Արարատ Միրզոյանը Մինսկում կարեւորել է Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատի ներքո ԼՂ հակամարտության համապարփակ կարգավորումը 10/14/2021   15:37  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հոկտեմբերի 14-ին Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը մասնակցել է Բելառուսի մայրաքաղաք Մինսկում գումարված ԱՊՀ մասնակից պետությունների ԱԳ նախարարների խորհրդի (ԱԳՆԽ) նիստին: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ ԱԳՆ տեղեկատվության եւ հանրային դիվանագիտության վարչությունը:
Միջոցառման ընթացքում, որն անց է կացվել նեղ, այնուհետև՝ ընդլայնված ձևաչափով, ԱՊՀ մասնակից պետությունների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները՝ կառույցի հետագա զարգացման համատեքստում, մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային և միջազգային հարցերի շուրջ, մանրամասն քննարկել են ԱՊՀ շրջանակներում քաղաքական, առևտրատնտեսական, մշակութային ու հումանիտար փոխգործակցությանն առնչվող հարցեր:
ԱԳ նախարարներն ամփոփել են հիմնադրումից ի վեր՝ անցած երեսուն տարիների ընթացքում իրականացված աշխատանքները և իրագործված ծրագրերը, դիտարկել են ԱՊՀ զարգացման հեռանկարները և գործունեության առաջնահերթ ուղղությունները:
Նիստի ընթացքում նախարար Միրզոյանը, անդրադառնալով կառույցի հետագա զարգացմանը, ընդգծել է մասնակից պետությունների կողմից ԱՊՀ հիմնարար փաստաթղթերում արտացոլված ինքնիշխանության և ժողովուրդների իրավահավասարության ու ինքնորոշման իրավունքի, պետական սահմանների անխախտելիության, ուժ և ուժի սպառնալիքի չկիրառման ու վեճերի՝ խաղաղ միջոցներով կարգավորման սկզբունքներին հավատարմության կարևորությունը։
Վերոնշյալը շեշտվել է Արցախի դեմ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ռազմական ագրեսիայի համատեքստում։ Կարևորելով նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթների, մասնավորապես՝ հայ ռազմագերիների և այլ պահվող անձանց անհապաղ ազատ արձակումը և ադրբեջանական ԶՈւ վերահսկողության տակ հայտնված տարածքներում հայկական մշակութային և հոգևոր ժառանգության պահպանման անհրաժեշտությունը՝ նախարար Միրզոյանը շեշտել է նաև, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատի ներքո Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համապարփակ կարգավորումը մեծապես կնպաստի Հարավային Կովկասում տևական խաղաղության հաստատմանը։
ԱԳՆԽ նիստի արդյունքներով ընդունվել են մի շարք հայտարարություններ, որոնք հաջորդ օրը կներկայացվեն ԱՊՀ պետությունների ղեկավարների խորհրդի հաստատմանը։ Նիստի ընթացքում համաձայնեցվել են նաև ԱՊՀ շրջանակներում արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև բազմամակարդակ խորհրդակցությունների 2022թ. ծրագիրը, Կենսաբանական և թունավոր զենքի արգելման կոնվենցիայի ամրապնդման մասին ԱՊՀ մասնակից պետությունների ԱԳ նախարարների հայտարարությունը, Ահաբեկչությանը և ծայրահեղականության այլ դրսևորումներին հակազդման խնդիրների հետազոտության հարցերով ԱՊՀ մասնակից պետությունների բազային կազմակերպություն ստեղծելու որոշումը  և այլ փաստաթղթեր:
12:37 13/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԵԱՀԿ Մինսկի խմբի մանդատի ներքո՝ Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի հետ հանդիպման պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել. Արարատ Միրզոյան
18:10 08/10/2021  |  ՄեկնաբանությունԳառնիկ Աթանեսյանը նշանակվել է ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի օգնական
13:16 08/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ ԱԳ նախարարը Շվեդիայի դեսպանի հետ հանդիպմանը կարևորել է հայ գերիների շուտափույթ և անվերապահ հայրենադարձումը
18:05 06/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանի վերահսկողության տակ հայտնված ԼՂԻՄ տարածքների հարցն օրակարգում է. Արարատ Միրզոյան
17:41 06/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարները ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների մանդատի ներքո կրկին հանդիպելու պայմանավորվածություն են ձեռք բերել.Միրզոյան

Всеобъемлющее урегулирование карабахского конфликта под эгидой МГ ОБСЕ будет способствовать долгосрочному миру на Южном Кавказе - Мирзоян 10/14/2021 16:42 | Лента новостей
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян сегодня, 14 октября, принял участие в заседании Совета министров иностранных дел (СМИД) государств-участников СНГ, созванном в столице Беларуси Минске. Об этом сообщат пресс-служба армянского внешнеполитического ведомства Армении.
В ходе мероприятия, которое прошло в узком, а затем в расширенном составах, главы внешнеполитических ведомства стран СНГ в контексте дальнейшего развития структуры обменялись мнениями по региональным и международным вопросам, детально обсудили вопросы политического, торгово-экономического, культурного и гуманитарного Взаимодействия в рамках СНГ.
Министры иностранных дел подвели итоги проделанной за последние 30 лет работы и реализованных программ, рассмотрели перспективы развития СНГ и приоритетные направления деятельности.
В ходе заседания Арарат Мирзоян, говоря о дальнейшем развитии структуры, подчеркнул важность приверженности государств-участниц принципам суверенитета, равноправия народов и права на самоопределение, нерушимости государственных границ, неприменения силы и угрозы силой, а также и мирного урегулирования споров, отраженных в основополагающих документах СНГ.
Вышесказанное было подчеркнуто в контексте развязанной Азербайджаном военной агрессии против Арцаха. Придав важность положениям трехстороннего заявления от 9 ноября, в частности, немедленному освобождению армянских военнопленных и других удерживаемых лиц, необходимости сохранения армянского культурного и духовного наследия на территориях, оказавшихся под контролем ВС Азербайджана, Мирзоян также подчеркнул, что всеобъемлющее урегулирование нагорно-карабахского конфликта по эгидой сопредседательства Минской группы ОБСЕ будет во многом способствовать установлению долгосрочного мира на Южном Кавказе.
По итогам заседания СМИД был принят ряд заявлений, которые на следующий день будут представлены на утверждение Совету глав государств СНГ. В ходе заседания также были согласованы программа многоуровневых консультаций между внешнеполитическими ведомствами СНГ на 2022 год, заявление глав МИД стран СНГ об усилении Конвенции о запрещении бактериологического и токсинного оружия, решение о создании базовой организации государств-участников СНГ для изучения вопросов противодействия терроризму и другим проявлениям экстремизма и другие документы.