ՄԻԵԴ-ը հրապարակել է «Բադալյանն ընդդեմ Ադրբեջանի» վճիռը` հաստատելով խոշտանգումն ու ապօրինի ազատազրկումը 07/22/2021   13:56  |  ԼՐԱՀՈՍ
Այսօր Եվրոպական դատարանը հրապարակեց հերթական վճիռն ընդդեմ Ադրբեջանի՝ արձանագրելով, որ 2009-2011 թթ. Ադրբեջանը խոշտանգել և ապօրինի ազատությունից զրկել է Ա.Բադալյանին, ով մոլորվել էր և հայտնվել Ադրբեջանի տարածքում: Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակի ղեկավար Լիպարիտ Դրմեյանը։
«Եվրոպական դատարանը Ադրբեջանին պարտավորեցրել է Ա.Բադալյանին վճարել 30.000 եվրո, որպես ոչ նյութական վնասի հատուցում:
Հատկանշական է, որ այժմ էլ Ադրբեջանը շարունակում է խախտել իր տիրապետության տակ ներքո գտնվող հայ գերիների և քաղաքացիական անձանց իրավունքները»,-նշել է Լիպարիտ Դրմեյանը։
10:46 18/07/2021  |  ԼՐԱՀՈՍ«Հայոց հայրենիք» կուսակցությունը ՍԴ որոշումը կբողոքարկի ՄԻԵԴ-ում
15:05 04/06/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱկանապատ քարտեզների հետ կապված ընդդեմ Հայաստանի Ադրբեջանի նոր հայցը ՄԻԵԴ-ը չի ընդունել որպես նոր, ինքնուրույն գանգատ

ЕСПЧ признал Азербайджан виновным в незаконном аресте и пытках гражданина Армении 07/22/2021   14:58  |  Лента новостей
Европейский суд по правам человека(ЕСПЧ) сегодня огласил очередной приговор в отношении Азербайджана, подтвердив, что в 2009-2011 годах Азербайджан подверг пыткам и незаконно лишил свободы гражданина Армении А. Бадаляна, который заблудился и оказался на территории Азербайджана. Об этом на своей странице в Facebook сообщил руководитель офиса представителя РА в ЕСПЧ Липарит Дрмеян.
Европейский суд обязал Азербайджан выплатить А. Бадаляну 30 тысяч евро в качестве компенсации нематериального вреда.
"Примечательно, что и сейчас Азербайджан продолжает нарушать права находящихся под его контролем армянских пленных и мирных жителей", — написал Дрмеян.