Ամերիաբանկը կնքել է ստորադաս փոխառություն Սիմբիոտիքսի հետ 12/01/2020   17:53  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ամերիաբանկը և Սիմբիոտիքսը 15 միլիոն ԱՄՆ դոլարի չափով երկարաժամկետ ստորադաս փոխառություն են կնքել` մինչև 25 միլիոն ԱՄՆ դոլարի ավելացման հնարավորությամբ: «Բազել III»-ի չափանիշների շրջանակում այդ վարկային միջոցները բավարարում են լրացուցիչ կապիտալի գործիքների պահանջներին և ուղղված են Բանկի ընդհանուր նորմատիվային կապիտալի գծով դիրքի ամրապնդմանը:
Ամերիաբանկի գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը նշել է. «Մենք բարձր ենք գնահատում «Սիմբիոտիքս» կազմակերպության մեր գործընկերների հետ փոխհարաբերությունները և ուրախ ենք շարունակել համագործակցությունն այս երկարաժամկետ ստորադաս փոխառության շրջանակներում: Ներգրավվող միջոցները կօգնեն մեզ ոչ միայն պահպանել վարկային պորտֆելի աճը, այլև անչափ պահանջված աջակցություն ցուցաբերել Հայաստանում գործող ձեռնարկություններին այս դժվարին ժամանակաշրջանում: Վարկը տրամադրվել է ճիշտ ժամանակին, երբ ոլորտի կարգավորող մարմինը խրախուսում է բանկերին նորմատիվային կապիտալի գործիքների միջոցով կապիտալ ներգրավել, և մենք դեռ այս տարի նախատեսում ենք իրականացնել նորմատիվային կապիտալի ներգրավման այլ ծրագրեր: Սա նաև կարևոր քայլ է մեր կողմից առաջնային հրապարակային տեղաբաշխում (IPO) իրականացնելու ճանապարհին, և ես ցանկանում եմ մեկ անգամ ևս շնորհակալություն հայտնել մեր գործընկերներին Ամերիաբանկի նկատմամբ իրենց վստահության և շարունակական աջակցության համար»:
«Այս գործարքի շրջանակում մեր հիմնական ներդրող «C-Quadrat» ընկերության հետ ուրախ ենք աջակցել մեր երկարամյա գործընկեր Ամերիաբանկին` համաճարակի պայմաններում նորմատիվային կապիտալ ներգրավելու գործում: Տնտեսության ոլորտի համար այս դժվարին ժամանակաշրջանում ակնկալում ենք համատեղ ուժերով տեղական միկրո` փոքր և միջին ձեռնարկություններին ապահովել ֆինանսական միջոցների հասանելիություն», - նշեց ԵԿԱ (Եվրոպա և Կենտրոնական Ասիա) և ՄԱՀԱՊ (Միջին Արևելք, Հյուսիսային Աֆրիկա, Աֆղանստան և Պակիստան) գծով Սիմբիոտիքսի տարածաշրջանային համաղեկավար Սոֆյա Տուլուպովան:
«Ավելի քան տասը տարի շարունակ Vision Microfinance-ը հնարավորություն է ընձեռում զարգացող երկրների բնակիչներին էապես բարելավել իրենց կենսապայմանները: Դա հնարավոր է դարձել Սիմբիոտիքսի հետ համագործակցության և տարիների ընթացքում ձևավորված տեղական ֆինանսական հաստատությունների հուսալի ցանցի շնորհիվ: Ամերիաբանկը մեր ներդրումային ցանցում ներառված ամենաբարձր վարկանիշ ունեցող գործընկեր հաստատություններից մեկն է, և մենք ուրախ ենք, որ այս վարկի միջոցով մեզ հաջողվեց ճիշտ ժամանակին աջակցել Բանկին: Տվյալ վարկի միջոցները կծառայեն Հայաստանի քաղաքային և գյուղական բնակավայրերում գործող` Բանկի ՄՓՄՁ հաճախորդներին ֆինանսավորելու նպատակին», - նշեց «C-QUADRAT Impact Asset Management» ՍՊԸ հիմնադիր, ղեկավարող գործընկեր և ՏՏ գծով տնօրեն Գյունթեր Կաստները:
Ամերիաբանկը Հայաստանի դինամիկ զարգացող բանկերից է և դասվում է երկրում թվայնացման ուղղությամբ զարգացող ամենակայուն և խոշոր ֆինանսական հաստատությունների շարքը: Լինելով Հայաստանում առաջին ներդրումային բանկը` Ամերիաբանկն ունիվերսալ բանկ է, որը մատուցում է նորարարական կորպորատիվ, ներդրումային և մանրածախ բանկային ծառայությունների ամբողջական փաթեթ: Լրացուցիչ տեղեկություններ ստանալու համար կարող եք այցելել www.ameriabank.am
«Սիմբիոտիքս» ԲԸ
Սիմբիոտիքսն ազդեցիկ ներդրումների շուկային հասանելիություն ապահովող առաջատար հարթակ է, որի միջոցով իրականացվում է զարգացող և սահմանային շուկաներում գործող միկրո` փոքր և միջին ձեռնարկությունների, ինչպես նաև ցածր և միջին չափի եկամուտ ունեցող տնային տնտեսությունների ֆինանսավորում: 2005թ. ի վեր Սիմբիոտիքսը մշակել և իրականացրել է քան 5.5 միլիարդ ԱՄՆ դոլար ընդհանուր գումարով մոտ 4,000 գործարք շուրջ 90 զարգացող և սահմանային շուկաներում գործող ավելի քան 450 ընկերությունների համար: Այդ ներդրումները գնվել են ավելի քան 25 հիմնադրամների և երրորդ կողմ հանդիսացող ավելի քան 50 մասնագիտացված հիմնադրամների կառավարիչների կողմից` ստեղծելով զարգացող էկոհամակարգ և նմանատիպ գործարքների իրականացման շուկա: symbioticsgroup.com
DUAL Return Fund/C-Quadrat
Dual Return Fund - Vision Microfinance-ը նպաստում է կայուն զարգացմանն ամբողջ աշխարհում` գործելով ՄԱԿ-ի Կայուն զարգացման նպատակների (ԿԶՆ) մեծ մասի իրականացման ուղղությամբ: Ընկերության կողմից 67 երկրներում գործող 303 միկրոֆինանսական հաստատություններին տրամադրվել է ավելի քան 1.77 միլիարդ ԱՄՆ դոլար ընդհանուր գումարի չափով 1123 վարկ, որոնց միջոցները բաշխվել են ավելի քան 2,5 միլիոն միկրո ձեռնարկատերերի, այդ թվում` նրանց ընտանիքների միջև: www.visionmicrofinance.com
Dual Return Fund հիմնադրամի ներդրումային կառավարիչ C-Quadrat Impact Asset Management ընկերությունը (Ավստրիա) հանդիսանում է ակտիվների կառավարման բնագավառում գործող առաջատար անկախ ընկերություն գերմանախոս տարածաշրջանում: Ընկերությունը մասնագիտացած է ակտիվների տեղաբաշխման, բացարձակ եկամտի վերլուծության և կառավարման, կայուն ներդրումների և միկրոֆինանսավորման հիմնադրամների կողմից առաջարկվող պրոդուկտների տրամադրման ոլորտներում: www.cq-am.com
18:00 30/11/2020  |  ՏնտեսությունԱմերիաբանկը բարեհաջող կերպով տեղաբաշխեց Հայաստանում առաջին կանաչ պարտատոմսերը
18:11 23/09/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱմերիաբանկի հաճախորդների համար նոր հնարավորություն հետևելու SWIFT միջազգային փոխանցումների ընթացքին Օնլայն/Մոբայլ բանկինգի միջոցով
15:50 01/08/2020  |  ՏնտեսությունՀնարավորություն բացահայտելու Հայաստանը մեզ հետ. «Ամերիա ճամփորդություն» վիճակահանություն
17:36 24/07/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱմերիաբանկ․ ավելի քան 18.5 մլրդ ՀՀ դրամ արտոնյալ վարկ՝ բիզնեսի աջակցության նպատակով
13:35 24/07/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱմերիաբանկ․լավագույն օնլայն բանկը Հայաստանում՝ ըստ SME Banking club-ի
11:14 02/07/2020  |  ԼՐԱՀՈՍ«Օնլայն ամառ» վիճակախաղ․ սմարթֆոն և անլար ականջակալ ստանալու հնարավորություն
18:22 25/06/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱմերիաբանկի հաճախորդներն ունեցել են 200 մլն դրամի օգուտ. փոխտնօրեն
18:22 12/06/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանում կկայանա առաջին միջազգային թվային մարքեթինգի օնլայն կոնֆերանսը. Ամերիաբանկ
17:46 10/06/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱմերիաբանկ. Լայն հնարավորություններ՝ բիզնեսի վարկավորման համար
16:55 08/06/2020  |  ԼՐԱՀՈՍS&P Global Ratings-ը վերահաստատել է Ամերիաբանկին շնորհած է B+/B վարկանիշը` «կայուն» հեռանկարով

Америабанк привлекает капитал второго уровня от АО «Симбиотикс» 12/01/2020 18:18 | Экономика
Америабанк заключил долгосрочное соглашение о субординированном кредите с АО «Симбиотикс» на 15 млн. долларов США с возможным увеличением суммы кредита до 25 млн. долларов США. В соответствии со стандартами Базель III, эти средства квалифицируются как инструмент капитала второго уровня и нацелены на укрепление общего капитала Банка.
Генеральный директор Америабанка Артак Анесян отметил: - «Мы высоко ценим взаимоотношения с нашими партнерами в АО «Симбиотикс» и рады возможности продолжить их, благодаря долгосрочному субординированному кредиту. Новые финансовые средства помогут нам не только поддерживать рост кредитного портфеля, но и оказать столь необходимую поддержку армянскому бизнесу в это непростое время. Кредит получен в самый подходящий момент, когда регулирующий орган призвал банки привлекать капитал с помощью инструментов второго уровня, и мы планируем привлечь еще больше капитала второго уровня в текущем году. Это также важный шаг на пути к первичному публичному размещению наших акций (IPO), и я вновь благодарю наших партнеров за постоянную поддержку и доверие к Америабанку».
«Вместе с нашим основным инвестором в этой сделке, компанией C-Quadrat, мы рады поддержать нашего давнего партнера – Америабанк, предоставив капитал второго уровня во время пандемии и надеемся на совместное обеспечение бесперебойного доступа к финансированию для местных микро-малых и средних предприятий в этот сложный период для экономики», - отметила София Тулупова, региональный со-менеджер Симбиотикс в странах ЕЦА и БВСАП.
«Более десяти лет Vision Microfinance предоставляет возможность жителям развивающихся стран существенно повысить свой уровень жизни. Это стало возможным благодаря успешному сотрудничеству с Симбиотикс и надежной сети местных финансовых учреждений, тщательно разработанной за прошедшие годы. Америабанк является одним из самых высокорейтинговых партнерских учреждений в нашей инвестиционной сети, и мы рады, что с помощью данного кредита нам удалось оказать своевременную поддержку банку. Кредитные средства послужат цели финансирования деятельности ММСП клиентов банка в городских и сельских регионах Армении», - отметил Гюнтер Кастнер, основатель, управляющий партнер и директор по информационным технологиям ООО «C-QUADRAT Impact Asset Management».
Америабанк –динамично развивающийся цифровой банк, который является одним из самых стабильных и крупнейших финансовых учреждений Армении. Будучи первым инвестиционным банком Армении, универсальным банком, Америабанк предоставляет широкий спектр инновационных корпоративных, инвестиционных и розничных банковских услуг в комплексном пакете. Подробнее см. на сайте www.ameriabank.am.
АО «Симбиотикс»
Симбиотикс - ведущая платформа для доступа к рынкам с целью импакт-инвестирования, предназначенная для финансирования микро, малых и средних предприятий, а также домашних хозяйств с низким и средним доходом на развивающихся и пограничных рынках. С 2005г. компания Симбиотикс подготовила и инициировала около 4,000 сделок на общую сумму, превышающую 5.5 млрд. долларов США, для более чем 450 компаний на почти 90 развивающихся и пограничных рынках. Эти инвестиции были приобретены более чем 25 фондами и более чем 50 сторонними специализированными управляющими фондами, тем самым сформировав развивающуюся экосистему и рынок для подобных транзакций.
symbioticsgroup.com
DUAL Return Fund/C-Quadrat
Фонд «Dual Return Fund - Vision Microfinance» вносит свой вклад в устойчивое развитие во всем мире, работая над достижением большинства Целей устойчивого развития (ЦУР) Организации Объединенных Наций. Более 1.77 млрд. долларов США было выделено в виде 1123 займов 303 различным микрофинансовым организациям в 67 странах, охватив свыше 2,5 млн. микропредпринимателей, включая их семьи.
www.visionmicrofinance.com
Компания «C-Quadrat Impact Asset Management», Австрия - инвестиционный менеджер фонда Dual Return Fund, является ведущей независимой компанией по управлению активами в немецкоязычном регионе, специализирующейся на размещении активов, анализе и управлении абсолютной доходности, устойчивых инвестициях и продуктах микрофинансовых фондов.