Հայաստանի ինքնիշխանության դեմ ոտնձգությունների նկատմամբ հանդուրժողականությունը հղի է տարածաշրջանի ապակայունացման սպառնալիքով. Արա Այվազյանը խոսել է պետքարտուղարի տեղակալի հետ 05/13/2021   23:48  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մայիսի 13-ին ՀՀ ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Արա Այվազյանը հեռախոսազրույց ունեցավ ԱՄՆ պետքարտուղարի եվրոպական և եվրասիական հարցերով տեղակալի պաշտոնակատար Ֆիլիպ Ռիքերի հետ:
Հեռախոսազրույցի առանցքում տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության հարցերի քննարկումն էր: Նախարարի պաշտոնակատար Այվազյանն իր զրուցակցին հանգամանորեն ներկայացրեց Հայաստանի ինքնիշխան տարածքում ադրբեջանական զինված ստորաբաժանումների կողմից իրականացված սադրիչ գործուղությունները և դրանց հետևանքով ստեղծված իրադրությունը: Արա Այվազյանն  ընդգծեց Հայաստանի տարածքային ամբողջականության դեմ ուղղված Ադրբեջանի սադրիչ գործողությունների անընդունելիությունը և անթույլատրելիությունը:
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը նշեց, որ միջազգային հանրության կողմից Հայաստանի ինքնիշխանության նկատմամբ նմանօրինակ ոտնձգությունների նկատմամբ հանդուրժողականությունը հղի է տարածաշրջանի ապակայունացման սպառնալիքով:

Провокации Баку недопустимы: Айвазян провел переговоры с и.о. заместителя госсекретаря США 05/14/2021   10:01  |  Лента новостей
Исполняющий обязанности министра иностранных дел Армении Ара Айвазян 13 мая провел телефонный разговор с исполняющим обязанности заместителя госсекретаря США по европейским и евразийским вопросам Филиппом Рикером. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
Основной темой телефонного разговора было обсуждение вопросов региональной безопасности и стабильности. И. о. министра Айвазян подробно представил своему собеседнику провокационные действия, осуществленные азербайджанскими вооруженными подразделениями на суверенной территории Армении, и сложившуюся в результате этого ситуацию. Ара Айвазян подчеркнул неприемлемость и недопустимость провокационных действий Азербайджана против территориальной целостности Армении.
Глава внешнеполитического ведомства Армении отметил, что проявление терпимости международного сообщества к подобным посягательствам на суверенитет Армении чревато угрозой дестабилизации региона.