտուղարը։
Վերջինս հավելեց՝ նախատեսվում է մոտ ժամանակում ևս հանդիպում կազմակերպել։ Եթե հանձնաժողովի աշխատանքներում որևէ առաջընթաց լինի, Արմեն Գրիգորյանը վստահեցրեց, որ հանրությունը կտեղեկացվի այս մասին։
Դիտարկմանը՝ հանձնաժողովին չի հաջողվել համաձայնության գալ, որովհետև Բաքուն պնդում է, որ միջա՞նցք է ուզում, Արմեն Գրիգորյանն ասաց, որ Հայաստանը որևէ միջանցքային տրամաբանությամբ հարց չի քննարկել ու չի էլ քննարկելու։
«Այս առումով շարունակում ենք պնդել, որ պետք է ամբողջովին մեր քննարկումները մնան նոյեմբերի 9-ի, հունվարի 11-ի և նոյեմբերի 26-ի հայտարարությունների շրջանակում, որտեղ միջանցքի մասին խոսք չկա և չի էլ կարող լինել»,-նշեց ԱԽ քարտուղարը։
Արմեն Գրիգորյանն ասաց, որ Հայաստանը կառուցողական է և պատրաստ է քննարկումներն առաջ տանել։ ԱԽ քարտուղարը կարծում է, որ Ադրբեջանը չի կարողանում քաղաքական այնպիսի կամք դրսևորել, որը հնարավորություն կտա Սոչիում ձեռք բերված պայմանավորվածություններն առաջ տանել։

Трехсторонней комиссии по разблокировке пока не удалось прийти к согласию – секретарь Совбеза Армении 12/02/2021   17:18  |  Лента новостей
Трехсторонней комиссии по разблокировке  пока не удается прийти к согласию, заявил в интервью радиостанции “Азатутюн” секретарь Совета безопасности РА Армен Григорян, комментируя состоявшуюся в Москве трехстороннюю встречу на уровне вице-премьеров Армении, РФ и Азербайджана.
Армен Григорян отметил, что в Сочи была договоренность, но трехсторонней комиссии еще не удалось достичь общего согласия.
“Трехсторонняя комиссия продолжит работу, но каких-либо обсуждений в “коридорной логике” быть не может. Мы готовы к разблокировке, готовы обсуждать восстановление той инфраструктуры, которая существовала в советский период. Мы готовы также обсуждать те дорожные маршруты, которые Азербайджан предоставит нам, чтобы мы могли использовать территорию Азербайджана для сообщения с другими странами, и те пути, через которые Азербайджан сможет установить связь с Нахиджеваном”, - отметил секретарь Совбеза.
Он сообщил, что в ближайшее время планируется организовать новую встречу. Армен Григорян заверил, что проинформирует общественность,   если в работе комиссии наметятся подвижки.
Армен Григорян вновь отметил, что Армения не обсуждает и не будет обсуждать ни одного вопроса в коридорной логике.
“В этом смысле мы продолжаем настаивать на том, что все наши обсуждения должны оставаться в рамках заявлений от 9 ноября, 11 января и 26 ноября, где нет ни слова о коридоре, и быть не может”, - отметил секретарь Совбеза Армении.
Армен Григорян добавил, что Армения настроена конструктивно и готова продвигать обсуждения. Секретарь Совбеза считает, что Азербайджан не может проявить такую политическую волю, которая позволит продвигать достигнутые в Сочи договоренности.