Ռուս խաղաղապահները շուրջօրյա վերահսկում են իրավիճակը և հրադադարի պահպանման ռեժիմը Լեռնային Ղարաբաղում. ՌԴ ՊՆ 11/22/2021   12:25  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ռուս խաղաղապահները Լաչինի միջանցքում և ԼՂ շփման գծի ողջ երկայնքով տեղակալված քսանյոթ դիտակետերում իրականացնում են իրավիճակի շուրջօրյա մշտադիտարկում և հրադադարի պահպանման հսկողություն։ «Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է ՌԴ ՊՆ-ն։
«Զինծառայողներն իրենց պատասխանատվության գոտում շուրջօրյա հսկում են հրադադարի պահպանման ռեժիմը։ Ռուս խաղաղապահներն ապահովում են տարանցիկ մեքենաների անվտանգության անցումը անցակետերով։ Հնարավոր սադրանքները կանխելու նպատակով բոլոր մեքենաները ենթակա են զննման, իսկ անհրաժեշտության դեպքում՝ խուզարկման »,- հայտնել է ռուս խաղաղապահ զորախմբի ներկայացուցիչ Դմիտրի Լիչկինը։
ՌԴ ՊՆ փոխանցմամբ՝ ընթացիկ իրավիճակի մոնիտորինգի բոլոր դիտակետերը հագեցած են ժամանակակից արտաքին տեսահսկման գմբեթային տեսախցիկներով։ Խաղաղապահ զորախմբի ռուս զինվորականները ծառայության ընթացքում կրում են «Ռատնիկ» կոստյումներ։ Դիտակետերը հագեցած են ժամանակակից լուսադիոդային լուսարձակներով և անխափան էներգասնուցման սարքերով:
12:01 22/11/2021  |  Միջազգային լրահոսՌուս սահմանապահները Հայաստանում ավելացնում են հսկողությունը.«Wargonzo»
13:36 13/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՌուս խաղաղապահներն Արցախում ավելի քան 26 հազար պայթուցիկ առարկա են ոչնչացրել
10:27 13/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանցիների կողմից դավադրաբար սպանված Մարտիկի եղբայրը վրեժից դրդված Շուշիի մոտ նռնակ է նետել ադրբեջանցիների ուղղությամբ(տեսանյութ)
18:53 12/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախում նշել են ռուս խաղաղապահների տեղակայման մեկ տարին. Միջոցառմանը մասնակցել է նաեւ Գագիկ Ծառուկյանը (տեսանյութ)
19:10 25/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանցիները կարող էին մեզ գերի վերցնել. Մհեր Արմենիային Շուռնուխից Գորիս ուղեկցել են խաղաղապահները

Российские миротворцы круглосуточно обеспечивают контроль обстановки и режима прекращения огня в Арцахе – МО РФ 11/22/2021 12:32 | Лента новостей
Российские миротворцы обеспечивают круглосуточный мониторинг обстановки и контроль за соблюдением режима прекращения огня на двадцати семи наблюдательных постах, расположенных в Лачинском коридоре и вдоль всей линии разграничения в Нагорном Карабахе, сообщается на сайте Минобороны РФ.
«Военнослужащими наблюдательного поста круглосуточно ведется контроль за соблюдением режима прекращения огня в зоне своей ответственности. Российские миротворцы обеспечивают безопасное прохождение транзитного автотранспорта через контрольно-пропускные пункты постов. В целях предотвращения возможных провокаций осмотру подлежат все автотранспортные средства, а при необходимости проводится их досмотр», - сказал представитель российского миротворческого контингента Дмитрий Лычкин.
Все наблюдательные посты для контроля текущей обстановки оборудованы современными уличными купольными камерами видеонаблюдения.
В ходе несения службы российские военнослужащие миротворческого контингента экипированы в костюмы «Ратник». Наблюдательные посты оборудованы современными светодиодными прожекторами и источниками бесперебойного электропитания.