Հայկական Շուշին տարիներ շարունակ եղել է եւ շարունակում է լինել հայոց ինքնության կարեւոր հիմնասյուներից մեկը. Արարատ Միրզոյան 05/09/2021   10:10  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանն ուղերձ է հղել Մայիսի 9-ի առթիվ:
Ուղերձում ասվում է․
«2021 թվականի մայիսի 9-ին, որն առաջինն է սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի կողմից սանձազերծված ագրեսիայից հետո, դժվար է նույնկերպ նշել տարիներ շարունակ ընդունված եռատոնը: Այնուամենայնիվ, մենք պարտավոր ենք մեր հարգանքի տուրքը մատուցել Հայրենական մեծ պատերազմի մասնակից մեր պապերին եւ Արցախյան առաջին պատերազմի եւ Շուշիի ազատագրմանը մասնակցած մեր հայրերին ու եղբայրներին:
Հայկական Շուշին տարիներ շարունակ եղել է եւ շարունակում է լինել հայոց ինքնության կարեւոր հիմնասյուներից մեկը եւ այսօր էլ, չնայած այն փաստին, որ Շուշին գտնվում է ադրբեջանական վերահսկողության ներքո, այն պիտի լինի հայկական վերածննդի կարեւորագույն խորհրդանիշներից մեկը:
Հայաստանի Հանրապետությունը պիտի շարունակի բանակցությունները ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում` հասնելու Արցախի հայության ինքնորոշման իրավունքի ճանաչմանը եւ Արցախի տարածքային ամբողջականության վերականգնմանը»:
19:07 07/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրարատ Միրզոյանը շնորհակալական նամակ է հղել Լատվիայի Սաեյմայի նախագահ Ինարա Մուրնիեցեին
15:56 07/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՇուշին պաշտոնապես հայտարարվել է Ադրբեջանի մշակութային մայրաքաղաք
18:37 06/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրարատ Միրզոյանն ընդունեց Ջոն Գալագերին
11:46 04/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀնչեցված արտահայտությունը վիրավորական է բոլորիս համար. Հայամետ քաղաքականություն թող վերադառնան նրանք, ովքեր հեռացել էին. ԱԺ նախագահ
13:29 24/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱյո, թուրքը նստած է մեր բերդաքաղաքում, բայց մենք երբեք չպիտի թույլ տանք, որ նա մեզանից բարձր լինի.Դավիթ Ղահրամանյան

Арарат Мирзоян: Шуши должен быть одним из главных символов армянского возрождения 05/09/2021   11:07  |  Лента новостей
Армянский Шуши был и остается одним из важнейших столпов армянской идентичности в течение многих лет, говорится в послании спикера Национального Собрания Армении Арарата Мирзояна по случаю 9 мая.
"9 Мая 2021 г. – первое после агрессии, развязанной Азербайджаном и Турцией 27 сентября, трудно отмечать как принятый годами тройной праздник. Тем не менее, мы обязаны отдать дань уважения нашим дедам, сражавшимся в Великой Отечественной войне, нашим отцам и братьям, которые участвовали в первой Арцахской войне и освобождении Шуши. Армянский Шуши был и остается одним из важнейших столпов армянской идентичности в течение многих лет, и сегодня, несмотря на то, что Шуши находится под контролем Азербайджана, он должен быть одним из главных символов армянского возрождения",  - говорится в заявлении.
Он отметил, что Республика Армения должна продолжить переговоры в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ – для   достижения признания права арцахских армян на самоопределение и восстановления территориальной целостности Арцаха.