ԿԽՄԿ-ն՝ գերեվարված 6 հայ զինծառայողների հետ հանդիպման մասին.կողմերի հետ գտնվում ենք երկխոսության մեջ 06/01/2021   15:09  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մենք այս պահին կողմերի հետ գտնվում ենք երկխոսության մեջ՝ դեպքի կապակցությամբ: Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի հայաստանյան գրասենյակի հաղորդակցման ծրագրերի ղեկավար Զառա Ամատունին՝ անդրադառնալով այն հարցին, արդյո՞ք Կարմիր Խաչի ներկայացուցիչները հանդիպել են ադրբեջանցիների կողմից ՀՀ տարածքից մայիսի 27-ին գերեվարված 6 հայ զինծառայողների հետ, թե՞ ոչ:
Ամատունին նկատեց, որ ԿԽՄԿ-ի ներկայացուցիչները շարունակում են տեսակցել այն բոլոր քաղաքացիներին, որոնց գերեվարումը հաստատված է:
«Վերջին մեր այցելությունը եղել է մայիսի վերջին: Մենք այցելել ենք այն մարդկանց, որոնց գերեվարումը հաստատված է և որոնց նախկինում տեսակցել ենք»,-շեշտել է նա:
18:15 27/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԳերության փաստը տեսանյութի կամ լուսանկարի դեպքում պետք է հաստատված համարել այդ տեսանյութի կամ լուսանկարի հրապարակման, այլոչ թե Ադրբեջանի կողմից հաստատման պահից․ ՄԻՊ
17:12 27/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄեր կողմից իրականացվում են բոլոր քայլերն այս իրավիճակը շտկելու համար. փոխնախարար
16:50 27/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԶինծառայողները գերեվարվել են՝ առևանգումը զինվորական տերմինաբանության մեջ չի մտնում. ՀՀ ԶՈւ ԳՇ պետի տեղակալը հակադարձել է Փաշինյանին
16:39 27/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԿութ գյուղի տարածքում վեց զինծառայողին գերեվարելու դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ

МККК о встрече с шестью захваченными в плен армянскими военнослужащими: поддерживаем диалог со сторонами 06/01/2021   15:38  |  Лента новостей
“Мы в связи с инцидентом в данный момент поддерживаем диалог со сторонами”,- заявила в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” руководитель коммуникационных программ армянского бюро Международного Комитета Красного Креста Зара Аматуни в ответ на вопрос,  встречались ли представители МККК с шестью армянскими военнослужащими, захваченными в плен азербайджанцами с территории РА 27 мая.
Аматуни отметила, что представители продолжают навещать всех тех граждан, факт пленения которых подтвержден.
“Последний наш визит состоялся в конце мая. Мы посетили тех лиц, факт пленения которых подтвержден и которых мы раньше навещали”, - подчеркнула она.