Ադրբեջանի նախագահի հայատյացություն պարունակող ելույթները Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանն ուղարկել է ՄԱԿ, ԵԽ և միջազգային մի շարք այլ մարմինների 05/11/2021   17:05  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանի նախագահի այն ելույթները, որոնք հայատյացության ու թշնամանքի քաղաքականության վկայություն են, Մարդու իրավունքների պաշտպանը պաշտոնական նամակով ուղարկել է ՄԱԿ-ի Ռասայական խտրականության վերացման կոմիտե, ԵԽ-ի Ռասիզմի և անհանդուրժողականության դեմ հանձնաժողով, ՄԱԿ-ի և ԵԽ-ի մարդու իրավունքների հանձնակատարներին և միջազգային մի շարք այլ մարմինների:
Այս անգամ խոսքը վերաբերում է Ադրբեջանի նախագահի 2021թ. ապրիլ ամսվա ելույթներին:
Ուղարկված ելույթներում Ադրբեջանի նախագահը խոսում է ուժի ու սպառնալիքի լեզվով, օգտագործում է այնպիսի բառեր, որոնք նսեմացնում են ողջ հայ ժողովրդի, Հայաստանի ու Արցախի ողջ բնակչության արժանապատվությունը, ահաբեկող բնույթի են, լարվածություն են առաջացնում հայկական հասարակությունում, և իր ելույթներով նա ընդգծում է ադրբեջանական ժողովրդի առավելությունները:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի նախաձեռնած այս գործընթացը լինելու է շարունակական. Ադրբեջանի նախագահի ելույթներն ու ուղերձները ենթարկվում են հատուկ մոնիթորինգի:
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի նպատակն է ցույց տալ ադրբեջանական իշխանությունների ցեղասպան բնույթի քաղաքականությունը, որը մարդու իրավունքների կոպիտ խախտումների պատճառ է, նոր դաժանությունների լուրջ սպառնալիք և վտանգում է խաղաղությունն ու անվտանգությունը:
11:06 11/05/2021  |  Միջազգային լրահոսՀայկական երկաթուղիները պատկանում են Ռուսաստանին, այդ պատճառով մենք հարցը քննարկում ենք ռուսական կողմի հետ. Ալիևը՝ Զանգեզուրի միջանցքի կառուցման մասին
11:00 11/05/2021  |  Միջազգային լրահոսԱլիևը ռևանշի մասին հայտարարությունները Հայաստանի համար «վտանգավոր» է անվանել

Омбудсмен Армении отправил в ООН, СЕ и другие международные инстанции армянофобские выступления Алиева 05/11/2021   17:49  |  Лента новостей
Защитник прав человек(омбудсмен) Армении Арман Татоян направил в международные инстанции выступления президента Азербайджана, свидетельствующие о политике армянофобии и вражды.
"Те выступления президента Азербайджана, которые свидетельствуют свидетельствующие о политике армянофобии и вражды Защитник прав человека в официальном письме направил в Комитет ООН по ликвидации рассовой дискриминации, в Комиссию ЕС по борьбе с расизмом и нетерпимостью, комиссарам ООН и ЕС по правам человека и в ряд других международных органов", - сообщил Татоян на своей странице в Facebook.
Он сообщил, что на сей раз речь идет о выступлениях азербайджанского президента за апрель 2021 года.
"В отосланных выступлениях лидер Азербайджана говорит на языке силы и угроз, употребляет слова, унижающие достоинство армянского народа, всего населения Армении и Арцаха, эти выступления носят терроризирующий характер, вызывают напряженность в армянском обществе, и своими выступлениями он подчеркивает преимущества азербайджанского народа", - указал Татоян.
Как сообщил Татоян, инициированный омбудсменом данный процесс будет непрерывным, выступления и послания азербайджанского президента подвергаются специальному мониторингу.
"Цель омбудсмена Армении – показать геноцидальную политику азербайджанских властей, являющуюся причиной грубого нарушения прав человека, серьезной угрозой новых злодеяний, а также угрожает миру и безопасности",- написал Арман Татоян.