ՄԻՊ-ը հորդորում է Հայաստանի սահմանների վիճակի հետ կապված չտարածել խուճապ առաջացնող ինֆորմացիա, իսկ պետությանը՝ ապահովել ժամանակին և ամբողջական տեղեկությունների տարածումը 05/12/2021   15:49  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մարդու իրավունքների պաշտպանի անմիջական ուշադրության ներքո է վաղ առավոտից Հայաստանի Հանրապետության Սյունիքի մարզում սահմանների հետ կապված իրավիճակը:
Պաշտպանը հատուկ արձանագրում է, որ սահմանների հետ կապված հարցերը հասկանալիորեն ունեն հանրային մեծ հետաքրքրություն և զգայունություն, իսկ հանրությունն էլ ունի իրավիճակի մասին ժամանակին ամբողջական, հստակ ու հավաստի տեղեկություններ ստանալու իրավունք։
Ուստի, իրավասու մարմինները պետք է ներդնեն բոլոր ջանքերը տեղեկատվական դաշտում պաշտոնական ինֆորմացիան հնարավորինս լայն տարածելու ուղղությամբ՝ դրանով իսկ բացառելով ապատեղեկատվության տարածումը:
Նշվածի հետ միասին, Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմն արձանագրել է նաև ՀՀ սահմանների հետ կապված խուճապ և լարվածություն առաջացնող ապատեղեկատվություն: Պաշտպանը հորդորում է լրատվամիջոցներին ու սոցիալական ցանցերի օգտատերերին ձեռնպահ մնալ նման տեղեկությունների տարածումից:
Ինչպես Պաշտպանն անձամբ, այնպես էլ աշխատակազմը կապի մեջ են համայնքային ու պետական իրավասու մարմինների հետ, և Մարդու իրավունքների պաշտպանի իրավասության սահմաններում նույնպես ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քայլեր:

О ситуации в Сюнике: омбудсмен призывает СМИ и пользователей не сеять панику, а государство – своевременно предоставлять полную информацию 05/12/2021   17:27  |  Лента новостей
Ситуация, связанная  с границами в Сюникской области Армении, с самого утра находится под непосредственным вниманием Защитника прав человека(омбудсмена) РА.
Омбудсмен особо отметил, что вопросы, связанные с границами, по понятным причинам вызывают большой общественный интерес и являются деликатными, а общественность имеет право своевременно получать полную, внятную и достоверную информацию о ситуации.
“Следовательно, компетентные органы должны приложить все усилия для максимально широкого распространения официальной информации, что исключает тиражирование дезинформации”, - отметил Арман Татоян.
Вместе с тем офис омбудсмена также зафиксировал дезинформацию, нагнетающую панику и напряженность в связи с границами Армении.
Омбудсмен Армении призывает СМИ и пользователей соцсетей воздерживаться от распространения такой информации.
“Защитник прав человека лично и представители его офиса находятся на связи с компетентными общинными и государственными органами и в пределах полномочий омбудсмена предпринимаются также все необходимые шаги”, - говорится в заявлении.