Ռուս խաղաղապահները բժշկական և հումանիտար աջակցություն են ցուցաբերել Արցախի Հաթերք գյուղի բնակիչներին 07/06/2021   11:29  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ռուս խաղաղապահների մարդասիրական արձագանքման կենտրոնի սպաներն ու ռուսական խաղաղապահ զորախմբի հատուկ նշանակության բժշկական ջոկատի ռազմական բժիշկները մարդասիրական-բժշկական ակցիա են կազմակերպել Արցախի Մարտակերտի շրջանի Հաթերք գյուղում: Այս մասին հայտնում է ՌԴ Պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայությունը։
Տեղի բնակիչներին ընդունելու եւ որակյալ բժշկական օգնություն ցուցաբերելու համար գյուղի հիվանդանոցի մոտ ռազմական բժիշկները տեղադրել են դաշտային շարժական բուժկետ։ Բնակիչները սպասում են ռուս զինվորական բժիշկների ժամանմանը:
«Մենք մոտ 1600 հոգանոց բնակչություն ունենք։ Չորս բժիշկ՝ երկու թերապեւտ, երկու մանկաբույժ: Կարծես թե գլուխ հանում ենք, բայց նեղ մասնագետների՝ հատկապես ակնաբույժի ու քիթ–կոկորդի մասնագետի պակաս կա», - ասել է Հաթերքի գյուղական տեղամասի հիվանդանոցի վարիչ Ալեք Մակյանը։
Հատուկ նշանակության ջոկատի բժիշկների կողմից խորհրդատվական և որակյալ բժշկական օգնություն է ցուցաբերվել շուրջ երկու հարյուր պացիենտի։ Բացի այդ, բոլոր ցանկացողները կարողացել են հանձնել ՊՇՌ-թեստեր։
«Հաթերքի բնակիչները դիմել են մարդասիրական օգնություն ցուցաբերելու խնդրանքով ։ Որոշում է կայացվել օգնություն ցուցաբերել հետևյալ բժշկական կազմով՝ ակնաբույժ, օտոլարինգոլոգ, վնասվածքաբան, սրտաբան, այդ բնակավայրի բնակիչներին մարդասիրական օգնություն ցուցաբերելու համար», - ասել է բժշկական ջոկատի պետ Մարատ Խաթագովը։
Մարդասիրական արձագանքման կենտրոնի սպաներն էլ բազմազավակ ընտանիքներին, հարկադիր տեղահանվածներին եւ կարիքավոր տեղացիներին տրամադրել են պարենային հավաքածուներ, առաջին անհրաժեշտության առարկաներ, տաք իրեր եւ մանկական խաղալիքներ։
«Այսօր ակցիաից օգտվել է 61 ընտանիք, որոնցից 30 -ը հարկադիր վերաբնակեցվածներ են, 20 բազմազավակ ընտանիքներ, որոնց 5-ից ավելի երեխա կա, մնացած ընտանիքները հայտնվել էին անբարենպաստ պայմաններումլ», - հայտնել է մարդասիրական արձագանքման կենտրոնի ներկայացուցիչ Ռուսլան Իվանովը:
Հումանիտար ակցիայի ընթացքում փոխանցվել է յոթ ու կես տոննա բեռ։
11:43 25/06/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՌուս խաղաղապահները Ղարաբաղում ապահովում են ենթակառուցվածքների աշխատանքների վերականգնման անվտանգությունը

Российские миротворцы провели гуманитарно-медицинскую акцию в поселке Атерк Мартакертского района Арцаха 07/06/2021 11:42 | Лента новостей
В поселке Атерк Мартакертского района Республики Арцах офицерами Центра гуманитарного реагирования и военными врачами медицинского отряда специального назначения российского миротворческого контингента была организована гуманитарно-медицинская акция.
Как сообщается на сайте Минобороны РФ, возле поселковой больницы военные медики развернули пневмокаркасный модуль - полевой медицинский пункт для приема и оказания квалифицированной медицинской помощи местным жителям, которые ждали приезда российских военных врачей.
«У нас около 1600 человек населения, вместе с детьми и стариками. Четыре врача: два терапевта, два педиатра. Вроде бы справляемся, но огромная, огромная потребность в узких специалистах, особенно не хватает офтальмолога и ЛОР-врача, просто катастрофически не хватает», - сказал Алек Макян, заведующий сельской участковой больницы п. Атерк.
В ходе медицинского приема врачами отряда специального назначения была оказана консультативная и квалифицированная медицинская помощь около двухсот пациентов-жителей поселка. Также все желающие смогли проверить организм на Covid-19, сдав ПЦР-тест, в развернутой лаборатории.
«Жители населённого пункта Атерк обратились с просьбой оказания гуманитарной помощи. Принято решение выдвинуться в составе специалистов: офтальмолога, отоларинголога, травматолога, кардиолога, для оказания жителям этого населённого пункта гуманитарной помощи, консультативной и назначения лечения», - сказал начальник медицинского отряда Марат Хатагов.
В свою очередь, офицеры центра гуманитарного реагирования провели акцию по выдаче продовольственных наборов, предметов первой необходимости, тёплых вещи и детских игрушек многодетным семьям, вынужденным переселенцам и нуждающимся местным жителям.
«Сегодня в акции приняла участие 61 семья, 30 из них это вынужденные переселенцы, 20 многодетных семей, в которых пятеро детей и больше, остальные семьи, оказавшиеся в неблагоприятных условиях» - сообщил представитель центра гуманитарного реагирования Руслан Иванов.