Արցախն անվտանգային խնդիրները փորձում է լուծել համադրելով Պաշտպանության բանակի, ՀՀ և ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի ջանքերը. ԱՀ նախագահ 05/05/2021   15:53  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը մայիսի 4-ին այցելել է Մարտակերտի շրջանի Հաթերքի ենթաշրջան և Շահումյանի շրջանի Ակնաբերդ համայնք: Այս մասին հայտնում են Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից:
Երկրի ղեկավարը հանդիպել է տեղի բնակչության ու շրջանների ղեկավարության հետ և քննարկել համայնքներում առկա խնդիրները, դրանց լուծման ուղիները և ենթաշրջանի զարգացմանն ուղղված մի շարք ծրագրեր:
Նախագահը նշել է, որ Գետավանում, Զարդախաչում, Հաթերքում, Զագլիկում, Չափարում և Ակնաբերդում շարունակվելու են շինարարական աշխատանքները՝ ուղղված պատերազմի հետևանքով տեղահանված ընտանիքների համար նոր բնակելի տների կառուցմանը, հին բնակֆոնդի վերանորոգմանը և անհրաժեշտ ենթակառուցվածքների ստեղծմանն ու վերակառուցմանը: Այդ համատեքստում Նախագահը հատուկ ընդգծել է իրականացվող աշխատանքների բարձր որակի ապահովման անհրաժեշտությունը՝ կոնկրետ հանձնարարականներ տալով դրանց պատշաճ կատարման ուղղությամբ: Անդրադառձ է կատարվել նաև շրջաններում գյուղատնտեսության զարգացմանն ուղղված ծրագրերին և նշվել դրանց նոր թափ հաղորդելու անհրաժեշտությունը:
Անդրադառնալով անվտանգային միջավայրին՝ երկրի ղեկավարը ևս մեկ անգամ շեշտել է, որ Արցախի Հանրապետությունն այդ ոլորտի խնդիրները փորձում է լուծել համադրելով Պաշտպանության բանակի, Հայաստանի Հանրապետության և ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի ջանքերը և կողմնակից է բոլոր խնդիրների խաղաղ կարգավորմանը:
«Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչումը եղել և մնում է օրակարգում»,- նշել է նախագահ Հարությունյանը:
00:03 29/04/2021  |  ՔաղաքականԵթե ընդդիմությունը դեմ է եղել պատերազմի դադարեցմանը, ինչու չեն հրապարակում հանդիպման ձայնագրությունը. Պողոսյան
23:58 28/04/2021  |  ՄեկնաբանությունԴու՞ք էիք պատասխանատու երկրի համար, թե՞ ընդդիմությունը. Գեորգ Գևորգյանը՝ Արայիկ Հարությունյանին
22:22 28/04/2021  |  ՄեկնաբանությունԲոլորդ բանակում կապեր ունեք, կարող եք ճշտել՝ ովքե՞ր էին նախկինների նշանակած հրամանատարները, ովքեր՝ սրանցը. Վարագյան
22:15 28/04/2021  |  ՔաղաքականԱրայիկ Հարությունյանը փորձում է Հռոմի պապից ավելի կաթոլիկ լինել. Մղումը անհասկանալի է

Арцах старается решать проблемы безопасности путем объединения усилий Армии обороны, РА и миротворческого контингента РФ - Арутюнян 05/05/2021   16:11  |  Лента новостей
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян 4 мая посетил Атеркский подрайон Мартакертского района и общину Акнаберд Шаумянского района.
Как сообщает пресс-служба президента Арцаха, глава государства встретился с местным населением и руководством регионов, обсудил существующие в общинах проблемы, пути их решения и ряд программ, направленных на развитие подрайона.
Президент отметил, что в Гетаване, Зардахаче, Атерке, Заглике, Чапаре и Акнаберде будут продолжены строительные работы по возведению новых домов и ремонту старого жилфонда для семей вынужденных переселенцев, проведению и восстановлению необходимой инфраструктуры. В этом контексте президент подчеркнул необходимость обеспечения высокого качества выполняемых работ, дав конкретные поручения по их надлежащему осуществлению. Были затронуты также программы, направленные на развитие сельского хозяйства в этих регионах, отмечена необходимость придания им нового импульса.
Коснувшись среды безопасности, глава государства вновь подчеркнул, что Республика Арцах старается решать проблемы этой сферы путем объединения усилий Армии обороны, Республики Армения и миротворческого контингента Российской Федерации и выступает за мирное урегулирование всех проблем.
"Международное признание Республики Арцах было и остается на повестке дня", - отметил президент Арутюнян.