Արման Թաթոյանը Նիկոլ Փաշինյանին ուղղված նամակով բարձրացրել է ՄԻԵԴ հրատապ գանգատ ներկայացնելու հարցը 06/17/2021   16:07  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանական զինված ծառայողների ներկայությունը ՀՀ Գեղարքունիքի և Սյունիքի գյուղերի հարևանությամբ և Սյունիքի համայնքների միջև ճանապարհներին, նրանց արարքները խախտում են ՀՀ բնակիչների Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայով երաշխավորված առնվազն հետևյալ իրավունքները. ՀՀ ՄԻՊ Արման Թաթոյանը դիմել է Նիկոլ Փաշինյանին.
«Այսօր ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարին ուղղված գրավոր նամակով եմ բարձրացրել Եվրոպական դատարան միջպետական հրատապ գանգատ ներկայացնելու հարցը` կապված Ադրբեջանի զինված ուժերին ՀՀ գյուղերի հարևանությունից և համայնքների միջև ճանապարհներից անհապաղ հեռացնելու և անվտանգության գոտի ստեղծելու հետ:
Նամակում նշել եմ, որ Մարդու իրավունքների պաշտպանը Կառավարությանը կտրամադրի հավաքագրված ապացույցները, որոնք հաստատում են Եվրոպական կոնվենցիայի խախտումները և հիմնավորում անվտանգության գոտու հրատապ անհրաժեշտությունը:
Մասնավորապես, արդեն նախորդ մի քանի հայտարարությամբ նշել եմ, որ ադրբեջանական զինված ծառայողների ներկայությունը ՀՀ Գեղարքունիքի և Սյունիքի գյուղերի հարևանությամբ և Սյունիքի համայնքների միջև ճանապարհներին, նրանց արարքները խախտում են ՀՀ բնակիչների Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայով երաշխավորված առնվազն հետևյալ իրավունքները.
1) կյանքի իրավունք, Կոնվենցիայի 2-րդ հոդված,
2) ազատության և անձնական անձեռնմխելիության իրավունք, Կոնվենցիայի 5-րդ հոդված,
3) մասնավոր և ընտանեկան կյանքը հարգելու իրավունք, Կոնվենցիայի 8-րդ հոդված,
4) սեփականության իրավունք, 1-ին արձանագրության 1-ին հոդված,
5) տեղաշարժի ազատություն, 4-րդ արձանագրության 2-րդ հոդված և այլն:
Նույնը վերաբերում է նաև ադրբեջանական դրոշներին ու ցուցանակներին, նրանց զինված ուժերի ցանկացած տեխնիկայի»:
20:23 13/06/2021  |  ՄեկնաբանությունՏպավորություն է ողջ երկրով մեկ հայտարարված է մրցույթ, և միավորներ ավելանում են կախված նրանից, թե ով ում որքան շատ կվիրավորի ու կհայհոյի. ՄԻՊ
14:42 13/06/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄԻՊ ներկայացուցիչներն առանձնազրույցներ են ունեցել գերությունից ազատ վերադարձած 15 անձանց հետ
23:45 11/06/2021  |  ՄեկնաբանությունՈրևէ անգամ չեմ նկատել, որ ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի որևէ դասախոս ժողովրդի նկատմամբ տարածի ատելություն. Թաթոյան

Омбудсмен Армении в письме Пашиняну поднял вопрос о срочной подаче межгосударственной жалобы в ЕСПЧ 06/17/2021 16:30 | Лента новостей
Защитник прав человек(омбудсмен)Армении обратился к исполняющему обязанности премьер-министра РА Николу Пашиняну.
Омбудсмен сообщил, что в адресованном и.о. премьера письме поднял вопрос о срочной подаче межгосударственной жалобы в Европейский суд по правам человека с требованием немедленного вывода азербайджанских ВС с окрестностей армянских сел и межобщиных дорог, а также создания зоны безопасности.
“В письме я указал, что Защитник прав человека предоставит правительству Армении все собранные доказательства, которые подтверждают указанные нарушения и обосновывают срочную необходимость создания зоны безопасности”, - написал Татоян на своей странице в Facebook.
В частности, он напомнил, что в прежних публикациях указывал, что присутствие азербайджанских вооруженных сил по соседству с селами в Гегаркуникской и Сюникской областях Армении и межобщинными дорогами в Сюнике, их деяния нарушают как минимум следующие права жителей Армении, гарантированные Европейской конвенцией по правам человека:
1) право на жизнь (статья 2 Конвенции),
2) право на свободу и личную неприкосновенность (статья 5 Конвенции),
3)Право на уважение частной и семейной жизни (статья 8 Конвенции),
4)защита собственности (статья 1, протокола 1),
5)свобода передвижения (статья 2, протокола 4).
“То же самое касается также азербайджанских флагов и указателей и любой техники их вооруженных сил”, - написал Татоян.