Ոստիկանությունում հարուցվել է 9 քրեական գործ՝ ծանր վիրավորանք հասցնելու հատկանիշներով. Freedom House-ի արձանագրած հետընթացը շարունակվում է 10/19/2021   13:42  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ծանր վիրավորանքը քրեականացնելուց հետո ՀՀ ոստիկանությունում հարուցվել է 9 քրեական գործ։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի գրավոր հարցմանն ի պատասխան հայտնել են ՀՀ ոստիկանությունից։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ 2010 թվականին Հայաստանում ապաքրեականացվել էր վիրավորանքը՝ այն դիտարկելով բացառապես քաղաքացիաիրավական հարթությունում,սակայն 11 տարի անց՝ 2021 թվականին, Նիկոլ Փաշինյանի իշխանությունը որոշեց կրկին քրեականացնել այն եւ հուլիսի 30-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքում ներմուծվեց նոր հոդված՝ 137.1, որով, այսպես կոչված ծանր վիրավորանքի համար, նախատեսվում է ընդհուպ կալանք։
Իշխանություններին քննադատող տարբեր ֆեյսբուքյան գրառումների համար արդեն իսկ տարբեր անձինք տարվել են ոստիկանություն։ «Փաստինֆո»-ն գրավոր հարցում էր ուղարկել ոստիկանություն՝ պարզելու, թե անցած երկու ամիսներին քանի քրեական գործ է հարուցվել սույն հոդվածի հատկանիշներով և դրանցից քանիսն են հարուցվել տուժողի բողոքի հիման վրա։
«2021թ հուլիսի 30-ից մինչ օրս ՀՀ ոստիկանությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 137.1-րդ հոդվածի հատկանիշներով հարուցվել է 9 քրեական գործ։ Միաժամանակ հայտնում եմ, որ նախաքննության շահերից ելնելով՝ ոստիկանությունն այլ տեղեկատվություն չի կարող ներկայացնել»,- նշել են ոստիկանությունից։
Նշենք, որ Freedom House միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունը Հայաստանի իշխանություններին կոչ է արել անմիջապես դադարեցնել վիրավորանքը քրեականացնող այս օրենսդրության կիրառումը։
«Դա մեծ հետընթաց է, որն, իհարկե, մտահոգում է մեզ: Ժողովրդավարական հասարակությունը պետք է ունենա հնարավորություն քննադատել պետական պաշտոնյաներին և իշխանավորներին, չհամաձայնվել նրանց հետ և անել դա հրապարակայնորեն»,- ասում է Freedom House կազմակերպության Եվրոպայի ու եվրասիական ծրագրերի տնօրեն Մարկ Բեհրենդտը Ամերիկայի Ձայնի հետ զրույցում:
12:17 19/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱշխարհը սրընթաց կերպով փոխվում է, մեր հարաբերությունները պետք է համապատասխանեն այդ փոփոխությունների արդյունքում ծնված պահանջներին. Փաշինյանի ուղերձը՝ Հայ-ռուսական համաժողովի բացմանը
10:14 19/10/2021  |  Մամուլ«Մի քիչ փող ուղարկեցեք». «Փաստ»
19:07 16/10/2021  |  ՄեկնաբանությունԵթե Նիկոլը մշակութային ժառանգությունը համակարգող գերատեսչության հերը չանիծեր, Ալիևի հոխորտանքին կպատասխաներ․ Տիգրան Գալստյան
18:30 16/10/2021  |  ԿորոնավիրուսՎերջին մեկ օրում պատվաստվել է 16․722 քաղաքացի․ Վարչապետի գլխավորությամբ քննարկվել է կորոնավիրուսի համավարակով պայմանավորված իրավիճակը
09:37 16/10/2021  |  ՄամուլՀայաստան-Արցախի միջխորհրդարանական հանձնաժողովը մինչ օրս չի ձեւավորվում․ «Հրապարակ»
09:34 16/10/2021  |  ՄամուլԻնչո՞ւ է հոնքը սարքելու տեղը աչքն էլ հանում․ «Փաստ»
09:23 16/10/2021  |  ՄամուլԻնչո՞ւ 2018 թ. հեղափոխությանը պաշտոնապես միացած առաջին համայնքապետը ժ/պ չի նշանակվել. «Փաստ»
23:59 15/10/2021  |  ՎերլուծություններԿոնկրետ պաշտոնյաների համար պարտադիր չէ պատվաստվելը, նրանք արտոնյալ են

Полиция Армении возбудила 9 уголовных дел по статье о нанесении тяжкого оскорбления: зафиксированный Freedom House регресс продолжается 10/19/2021 14:25 | Лента новостей
После криминализации тяжких оскорблений Полиция Армении возбудила 9 уголовных дел. Об этом сообщили в Полиции РА в ответ на письменный запрос “ФактИнфо”.
Как уже ранее сообщалось, в 2010 году в Армении оскорбление было декриминализировали; оно рассматривалось исключительно в гражданско-правовой плоскости, однако спустя 11 лет, в 2021 году, правительство Никола Пашиняна решило вновь криминализировать его. 30 июля в Уголовном кодексе РА появилась новая статья - ст. 137.1, по которой за так называемое тяжкое оскорбление предусмотрено наказание вплоть до заключения.
В Полицию из-за записей с критикой в адрес власти в Facebook были доставлены различные лица. ИА "ФактИнфо" направило в Полицию письменной запрос с тем, чтобы выяснить, сколько уголовных дел было возбуждено по признакам упомянутой статьи за прошедшие два месяца и сколько из них были заведены на основании жалобы потерпевшего.
"С 30-го июля 2021 года по сей день по признакам статьи 137.1 УК РА было возбуждено 9 уголовных дел. Вместе с тем сообщаем, что в интересах следствия Полиция не может предоставить иную информацию", - отметили в Полиции.
Отметим, что Международная правозащитная организация Freedom House призвала власти Армении немедленно прекратить применение этого закона, криминализирующего оскорбление.
"Это большой регресс, который нас, конечно же, беспокоит. Демократическое общество должно иметь возможность критиковать госчиновников и власти, не соглашаться с ними и делать это публично", - заявил директор программ правозащитной организации Freedom House по Европе и Евразии Марк Берендт в беседе с "Голосом Америки".