Ռուսական կողմի միջնորդությամբ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն՝ ժամը 18։30-ից ՀՀ արևելյան սահմանագոտում կրակը դադարեցվել է. ՊՆ 11/16/2021   21:54  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ռուսական կողմի միջնորդությամբ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն՝ ժամը 18։30-ից ՀՀ արևելյան սահմանագոտում կրակը դադարեցվել է, իրադրությունը հարաբերականորեն կայունացել է։ Այս մասին հայտնում էՊՆ-ն:Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 16-ին, ժամը 13։00-ի սահմաններում, Ադրբեջանի ԶՈՒ ստորաբաժանումները հարձակում են գործել սահմանի տվյալ ուղղությամբ տեղակայված հայկական դիրքերի վրա։ Հակառակորդը կիրառել է նաև հրետանային միջոցներ, զրահատեխնիկա և տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներ։
Հայկական կողմի պատասխան գործողությունների արդյունքում հակառակորդն ունի կենդանի ուժի մեծաթիվ կորուստ, մի քանի միավոր զինտեխնիկա ոչնչացվել կամ շարքից դուրս է բերվել։ Հայկական կողմը նույնպես կորուստներ ունի։ Այս պահին ճշտված տվյալներ կան մեկ զոհի մասին՝ 1991թ. ծնված, պայմանագրային զինծառայող, շարքային Մերուժան Արթուրի Հարությունյան։ Վիրավորների թիվը նույնպես ճշտվում է։ Եվս 12 զինծառայող գերեվարվել է։ Նոր տեղեկությունների դեպքում պաշտպանության նախարարությունը հանդես կգա համապատասխան հաղորդագրությամբ։
21:17 16/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՓաշինյանի քարոզած խաղաղության կեղծ օրակարգն այսօր հանգեցնում է նոր կորուստների ու զոհերի. 5165
20:57 16/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱգրեսիվ գործողությունների հետեւանքով Ադրբեջանն օկուպացրել է Հայաստանի շուրջ 41 քառակուսի կմ ինքնիշխան տարածք. Փաշինյան (տեսանյութ)

Минобороны Армении сообщает о прекращении огня с 18:30 11/16/2021   22:03  |  Лента новостей
Согласно достигнутой при посредничестве российской стороны договоренности  огонь в восточной приграничной зоне Республики Армения прекращен с 18:30, ситуация относительно стабилизировалась. Об этом сообщает пресс-служба Минобороны Армении.
Ведомство напоминает, что 16 ноября около 13:00 подразделения ВС Азербайджана атаковали армянские позиции, расположенные в этом направлении границы. Противник использовал артиллерию, бронетехнику, огнестрельное оружие различного калибра.
В результате ответных действий армянской стороны противник понес большие потери в живой силе, несколько единиц военной техники были уничтожены или выведены из строя. У армянской стороны тоже есть потери. На данный момент есть уточненные данные об одном погибшем – это военнослужащий-контрактиник Меружан Арутюнян (1991 года рождения). Также уточняется число раненых. Еще 12 военнослужащих были захвачены в плен. В случае появления новой информации Минобороны сообщит об этом.