Քիլլերը Աբովյան փողոցում սպասել էր զոհին, իսկ կրակելուց հետո տաքսիով գնացել Թալին. ոստիկանները փնտրում են 06/04/2021   13:19  |  Քրեական խրոնիկոն
Հունիսի 2-ին սպանություն էր կատարվել մայրաքաղաքի կենտրոնում։ Մի տղամարդ Աբովյան փողոցում՝ արտասահմանյան համարանիշերով «Տոյոտայի» մոտ, ատրճանակով կրակել էր Հովհաննես Վարդանյանի գլխին։ Գավառի բնակիչ, 50-ամյա տղամարդը մահացել էր։ Դեպքի վայր էին ժամանել օպերատիվ-քննչական խմբեր, փորձաքրեագետներ, դատաբժիշկներ։ Դեպքի վայրի զննությամբ հայտնաբերվել էր կրակված պարկուճ։ Տարածքային քննչական բաժնում հարուցվեց քրեական գործ։ Այս մասին հայտնում է Ոստիկանության լրատվական ծառայությունը:
Ոստիկանության տարբեր ստորաբաժանումների ծառայողները, իրականացնելով ծավալուն օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ, նախ պարզեցին, որ սպանությունը կատարած անձն իրականում թիրախավորել և ցանկացել էր կրակել Հովհաննես Վարդանյանի հետ եղած տղամարդու վրա։ Օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումները շարունակվեցին։ Անհրաժեշտ էր պարզել, թե սպանությունը կատարած անձը երբ և որտեղից էր եկել Աբովյան փողոց, ինչպես և դեպքից հետո ուր էր գնացել, ինչն արվեց կարճ ժամանակում։ Շուտով հայտնի դարձավ, որ նա Աբովյան փողոց էր եկել՝ անցնելով Կողբացու փողոցով։
Աբովյան փողոցում էլ սպասել էր զոհին, իսկ կրակելուց հետո փախել էր Հյուսիսային պողոտա, որտեղից էլ տաքսիով հասել էր Հալաբյան փողոց։ Այստեղ ազատվել էր հանցագործության գործիքից ու դեպքի ժամանակ կրած մարզահագուստից։ Օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում հենց դեպքի օրը Հալաբյան փողոցի աղբամաններից մեկում հայտնաբերվեցին հանցագործության գործիք «Մակարով» ատրճանակը՝ լիցքավորված փամփուշտներով, և մարզահագուստը։
Պարզվել է նաև, որ տղամարդը մեկ այլ տաքսիով Հալաբյան փողոցից մեկնել էր Թալին, որտեղ խանութներից մեկում հագուստ էր գնել։ Կարճ ժամանակում հայտնաբերվել են նրան տեղափոխած տաքսու վարորդները, որոնց հայտնածով՝ կասկածվողը սլավոնական արտաքին ուներ և ռուսախոս էր։ Ծավալուն ու բազմաբնույթ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների շնորհիվ պարզվել է նրա ինքնությունը․ Ալեքսանդր Բուզմառև՝ օտարերկրյա քաղաքացի է, 23 տարեկան։ Հանցագործությունը կատարելու մեջ կասկածվող անձին հայտնաբերելու և քննությանը ներկայացնելու ուղղությամբ միջոցառումները հետևողականորեն շարունակվում են:
10:20 04/06/2021  |  ՄամուլՌաֆայել Մարդոյանի՝ «Քյավառցի Ռաֆոյի» թիկնապահի սպանության կասկածյալին փնտրում են Արագածոտնում. «Իրավունք»
20:44 02/06/2021  |  Քրեական խրոնիկոնՏեսագրող սարքերն արձանագրել են Երեւանի կենտրոնում «Քյավառցի Ռաֆոյի» վարորդ-թիկնապահի սպանությունը
18:52 31/05/2021  |  Քրեական խրոնիկոնԷջմիածնում սպանել են Դոն Պիպոյի եղբորը
15:49 10/05/2021  |  Քրեական խրոնիկոնԻրավապահները խուզարկել են «Դոն Պիպոյի» տունը՝ վերջինիս թիկնապահի սպանության գործով

23-летний иностранец объявлен в розыск по подозрению в убийстве мужчины в центре Еревана: Полиция сообщила подробности 06/04/2021 13:57 | Криминальная хроника
23-летний иностранец Александр Бузмарев объявлен в розыск по подозрению в убийстве мужчины на улице Абовяна в центре Еревана. Об этом сообщает пресс-служба Полиции Армении.
Убийство было совершено 2 июня. Неизвестный мужчина на улице Абовяна выстрелил из пистолета в голову Ованнесу Варданяну у автомобиля марки “Тойота” с иностранными номерами, припаркованного на улице Абовяна. 50-летний житель Гавара скончался. На место происшествия прибыли оперативно-следственная группа, эксперты, судмедэксперты. При осмотре места происшествия была обнаружена стреляная гильза. По данному факту в территориальном следственном отделе было возбуждено уголовное дело.
В сообщении говорится, что за два оперативники провели масштабную работу по установлению всех деталей преступления. Им удалось за короткий срок выяснить, когда и откуда прибыл на улицу Абовяна предполагаемый убийца, как и куда направился после инцидента. Вскоре стало известно, что он вышел на улицу Абовяна через ул. Кохбаци.
На улице Абовяна он и поджидал свою жертву. Выстрелив в него, он скрылся в сторону Северного проспекта, оттуда на такси добрался до улицы Алабяна. Там он избавился от орудия преступления и спортивной одежды, которая была на нем в момент преступления. В результате оперативно-розыскных и следственных мероприятий прямо в день инцидента в одном из мусорных баков на улице Алабяна были обнаружены пистолет Макарова с заряженным магазином и спортивная одежда. Также установлено, что с улицы Алабяна мужчина на другом такси поехал в Талин Арагацотнской области, где в одном из магазинов купил одежду. В кратчайшие сроки нашли также водителей такси, перевозивших предполагаемого преступника. Таксисты сообщили, что подозреваемый был славянской внешности и говорил по-русски. Оперативники установили его личность: им оказался 23-летний Александр Бузмарев. Сейчас предпринимаются меры по его нахождению и передаче следствию.