Հակասահմանադրական գործի պատճառով նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը 537 օր ապօրինի կերպով զրկված է եղել ազատությունից. Քոչարյանի հայտարարությունը 03/26/2021   19:21  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը
Քիչ առաջ ՀՀ Սահմանադրական դատարանն անվավեր և հակասահմանադրական է ճանաչել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300․1 հոդվածը, որը Սահմանադրական կարգի ենթադրյալ տապալման գործի հիմքն էր,- գրել է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում:
«Քիչ առաջ ՀՀ Սահմանադրական դատարանն անվավեր եւ հակասահմանադրական է ճանաչել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300․1 հոդվածը, որը Սահմանադրական կարգի ենթադրյալ տապալման գործի հիմքն էր։
Սահմանադրական դատարանը սահմանել է, որ 300․1 հոդվածը հակասում է Սահմանադրության 78 եւ 79-րդ հոդվածներին։ ՍԴ որոշումը վերջնական է եւ ուժի մեջ է մտնում հրապարակման պահից։
Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանական թիմը, միջազգային հեղինակավոր կառույցներ այս գործի հակասահմանադրականության վերաբերյալ մասնագիտական կարծիք են հայտնել երկրորդ նախագահի ապօրինի կալանավորման առաջին իսկ օրից։
Այս հակասահմանադրական գործի պատճառով նախագահ Քոչարյանը 537 օր ապօրինի կերպով զրկված է եղել ազատությունից»։
17:48 26/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՍԴ-ն հակասահմանադրական ճանաչեց ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-րդ հոդվածը
11:30 23/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրևիկ Պետրոսյանը միջնորդեց՝ Ռոբերտ Քոչարյանի դիմումը քննել բանավոր ընթացակարգով
11:24 23/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՍահմանադրական դատարանը ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի դիմումի հիման վրա քննում է 300.1-րդ հոդվածի սահմանադրականության հարցը

Из-за этого антиконституционного дела президент Кочарян 537 дней незаконно был лишён свободы - заявление 03/26/2021   20:43  |  Суд по делу второго президента РА
Конституционный суд Армении признал недействительной и антиконституционной статью 300.1 Уголовного кодекса РА, которая была основой дела по предполагаемому свержению конституционного строя.
"По определению Конституционного суда, статья 300.1 УК РА противоречит статьям 78 и 79 Конституции страны. Решение КС окончательно и вступает в силу с момента оглашения. Адвокатская группа Роберта Кочаряна, а также международные авторитетные структуры с первого же дня незаконного ареста второго президента высказали свое профессиональное мнение относительно антиконституционности данного дела. Из-за этого антиконституционного дела президент Кочарян 537 дней незаконно был лишён свободы”, - говорится в комментарии, опубликованном на странице второго президента Армении в Facebook.