Արցախի քանի բնակիչ է ադրբեջանական գերության մեջ. Արցախի ՄԻՊ-ը տվյալներ է ներկայացրել 11/10/2021   16:18  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի տասնյակ բնակիչներ 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմի ընթացքում ադրբեջանական գերության մեջ են հայտնվել։
ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ի  հաղորդմամբ՝ այս մասին այօր՝ նոյեմբերի 10-ին, Ստեփանակերտում ռուսական լրատվամիջոցների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը՝ հավելելով, որ Ադրբեջանը հաստատել է գերության մեջ գտնվող Արցախի 40 բնակիչների մասին տվյալները, որոնցից երեքը քաղաքացիական անձինք են։
Ըստ Ստեփանյանի, Արցախի իշխանությանը ոչինչ հայտնի չէ 20 մարդու ճակատագրի մասին, որոնք հիմնականում տարեցներ ու հոգեկան խանգարումներ ունեցող մարդիկ են։
13:02 04/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԿարմիր խաչի ներկայացուցիչները հոկտեմբերին այցելել են գերեվարված անձանց, օգնել կապ հաստատել ընտանիքի հետ

Омбудсмен назвал число жителей Арцаха, оказавшихся в азербайджанском плену в ходе 44-дневной войны 11/10/2021 16:38 | Азербайджанская военная агрессия-2020
Десятки жителей Арцаха оказались в азербайджанском плену в ходе 44-дневной войны 2020 года. Об этом, как передает "Арцахпресс", на встрече с российскими журналистами в Степанакерте 10 ноября заявил омбудсмен Арцаха Гегам Степанян, добавив, что Азербайджан подтвердил данные о 40 находящихся в плену жителях Арцаха, трое из которых - гражданские лица.
По словам Степаняна, властям Арцаха ничего не известно о судьбе 20 человек, в основном пожилых людях и людях с психическими расстройствами.