Ադրբեջանում միջազգային իրավունքի կոպիտ խախտումներով շարունակվում են հայկական կողմի գերիների նկատմամբ դատավարությունները. ՀՀ ՄԻՊ 06/09/2021   23:12
Ադրբեջանական իշխանությունները չեն հրապարակում գերիների իրական թիվը: Այս մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է ՀՀ ՄԻՊ Արման Թաթոյանը:
«Ադրբեջանում միջազգային իրավունքի կոպիտ խախտումներով շարունակվում են հայկական կողմի գերիների նկատմամբ դատավարությունները
Այսօր՝ հունիսի 9-ին Բաքվում տեղի են ունեցել հայկական կողմի գերիներ Լյուդվիկ Մկրտչյանի և Ալյոշա Խոսրովյանի, իսկ հունիսի 8-ին` Վիգեն Էուլջեքյանի իրավունքները կոպիտ խախտող, միջազգային իրավունքը ոտնահարող քրեական գործերով հերթական դատական նիստերը:
Ադրբեջանական հրապարակումները վկայում են, որ հայկական կողմի գերիների նկատմամբ մեղադրանքներ են առաջադրվել, իբր, կկտտանքների, օրենքով չնախատեսված զինված կազմավորումներ կամ խմբեր ստեղծելու և այլ արարքների համար։
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանն արձանագրում է, որ նշված բոլոր անձինք գերեվարվել են արցախյան հակամարտության շրջանակներում և հակամարտությունը հիմա էլ չի ավարտվել: Ադրբեջանում պահվող հայկական կողմի բոլոր զինծառայողներն ու քաղաքացիական անձինք կարգավիճակով գերի են:
Հետևաբար, նրանցից որևէ մեկի նկատմամբ ցանկացած տեսակի հետապնդում կամ դատավարություն միջազգային իրավունքի կոպիտ խախտում է, նրանց կալանքի տակ պահելը` արգելված պատիժ: Այս կանոններն ուղղակիորեն բխում են միջազգային մարդասիրական իրավունքի պահանջներից:
Ավելին, ադրբեջանական իշխանությունները հայկական կողմի գերիների նկատմամբ քրեական հետապնդումներ են հարուցում հենց նրանց, այսպես կոչված, «խոստովանական ցուցմունքների» հիմքով, և դրանք օգտագործում` որպես ապացույց: Միջազգային իրավունքի այս կոպիտ խախտումներն ամրագրված են ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի հատուկ զեկույցում (https://ombuds.am/.../1138b156720bec6ae0fd88dc709eb62c.pdf):
Ադրբեջանական իշխանությունների հայատյացության ու թշնամանքի քաղաքականությունն իր հերթին ևս հաստատում է քրեական ընթացակարգերի ոչ իրավաչափ լինելը և ավելորդ դարձնում մարդու որևէ իրավունքի երաշխավորման մասին խոսելը: Այս պայմաններում ակնհայտ վտանգված է գերիների կյանքի իրավունքը, խախտված են կենսական իրավունքները:
Ադրբեջանական իշխանությունները չեն հրապարակում գերիների իրական թիվը:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի ուսումնասիրությունները, գերիների և անհայտ կորածների ծնողներից ստացվող բողոքները ակնհայտ վկայում են, որ նված դատավարությունները լրացուցիչ հոգեկան տառապանքներ են պատճառում նրանց ընտանիքներին և լարվածություն առաջացնում հայկական հասարակությունում:
Ուստի, այդ դատավարություններն ամբողջությամբ հակասում են միջազգային իրավունքի հիմքերին և կոպտորեն խախտում են գերիների, նրանց ու անհայտ կորածների ընտանիքների իրավունքները, բացահայտ քաղաքականացնում են մարդասիրական հարցերը:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի միջազգային հանրության ուշադրությունը հրավիրում է նշված փաստերին և ադրբեջանական իշխանությունների` մարդու իրավունքների շարունակվող կոպիտ խախտումներին, միջազգային մարդասիրական պահանջները շարունակաբար խարխլող քաղաքականությանը:
Ադրբեջանում անօրինական պահվող հայկական կողմի բոլոր գերիները պետք է անհապաղ ազատ արձակվեն ու վերադարձվեն հայրենիք՝ առանց որևէ նախապայմանի»,- գրել է Թաթոյանը:
11:49 08/06/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԿառավարությունը սահմանային բնակիչների իրավունքներն ու առհասարակ` մարդու իրավունքները չի դնում քննարկումների ու որոշումների հիմքում.Արման Թաթոյան
21:28 06/06/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱյսօրվա միջադեպը ևս ակնհայտ ցույց է տալիս, թե ով է իրականում խաթարում մարդկանց անվտանգությունը տարածաշրջանում և խաղաղությունը վերականգնելու հեռանկարները. ՀՀ ՄԻՊ

Судебные процессы над армянскими пленными в Азербайджане проходят с грубейшими нарушениями международного права - Татоян 06/10/2021 10:36 | Лента новостей
В Азербайджане с грубыми нарушениями международного права продолжаются судебные разбирательства в отношении армянских пленных. Об этом пишет на своей странице в Facebook Защитник прав человека(омбудсмен) Армении.
9 июня в Баку состоялись очередные судебные заседания по грубо нарушающим международное право уголовным делам пленных армянской стороны Людвика Мкртчяна и Алеши Хосровяна, а 8 июня – Вигена Эулджекяна.
Арман Татоян сообщает, что азербайджанские публикации свидетельствуют, что армянским выдвинуты обвинения в пытках, создании непредусмотренных законом вооруженных групп или формирований и прочих поступках.
Омбудсмен фиксирует, что все эти люди были захвачены в плен в ходе арцахского конфликта, и этот конфликт и сегодня не решен. Все военнослужащие и гражданские лица, удерживаемые Азербайджаном, по статусу являются военнопленными.
Следовательно, как отметил Татоян, любое преследование или судебное разбирательство в их отношении является грубым нарушением международного права, а их содержание под стражей – запрещенное наказание. Эти правила непосредственно вытекают из требований международного гуманитарного права.
Более того, как указал Татоян, азербайджанские власти возбуждают уголовные преследования в отношении армянских пленных именно на основании их так называемых «признательных показаний» и используют их в качестве доказательств. Эти грубые нарушения международного права прописаны в специальном докладе Омбудсмена Армении(https://ombuds.am/.../1138b156720bec6ae0fd88dc709eb62c.pdf):.
"Политика армянофобии и вражды азербайджанских властей в свою очередь подтверждает неправомерность уголовных процедур и делает излишними разговоры о гарантиях какого-либо права человека. В этих условиях право пленных на жизнь находится под угрозой, нарушены их жизненные права", - отметил омбудсмен Армении.
Он также указал, что азербайджанские власти не публикуют действительное количество пленных.
Исследования омбудсмена, жалобы, поступающие от родителей пленных и без вести пропавших, явно свидетельствуют о том, что указанные судебные процессы причиняют дополнительные душевные страдания их семьям и вызывают напряженность в армянском обществе.
Поэтому, как отметил Татоян, эти судебные процессы полностью противоречат основам международного права и грубо нарушают права пленных, их семей и семей без вести пропавших, откровенно политизируют гуманитарные вопросы.
Омбудсмен Армении обращает внимание международной общественности на указанные факты и продолжающиеся грубые нарушения азербайджанскими властями прав человека, на политику последовательного нарушения международных гуманитарных требований.
"Все незаконно удерживаемые в Азербайджане армянские пленные должны быть немедленно освобождены и возвращены на Родину без каких-либо предусловий",- подчеркнул омбдусмен Армении.