Միջազգային ֆինանսական ինստիտուտները կարող են Հայաստանի տնտեսությունը վերցնել իրենց անմիջական վերահսկողության տակ. Մինասյան 02/22/2021   22:12  |  Մեկնաբանություն
Ռիսկ կա, որ Հայաստանի տնտեսությունը կհայտնվի դեֆոլտի շեմին։ Օրեցօր ավելանում է պարտքի սպասարկումը՝ տոկոսների վճարումը: Դա նշանակում է, որ Հայաստանը ոչ միայն չի կարող նոր պարտք վերցնել, այլև միջազգային ֆինանսական ինստիտուտները կարող են Հայաստանի տնտեսությունը վերցնել իրենց անմիջական վերահսկողության տակ։ Այս մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է Վատիկանում ՀՀ նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանը.
Մեկ ամիս առաջ կառավարությունը 750 մլն դոլարի եվրաբոնդեր է բաշխել՝ դրանով իսկ 10 տոկոսով ավելացնելով պետական պարտքը։ Այդ գումարը պետք է ծախսեին տնտեսության զարգացման վրա, որպեսզի տնտեսական ակտիվություն լիներ, ՀՆԱ-ն աճեր, սակայն, ինչպես պարզվեց, գումարը կծախսվի աշխատավարձերի և, իհարկե, պարգևավճարների վճարման վրա։
Իշխանափոխությունից հետո պետական պարտքն աճել է 2,3 մլրդ դոլարով։ Մինչև տարեվերջ պետական պարտքը կհատի շեմը և կհասնի ՀՆԱ-ի 70% - ի շեմին։ Պետական պարտքի մասին օրենսդրությամբ թույլատրելի պարտքի սահմանը կազմում է 60 տոկոս, որն այս պահին Հայաստանում արդեն կազմում է 65-66 տոկոս: Այսինքն՝ պետական պարտքն արդեն անցել է օրենսդրությամբ սահմանված շեմը։
Բացի այդ, պարտքի 70% - ը արտարժույթով է, իսկ դա ռիսկային է դառնում արժույթի փոխարժեքի փոփոխության դեպքում։ Այս պահին ՀՀ յուրաքանչյուր քաղաքացու համար կա 2960 դոլարի իրական պարտք։ Հայաստանի քաղաքացիները թանկ են վճարում Նիկոլի սխալների համար։ Նաևֆինանսապես: Թանկ են վճարում իրենց երեխաների կյանքի գնով՝ հաջորդ սերունդներին թողնելով հսկայական պարտքեր և անմրցունակ տնտեսության դատապարտված Երկիր։
20:13 21/02/2021  |  ՄեկնաբանությունԱյս «իշխանության» իրական հենարանները Բարգավաճ ու Լուսավոր Հայաստաններն են. Ստեփան Դանիելյան

Международные финансовые институты могут взять экономику Армении под свой прямой контроль - Микаел Минасян 02/23/2021   09:50  |  Комментарий
Есть риск что экономика Армении окажется у порога дефолт, пишет в своем Telegram-канале бывший посол Армении при Святом Престоле Микаел Минасян.
"С каждым днём увеличивается обслуживание долга - оплата процентов. Это означает, что Армения не только не сможет взять новый долг, но международные финансовые институты могут взять экономику Армении под свой прямой контроль", - отметил Минасян.
Он указал, что месяц назад правительство распределило евробонды на 750 млн. долларов, тем самым увеличив государственный долг на 10%.
"Эту сумму должны были потратить на развитие экономики, чтобы была экономическая активность, вырос бы ВВП, однако, как выяснилось, сумму будет потрачена на выплату зарплат и конечно же премий!  После смены власти государственный долг вырос на 2,3 миллиарда долларов. До конца года государственный долг пересечёт порог и достигнет порога 70% долга-ВВП. По законодательству о Государственном долге предел допустимого долга составляет 60%, который на данный момент в Армении уже составляет 65-66%. Т.е., Государственный долг уже перешёл порог, установленный законодательством", - написал Микаел Минасян.
Кроме того, как отметил он, 70% долга в иностранной валюте, а это становится рискованным при смене курса валюты.
"На данный момент, на каждого гражданина РА есть реальный долг в размере 2960 долларов. Граждане Армении дорого платят за ошибки Никола. И финансово тоже. Дорого платят за счёт жизни своих детей, оставляя последующим поколениям огромные долги и страну, приговоренную на неконкурентноспособную экономику", - отметил экс-посол.