Արարատ Միրզոյանը Սանկտ Պետերբուրգում հանդիպեց Վալենտինա Մատվիենկոյի հետ 04/15/2021   16:12  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի աշխատանքների շրջանակում ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը Սանկտ Պետերբուրգում հանդիպեց ՌԴ Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոյին:
Ողջունելով Արարատ Միրզոյանին՝ Վալենտինա Մատվիենկոն կարեւորեց երկկողմ հանդիպումների վերականգնումը՝ չնայած նոր կորոնավիրուսային համավարակին: ԴԽ խոսնակը գոհունակություն հայտնեց երկու խորհրդարանների միջեւ առկա երկխոսության վերաբերյալ եւ վստահություն հայտնեց, որ տարբեր ձեւաչափերով փոխգործակցությունը համավարակի հաղթահարմանը զուգահեռ էլ ավելի կակտիվանա:
Վալենտինա Մատվիենկոն կարեւորեց Լեռնային Ղարաբաղում ռազմական գործողությունների դադարեցման մասին եռակողմ հայտարարության ընդունումը եւ հակամարտության գոտում ռուս խաղաղապահների ներկայությունը, ինչը կրակի դադարեցման ռեժիմի ապահովման կարեւորագույն գրավական է: Նա վերահաստատեց ռուսական կողմի տեսակետը, որ ադրբեջանական կողմը պարտավոր է հայրենիք վերադարձնել բոլոր ռազմագերիներին եւ այլ պահվող անձանց:
Անդրադարձ կատարելով ԱՊՀ ՄԽՎ գործունեությանը՝ Մատվիենկոն բարձր գնահատեց կազմակերպությունում հայ պատգամավորների աշխատանքի արդյունավետությունը:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Արարատ Միրզոյանն իր հերթին նշեց, որ Հայաստանի եւ Ռուսաստանի ռազմավարական բնույթ կրող հարաբերությունները շարունակում են կայուն զարգացում ապրել տարբեր ոլորտներում: Նա իր ռուս գործընկերոջը ներկայացրեց նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության ստորագրումից հետո արցախյան հակամարտության շուրջ առկա իրավիճակը՝ բարձրացնելով Ադրբեջանի կողմից հայ ռազմագերիներին եւ այլ պահվող անձանց անհապաղ հայրենիք վերադարձնելու հարցի կարեւորությունը: ԱԺ նախագահը հավելեց, որ ադրբեջանական կողմի նման քայլերն անբարենպաստ մթնոլորտ են ստեղծում տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների վերաբացման ուղղությամբ տարվող աշխատանքների համար:
Կողմերը քննարկման ընթացքում համաձայնություն ձեռք բերեցին Հայաստանում սպասվող արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններում ԱՊՀ ՄԽՎ դիտորդական առաքելության իրականացման վերաբերյալ:
Հանդիպման ավարտին Արարատ Միրզոյանը Վալենտինա Մատվիենկոյին շնորհեց Ազգային ժողովի ոսկե մեդալ՝ երկու երկրների միջխորհրդարանական կապերի ամրապնդման եւ Մարալ Նաջարյանին ադրբեջանական գերությունից ազատման գործում ունեցած կարեւորագույն ներդրման համար:
15:42 08/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՉեմ կարող առանձնակի չշնորհավորել մեր հերոս զինվորների հերոս մայրերին, նրանց տիկնանց, քույրերին. Արարատ Միրզոյան
15:46 27/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրարատ Միրզոյանը հանդիպել է ՌԴ դեսպանին
21:12 19/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱննա Հակոբյանը Փաշինյանին չուղեկցեց երթի ժամանակ,իսկ Արարատ Միրզոյանն էլ երթի կեսից հեռացավ
18:05 16/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ ԱԺ նախագահը հանդիպել է «Ժառանգություն» կուսակցության ներկայացուցիչների հետ
13:49 16/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱրարատ Միրզոյանը հանդիպել է ՔՈ կուսակցության ներկայացուցիչներին
13:34 16/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱԺ աշխատակազմին գաղտնի պարգեւավճար են տվել
17:37 15/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱրարատ Միրզոյանը հանդիպել է Լեւոն Շիրինյանի հետ
18:59 14/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱրարատ Միրզոյանը հանդիպել է «Հանրապետություն» կուսակցության ղեկավար Արամ Սարգսյանի հետ
18:40 07/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱրարատ Միրզոյանի ուղերձը 1988 թվականի երկրաշարժի տարելիցի կապակցությամբ
14:48 07/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ-ի և Արցախի ԱԺ նախագահները կարևորել են ՄԽ համանախագահության շրջանակում բանակցությունների վերսկսումը

Арарат Мирзоян в Санкт-Петербурге встретился с Валентиной Матвиенко 04/15/2021   16:47  |  Лента новостей
В рамках Межпарламентской Ассамблеи (МПА) СНГ спикер Национального Собрания Армении Арарат Мирзоян встретился в Санкт-Петербурге с председателем Совета Федерации Федерального Собрания РФ Валентиной Матвиенко.
Приветствуя спикера НС, В.Матвиенко отметила возобновление двусторонних встреч, несмотря на коронавирус. Она выразила удовлетворение диалогом между парламентами двух стран и уверенность, что сотрудничество в различных форматах будет активизироваться параллельно с преодолением пандемии.
В.Матвиенко особо отметила принятие трехстороннего заявления о прекращении боевых действий в Нагорном Карабахе и присутствие российских миротворцев в зоне конфликта, что является важнейшей гарантией перемирия. Она подтвердила мнение российской стороны о том, что азербайджанская сторона должна вернуть на родину всех военнопленных и других удерживаемых лиц.
Касаясь деятельности МПА СНГ, Матвиенко высоко оценила эффективность работы армянских депутатов в организации.
Выразив благодарность за прием, А.Мирзоян в свою очередь отметил, что стратегические отношения между Арменией и Россией продолжают стабильно развиваться в различных сферах. Он проинформировал своего российского коллегу о текущей ситуации в Арцахском конфликте после подписания 9 ноября трехстороннего заявления, подчеркнув важность немедленной репатриации Азербайджаном армянских военнопленных и других удерживаемых лиц. Председатель НС добавил, что подобные шаги азербайджанской стороны создают неблагоприятную атмосферу для ведущихся работ по разблокированию региональных инфраструктур.
В ходе обсуждения стороны достигли договоренности о проведении наблюдательной миссии МПА СНГ на предстоящих внеочередных парламентских выборах в Армении.
В завершение встречи А.Мирзоян наградил В.Матвиенко Золотой медалью НС – за весомый вклад в укрепление межпарламентских связей между двумя странами и освобождение М.Наджарян из азербайджанского плена.
11:31 13/04/2021Арарат Мирзоян отправится с рабочим визитом в Санкт-Петербург
16:33 19/04/2019  |  Лента новостейСпикер парламента Армении встретился в Санкт-Петербурге с Валентиной Матвиенко и Даригой Назарбаевой
18:19 18/04/2019  |  Лента новостейСпикер парламента Армении принял участие в заседании Совета МПА СНГ в Санкт-Петербурге
16:10 17/04/2019  |  Лента новостейДелегация во главе со спикером парламента Армении отправляется в Санкт-Петербург
15:36 27/02/2019  |  Лента новостейВыступление спикера парламента Армении Араратa Мирзояна на 453-м заседании Совета Федерации ФС РФ
14:50 27/02/2019  |  Лента новостейСпикер парламента Армении: вбить клин в отношения с Россией невозможно
14:18 27/02/2019  |  Лента новостейМирзоян с трибуны Совфеда РФ: вызывает недоумение участие российских парламентариев в антиармянской акции в Баку