Գյումրին պետք է կառուցենք նորովի. Նիկոլ Փաշինյանի խորհրդակցությունը՝ Շիրակի մարզպետարանում 02/17/2021   12:59  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Շիրակի մարզ՝ ընթացիկ և առաջիկա ծրագրերը, ռազմավարական խնդիրները քննարկելու նպատակով: Մարզպետարանում կայացած խորհրդակցությանը մասնակցել են նաև Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանը, Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը, վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արսեն Թորոսյանը, Շիրակի մարզպետ Հովհաննես Հարությունյանը, Գյումրիի քաղաքապետ Սամվել Բալասանյանը, փոխմարզպետները և պաշտոնատար այլ անձինք:
Նախքան քննարկումը՝ վարչապետ Փաշինյանը նշել է.  «Շատ կարևոր է, որպեսզի պետական կառավարման և տեղական ինքնակառավարման մարմինները սինխրոն գործեն` հետպատերազմական սոցիալ-հոգեբանական և տնտեսական վերականգնման գործընթացն ապահովելու համար: Իհարկե, Շիրակի մարզում և Գյումրի քաղաքում մենք 2019 թվականին բավականին տեսանելի և շոշափելի տեղաշարժ տեսանք: Հետագայում կորոնավիրուսի համավարակը և պատերազմը որոշակիորեն փոխեցին իրավիճակը, բայց մենք պետք է հիմա ապահովենք, որպեսզի այն ծրագրերը, որ ունեցել ենք նախանցած շրջանում, ոչ միայն պատշաճ ձևով իրականացվեն, այլև կարողանանք նոր ծրագրեր ձևակերպել, նոր խթաններ ստեղծել և իսկապես փոխել ընդհանուր իրավիճակը, ընդհանուր տրամադրությունը և ընդհանրապես Հայաստանի Հանրապետությունը, Շիրակի մարզը, Գյումրին բերել մի այնպիսի իրավիճակի, որն առնվազն կբավարարի բոլորիս:
Ճանապարհին ես անընդհատ հիշում էի մեր կարգախոսը՝ «Կառուցենք Հայաստանը նորովի»: Այդ կարգախոսը, որը որդեգրել ենք դեռևս ճգնաժամի նախընթաց շրջանում, հիմա առավել արդիական է հնչում բառիս բուն և փոխաբերական իմաստով: Եվ խնդիրը պետք է այսպես ձևակերպենք՝  Հայաստանը, Շիրակի մարզը, Գյումրին պետք է  կառուցենք նորովի: Պետք է ուրախությամբ արձանագրել, որ Գյումրին նորովի կառուցելու գործընթացը սկսվել էր, արդեն շարունակվում է: Եվ սա շատ լավ դինամիկա է, օրինակ է, որը մենք կարող ենք շարունակել»:
Այնուհետև Շիրակի մարզպետը և փոխմարզպետերն անդրադարաձել են նախորդ տարվա ընթացքում մարզում արձանագրված արդյունքներին: Մասնավորապես, զեկուցվել է, որ 2020 թվականին, պայմանավորված կորոնավիրուսի համավարակով և պատերազմով, մարզում նախատեսված ծրագրերն իրականացվել են 80-90 տոկոսով և այս տարվա ընթացքում կիրականացվեն ինչպես կիսատ մնացած, այնպես էլ առաջիկայի համար ծրագրված նախագծերը: Տեղեկացվել է, որ նախորդ տարի մարզում կյանքի են կոչվել 3,3 մլրդ դրամի սուբվենցիոն ծրագրեր` համայնքներում ենթակառուցվածքների զարգացման ու բարելավման նպատակով: Ընթացիկ տարվա համար մարզի համայնքների կողմից արդեն իսկ ներկայացվել է 62 սուբվենցիոն ծրագրերի հայտ, որի ընդհանուր արժեքը գնահատվում է 4,4 մլրդ դրամ:
Վարչապետը կարևորել է Շիրակի մարզում և ընդհանրապես հանրապետությունում սուբվենցիոն ծրագրերի արդյունավետ իրականացումը և ընդգծել ամենօրյա ռեժիմով մոնիթորինգի ու վերահսկողության անհրաժեշտությունը` աշխատանքի որակն ապահովելու համար:
«Անհրաժեշտ է հաշվի առնելով նախորդ տարվա առանձնահատկությունները` հանրապետությունում նոր թափով իրականացնել մեծածավալ կապիտալ ծրագրեր: Չպետք է լինի լավ, արդյունավետ, բովանդակություն ունեցող ու տրամադրություն հաղորդող որևէ լավ ծրագիր, որի համար ֆինանսավորում չտրամադրենք: Պետք է քաջալերել բոլոր համայնքներին, ներդրողներին` իրականացնելու նմանատիպ ծրագրեր, որոնք կունենան առավելագույն տնտեսական արդյունք, միաժամանակ կապահովեն որակն ու շինաշխատանքների արդյունավետությունը»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետը նշել է, որ ներդրումային ծրագրերի խրախուսման նպատակով կառավարությունը պատրաստ կլինի նաև ներդրողներին աջակցել ենթակառուցվածքների` ասֆալտապատման, գազի, ջրի ցանցերի կառուցման աշխատանքներում: «Այսպիսով մենք պետք է խրախուսենք կապիտալ ներդրումները, որոնք իրենց հետ կբերեն տնտեսական արդյունք ու նոր աշխատատեղեր»,- ասել է գործադիրի ղեկավարը:
Անդրադառնալով գյուղատնտեսության ոլորտում աշխատանքների ընթացքին` մարզպետ Հովհաննես Հարությունյանը նշել է, որ մարզում առկա 78 հազար հեկտար վարելահողերից նախորդ տարի մշակվել է 47 հազար հեկտարը: Մարզպետարանը Էկոնոմիկայի, Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունների հետ համագործակցությամբ շարունակում է աշխատանքները մշակվող հողատարածքների թիվն ավելացնելու, ժամանակակից այգիների, ջերմոցային տնտեսությունների հիմնումը խրախուսելու նպատակով:
Իր հերթին, Գյումրիի քաղաքապետ Սամվել Բալասանյանը, անդրադառնալով քաղաքում իրականացված աշխատանքներին, տեղեկացրել է, որ այս տարվա ընթացքում քաղաք է ներկրվելու շուրջ 70 ժամանակակից ավտոբուս, ինչն էապես կբարելավի տրանսպորտային ցանցը: Սուբվենցիոն ծրագրերի շրջանակում քաղաքում տեղադրվելու են ֆոտովոլտային պանելներ, ինչը թույլ կտա քաղաքապետարանի ենթակայությամբ գործող օբյեկտներում խնայել մեծածավալ էլեկտրաէներգիա: Տեղեկացվել է, որ 2019 թվականից հետո Գյումրիում սուբվենցիոն ծրագրերի շրջանակում հիմնանորոգվել է 31 փողոց, ևս 37 փողոց էլ վերակառուցվել է  Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկից ներգրավված միջոցների շրջանակում: Մինչև 2022 թվականի ավարտը նախատեսվում է, որ Գյումրիում հիմնանորոգված կլինի շուրջ 180 կիլոմետր ճանապարհ` քաղաքի փողոցների 70 տոկոսը:
Սամվել Բալասանյանի խոսքով` Համաշխարհային բանկի հետ համագործակցությամբ այս տարի կբարելավվի նաև քաղաքի լուսավորության ցանցը: Աշխատանքներ են տարվում 24-ժամյա ջրամատակարարում ապահովելու նպատակով:
Ըստ քաղաքապետի` Գյումրիում հիմնանորոգվում են նաև կանգառները, լիարժեք լուծվել է սանմաքրման խնդիրը. քաղաքն ապահովված է անհրաժեշտ տեխնիկայով: Միաժամանակ, աշխատանքներ են տարվում «Բարեկամության» այգին հիմնանորոգելու ուղղությամբ, որն ունենալու է 7,2 հեկտար տարածք:
Անդրադառնալով Հյուսիս-հարավ ավտոմայրուղու կառուցման ընթացքին` պատասխանատուները զեկուցել են, որ այս տարվա ընթացքում նոր թափով կիրականացվեն Թալին-Լանջիկ և Լանջիկ-Գյումրի հատվածների շինաշխատանքները: Խոսելով կորոնավիրուսի հետ կապված վիճակի մասին` մարզպետը նշել է, որ այն կառավարելի է. ներկայումս մարզում առկա է կորոնավիրուսով հիվանդ 48 պացիենտ, իսկ հունվար ամսին, ընդհանուր առմամբ, արձանագրվել է հիվանդացության 265 դեպք:
Խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել են նաև Գյումրիի տնակների հետ կապված խնդրի լուծմանը, պատերազմի հետևանքով Շիրակի մարզ տեղափոխված արցախցիների կարիքների ապահովմանը վերաբերող հարցեր:
Զեկույցներով հանդես են եկել նաև Դատախազության, Քննչական կոմիտեի և Ոստիկանության մարզային վարչությունների ղեկավարները՝ ներկայացնելով իրավակարգի ապահովմանն ուղղված աշխատանքների ընթացքը:

“Мы должны отстроить Гюмри по-новому”: Пашинян провел совещание в Шираке 02/17/2021   16:24  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян посетил Ширакскую область с целью обсуждения текущих и предстоящих программа и стратегических вопросов.
Как сообщает пресс-служба главы правительства, в состоявшемся в муниципалитете Ширакской области совещании приняли участие министр территориального управления и инфраструктур Сурен Папикян, министр экономики Ваан Керобян, руководитель аппарата премьер-министра Арсен Торосян, губернатор Ширака Ованес Арутюнян, мэр Гюмри Самвел Баласанян, вице-губернаторы и другие официальные лица.
До начала обсуждения премьер-министр Пашинян отметил: “Очень важно, чтобы государство и органы местного самоуправления действовали синхронно, чтобы обеспечить процесс послевоенного социального, психологического и экономического восстановления. Конечно, в Ширакской области и в городе Гюмри, в 2019 году мы увидели довольно заметный, ощутимый сдвиг. Затем коронавирус и война в какой-то степени изменили ситуацию, но теперь мы должны обеспечить, чтобы программы, которые у нас были в прошлом, не только были выполнены должным образом, но чтобы были и новые программы, новые стимулы, чтобы действительно изменились общая ситуация и общий настрой, чтобы и Республика Армения в целом, и Ширакская область, и Гюмри достигли такой ситуации, которая, как минимум, будет удовлетворять всех нас.
По пути сюда я вспоминал наш девиз: «Построим Армению по-новому». Этот лозунг, который мы приняли еще в докризисный период, сейчас более актуален и в прямом, и в переносном смысле этого слова. Мы должны сформулировать задачу так: мы должны отстроить Армению, Ширакскую область, Гюмри по-новому. Необходимо с радостью констатировать, что процесс строительства Гюмри по-новому был начат и сейчас продолжается. И это очень хорошая динамика, хороший пример, который мы можем продолжить”.
Затем губернатор Ширака и вице-губернаторы представили результаты, зарегистрированные в области в прошлом году. В частности, было доложено, что в 2020 году из-за эпидемии и войны предусмотренные в области программы были реализованы на 80-90%, и в этом году будут завершены как оставшиеся незавершенными, так и запланированные на текущий год программы. Было отмечено, что в прошлом году в области осуществлены субвенционные программы по развитию и улучшению инфраструктуры в общинах на сумму 3,3 млрд драмов. На текущий год общинами области уже поданы заявки на 62 программы субвенций, общая стоимость которых оценивается в 4,4 млрд драмов.
Премьер-министр отметил важность эффективной реализации субвенционных программ и в Ширакской области, и в целом по стране, и подчеркнул необходимость ежедневного мониторинга и контроля для обеспечения качества работы.
“Учитывая особенности прошедшего года, необходимо с новым импульсом реализовывать в республике масштабные капитальные программы. Не должно быть хороших, эффективных, содержательных и создающих положительный настрой программ, для которых мы не предоставили бы финансирования. Все компании и инвесторов следует поощрять к реализации таких программ, которые будут иметь максимальный экономический результат, в то же время обеспечат качество и эффективность строительных работ”, - отметил Никол Пашинян.
Премьер-министр отметил, что правительство готово стимулировать и помогать инвесторам в строительстве таких инфраструктур, как асфальтирование, создание газовых и водопроводных сетей. “Таким образом мы должны поощрять капитальные инвестиции, которые дадут экономические результаты и создадут новые рабочие места”, - сказал глава правительства.
Коснувшись хода работ в области сельского хозяйства, губернатор Ованес Арутюнян отметил, что из 78 тыс гектаров пахотной земли в области в прошлом году было обработано лишь 47 тыс гектаров. Администрация области в сотрудничестве с министерствами экономики и территориального управления и инфраструктур продолжает работу по увеличению площади обрабатываемых земель, поощрению создания современных садов и тепличных хозяйств.
В свою очередь, мэр Гюмри Самвел Баласанян, коснувшись проделанной в городе работе, отметил, что в этом году в город будут завезены около 70 современных автобусов, что значительно улучшит транспортную сеть. В рамках программы субвенций в городе будут установлены фотовольтаические панели, что позволит сэкономить большое количество электроэнергии на объектах, находящихся под ведомством муниципалитета. Было отмечено, что после 2019 года в Гюмри в рамках программ субвенций была отремонтирована 31 улица, 37 улиц отремонтированы в рамках привлеченных из Европейского банка реконструкции и развития средств. До конца 2022 года в Гюмри планируется отремонтировать около 180 километров дорог: 70% улиц города.
По словам Самвела Баласаняна, в сотрудничестве со Всемирным банком в этом году будет улучшена и осветительная сеть города. Ведутся работы по обеспечению круглосуточного водоснабжения.
По словам мэра, в Гюмри ремонтируются автобусные остановки, полностью решена проблема санитарной очистки. Город обеспечен всей необходимой техникой. Параллельно ведутся работы по ремонту парка “Дружба”, площадь которого составит 7,2 га.
Касательно строительства автомагистрали Север-Юг, ответственные лица доложили, что строительство участка Талин-Ланджик и Ланджик-Гюмри в этом году будет осуществляться с новым импульсом. Говоря о ситуации с COVID-19, губернатор отметил, что она управляема. На данный момент в области 48 больных COVID-19, в январе было в целом было зарегистрировано 265 случаев.
В ходе совещания были обсуждены вопросы, связанные с решением проблем с жильем в Гюмри, а также обеспечением нужд арцахцев, переехавших вследствие войны в Ширакскую область.
Руководители областных подразделений прокуратуры, Следственного комитета и полиции выступили с докладами, представив ход работ по обеспечению правопорядка.
На дороге Гюмри-Ереван в общинах Мастара, Ашнак, Неркин Базмаберд и Уджан граждане останавливали автоколонну премьер-министра и выражали свою поддержку главе правительства.