ՄԻԵԴ որոշմամբ՝ Ադրբեջանը տրամադրել է 6 հայ զինծառայողների վիճակի մասին փաստաթղթերը 06/10/2021   14:11  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սույն թվականի մայիսի 27-ին Ադրբեջանի կողմից գերեվարված վեց հայ զինծառայողների հիմանարար իրավունքների պաշտպանության մասին ՀՀ կառավարության դիմումին ի պատասխան՝ սույն թվականի հունիսի 8-ին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը արձանագրել է, որ նշված զինծառայողների նկատմամբ ուժի մեջ է 2020 թվականի նոյեմբերի 3-ի միջնակյալ միջոց կիրառելու որոշումը, այնպես ինչպես մյուս գերեվարված և պահվող քաղաքացիական անձանց նկատմամբ: Այս մասին հայտնում են ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչությունից:
Միաժամանակ Եվրոպական դատարանի որոշման հիման վրա Ադրբեջանի կողմից տրամադրվել են զինծառայողների առողջական վիճակին վերաբերող փաստաթղթերը, ինչպես նաև վերջիններիս առաջադրված մեղադրանքները:
Եվրոպական դատարանը նույն օրը մերժել է նաև Ադրբեջանի դիմումը, որով վերջինս պահանջել էր վերացնել իր կողմից գերեվարումը չհաստատված անձանց նկատմամբ կիրառված միջանկյալ միջոցները: Վերջիններս շարունակում են մնալ ուժի մեջ:

Азербайджан предоставил документы о состоянии шестерых армянских военнопленных по решению ЕСПЧ 06/10/2021   16:59  |  Лента новостей
Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) 8 июня  с.г. в ответ на запрос правительства Армении о защите основополагающих прав шести армянских военнослужащих, захваченных Азербайджаном в плен 27 мая, констатировал, что решение о применении промежуточной меры от 3 ноября 2020 года находится в силе, равно как и в отношении других пленных и удерживаемых гражданских лиц. Об этом сообщает представительство Армении в ЕСПЧ.
В то же время на основании решения Европейского суда Азербайджан предоставил документы, касающиеся состояния здоровья военнослужащих, а также информацию о предъявленных им обвинениях.
В тот же день Европейский суд отклонил заявление Азербайджана, которым последний требовал отмены промежуточных мер в отношении тех лиц, чье пленение не подтверждено им. Последние остаются в силе.