ՀՀ-ում Իրանի դեսպանն այցելել է Գեղարքունիքի մարզ 08/03/2021   17:31  |  ԼՐԱՀՈՍ
Օգոստոսի 3-ին ՀՀ-ում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Աբբաս Բադախշան Զոհուրին և ՀՀ-ում ԻԻՀ դեսպանության ռազմական կցորդ, գնդապետ Բահման Սադեղինը ՀՀ ՊՆ ներկայացուցիչների ուղեկցությամբ այցելել են Գեղարքունիքի մարզ։ Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ ՊՆ պաշտոնական կայքը։
Զորամիավորման հրամանատար, գեներալ-մայոր Արայիկ Հարությունյանը դեսպանին ներկայացրել է հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակը, որից հետո կազմակերպվել է այց Վերին Շորժայի հատվածի սահմանագիծ:
Հայաստանի Հանրապետությունում ԻԻՀ արտակարգ և լիազոր դեսպանը, մտահոգություն հայտնելով երկու երկրների սահմանային վեճերի շարունակության կապակցությամբ ընդգծել է երկու կողմերի զսպվածության և երկու երկրների միջև վեճերի խաղաղ կարգավորման անհրաժեշտությունը: Նա իր ցավակցությունն է հայտնել վերջին ընդհարումների ընթացքում զոհված զինծառայողների ընտանիքներին։
Պարզաբանելով բոլոր կողմերի` միջազգայնորեն ճանաչված սահմանները հարգելու անհրաժեշտությունը, դեսպան Զոհուրին նշել է, որ Հարավային Կովկասում տևական խաղաղության ապահովումը բխում է տարածաշրջանի ժողովուրդների շահերից և հայտնել Իրանի Իսլամական Հանրապետության պատրաստակամությունը՝ աջակցելու տարածաշրջանում տևական խաղաղության հաստատման հարցում:
16:47 22/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ ՊՆ-ից հաստատում են՝ ադրբեջանական զինծառայողները Կութ գյուղից շուրջ 6 կմ հյուսիս-արևելք գտնվող լեռնագագաթին են

Посол Ирана в Армении посетил Гегаркуникскую область 08/03/2021   17:45  |  Лента новостей
Посол Ирана в Армении Аббас Бадахшан Зохури и военный атташе посольства полковник Бахман Садегин в сопровождении представителей Министерства обороны Армении посетили Гегаркуникскую область.
Как сообщает пресс-служба Минобороны Армении, командующий войсковым соединением генерал-майор Араик Арутюнян проинформировал посла о ситуации на армяно-азербайджанской границе, после чего был организован визит в приграничную общину Верин Шоржа.
Посол Ирана, выразив обеспокоенность продолжением пограничных инцидентов между двумя странами, подчеркнул необходимость сдержанности с обеих сторон и мирного урегулирования споров между двумя сторонами. Он выразил соболезнования семьям военнослужащих, погибших в ходе недавних столкновений.
Указав необходимость соблюдения всеми сторонами международно признанных границ, посол отметил, что обеспечение долгосрочного мира на Южном Кавказе исходит из интересов народов региона, и выразил готовность Исламской Республики Иран оказать содействие в вопросе установления долгосрочного мира в регионе.