Ադրբեջանցիները դեռ ՀՀ տարածքում են. Հայկական կողմը բանակցությունների ժամանակ կոշտ պահանջ է ներկայացրել. ՊՆ 05/14/2021   10:46  |  ԼՐԱՀՈՍ
Այս պահի դրությամբ ադրբեջանական զինված ուժերը շարունակում են մնալ ՀՀ ինքնիշխան տարածքում՝ Սյունիքի, Վարդենիսի, Սիսիանի ուղղություններում։
ՀՀ Պաշտպանության նախարարությունից «Փաստինֆո»-ին տեղեկացրեցին, որ երեկ ուշ երեկոյան տեղի ունեցած բանակցությունների ժամանակ հայկական կողմը Ադրբեջանից պահանջել է դուրս բերել զորքերը հայկակական տարածքից, պնդելով, որ անգամ մեկ մետր չեն զիջելու, պետք է վերադառնան ելման դիրքեր։
Նախարարությունից հայտնեցին նաև, որ հայկական կողմը կոշտ ձևով պահանջ է ներկայացրել ադրբեջանական կողմից բանակցություններին մասնակցող զինվորականներին։
«Այս պահին այնտեղ են, բայց իրենց շատ կոշտ հայտնվել է հայկական կողմի դիրքորոշումը՝ տարածքները մերն են ու դա չի քննարկվում և, որ հայկական կողմը որևէ մետր տարածք չի թողնելու իրենց և իրենք պարտավոր են հետ վերադառնալ իրենց ելման դիրքեր»,-հայտնեցին նախարարությունից։

Азербайджанцы все еще на территории Армении: в ходе переговоров армянская сторона выдвинула жесткое требование 05/14/2021   11:00  |  Лента новостей
В данный момент азербайджанские вооруженные силы продолжают оставаться на суверенной территории Республики Армения: на сюникском, варденисском и Сисианском направлениях.
Как сообщили “ФактИнфо” в министерстве обороны Армении, в ходе переговоров, прошедших вчера поздно вечером, армянская сторона потребовала от Азербайджана вывести войска с территории Армении, подчеркнув, что не намерена уступать ни метра и что азербайджанцы должны вернуться на исходные позиции.
В ведомстве также сообщили, что армянская сторона в жесткой форме выдвинула требование военным, участвующим в переговорах с азербайджанской стороны.
“В данный момент они там, но их в жесткой форме проинформировали о позиции армянской стороны, согласно которой эта наша территория,  вопрос не подлежит обсуждению и что армянская сторона не уступит им ни метра земли, а они обязаны вернуться на свои исходные позиции”, - сообщили в министерстве.