ԱԳ նախարարը հեռախոսազրույց է ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալի պաշտոնակատարի հետ 02/08/2021   22:48  |  ԼՐԱՀՈՍ
Փետրվարի 8-ին ԱԳ նախարար Արա Այվազյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղարի եվրոպական եւ եվրասիական հարցերով տեղակալի պաշտոնակատար Ֆիլիպ Ռիքերի հետ։ Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ ԱԳՆ գրասենյակը:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել երկկողմ օրակարգին առնչվող հարցերի շուրջ` առանձնահատուկ ընդգծելով ՀՀ-ԱՄՆ ռազմավարական երկխոսության հարթակի դերը համագործակցային օրակարգն առաջ մղելու եւ խորացնելու  գործում: Զրույցի ընթացքում նախարար Արա Այվազյանը եւ Ֆիլիպ Ռիքերը վերահաստատել են փոխադարձ հանձնառությունը՝ շարունակելու գործնական ջանքերը հայ-ամերիկյան հարաբերությունների առավել ամրապնդման ուղղությամբ, այդ թվում տարբեր մակարդակներով փոխշփումների եւ խորհրդակցությունների անցկացման, բազմաոլորտ համագործակցության ընդլայնման միջոցով:
Հեռախոսազրույցի ընթացքում զրուցակիցները հանգամանալից անդրադարձ են կատարել տարածաշրջանային անվտանգության ու կայունության հարցերին: Արցախի դեմ թուրք-ադրբեջանական ագրեսիայի հետեւանքների հասցեագրման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերի համատեքստում նախարար Այվազյանը զրուցակցի ուշադրությունը հրավիրել է հումանիտար խնդիրների, մասնավորապես՝ հայ ռազմագերիների եւ պատանդի կարգավիճակում գտնվող քաղաքացիական անձանց հայրենադարձման հարցում Ադրբեջանի կողմից խոչընդոտների ստեղծման անթույլատրելիության վրա:
Երկուստեք ընդգծվել է ԼՂ խաղաղ կարգավորման առանցքային հարցերի հասցեագրումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում, ինչը հստակորեն ամրագրված է համանախագահ երկրների բարձր ներկայացուցիչների՝ դեկտեմբերի 3-ին արված հայտարարությամբ: Նախարար Այվազյանն առանձնահատուկ կարեւորել է այլատյացության դեմ պայքարի ուղղությամբ ջանքերի բազմապատկումը՝ տարածաշրջանում կայուն խաղաղության եւ անվտանգության հաստատման համար, այդ թվում՝ մարդու իրավունքների զանգվածային խախտումների կրկնումը բացառելու միջոցով:

Айвазян в беседе с Рикером указал на недопустимость препятствий со стороны Азербайджана в вопросе возвращения военнопленных 02/09/2021 09:20 | Лента новостей
Министр иностранных дел Армении Ара Айвазян 8 февраля провел телефонный разговор с и.о. заместителя госсекретаря США по делам Европы и Евразии Филипом Рикером. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
Собеседники обменялись мнениями по вопросам двусторонней повестки, особо подчеркнув роль платформы стратегического диалога между Арменией и США в деле продвижения и углубления повестки сотрудничества.
В ходе беседы Ара Айвазян и Филип Рикер подтвердили обоюдную приверженность продолжению практических усилий по дальнейшему укреплению армяно-американских отношений, в том числе посредством взаимных контактов и консультаций на различных уровнях и расширения многоотраслевого сотрудничества.
Собеседники обстоятельно коснулись вопросов региональной безопасности и стабильности. В контексте предпринимаемых шагов по борьбе с последствиями турецко-азербайджанской агрессии против Арцаха Айвазян обратил внимание Рикера на недопустимость чинимых Азербайджаном препятствий в гуманитарных вопросах, в частности, в вопросе возвращения на родину армянских военнопленных и гражданских лиц, находящихся в статусе заложников.
Обоюдно была подчеркнута необходимость решения ключевых вопросов нагорно-карабахского мирного процесса в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ, что четко прописано в заявлении высоких представителей стран-сопредседателей от 3 декабря.
Айвазян придал особую важность преумножению усилий в борьбе с ксенофобией для установления прочного мира и безопасности в регионе, в том числе путем исключения повторения массовых нарушений прав человека.