Որոշումներ են ընդունվել, որոնք իմ կարծիքով ավելի շատ քաղաքական են, քան ռազմական. Պեգով 11/25/2020   13:38  |  ԼՐԱՀՈՍ
«WarGonzo» նախագծի հեղինակ Սեմյոն Պեգովն այսօր ասուլիսի ժամանակ տեղեկացրեց՝ նոյեմբերի 7-ին, երբ Ալիևը հայտարարեց Շուշի քաղաքը գրավելու մասին, քաղաքում ընդամենը վեց դիպուկահար կար, ավելին, եռակողմ հայտարարության ստորագրման պահին Արցախի Պաշտպանության բանակի ստորաբաժանումները շարունակում էին գտնվել Շուշիում և քաղաքի համար մարտեր էին ընթանում։
«Պնդում եմ, որ սա մեծամասամբ եղել է քաղաքական որոշում, մի պատճառով, որ եռակողմ հայտարարության ստորագրման պահին Արցախի Պաշտպանության բանակի ստորաբաժանումները շարունակում էին գտնվել Շուշիում և քաղաքի համար մարտեր էին ընթանում։ Ես չեմ ասի, որ քաղաքն ամբողջությամբ էր գտնվում ՊԲ-ի վերահսկողության տակ, բարդ է դա ասել, որովհետև ադրբեջանի ԶՈՒ-ներն էլ էին այնտեղ, բայց փաստաթղթի ստորագրման պահին քաղաքի համար մարտերը շարունակվել են»։
Պեգովը վստահեցնում է՝ անհերքելի փաստեր կան, կապի մեջ է եղել զինվորների հետ, իսկ նոյեմբերի 9-ին, ինքն անձամբ է եկել Շուշիից երկու կմ հեռավորության վրա գտնվող հեռուստաաշտարակների մոտ, որտեղ եղել է 400 զինծառայող, ովքեր պատրաստ էին նույն օրն առավոտյան ժամը 5-ին առաջ գնալ՝ Շուշին թշնամուց մաքրելու համար։
«Այնտեղից հնարավոր էր ժամանակակից տեխնոլոգիաներով նկարել, թե ի՞նչ էր կատարվում Շուշիում և որտե՞ղ են ՊԲ զինվորները։ Չեմ ասի որքան, բայց մինիմում երկու խումբ զինծառայող գտնվել են Շուշիում։ Դա նշանակում է, որ Ադրբեջանը ամբողջությամբ չէր վերահսկում քաղաքը»,- ասաց լրագրողը։
Պեգովն ասում է, որ գործողույթունները ղեկավարում էր Արցախի ՊՆ՝ Միքայել Հարությունյանը։
«Գործողություններն ինչպես ես եմ հասկանում, ղեկավարել է նաև նա, տեղում է եղել նաև փոխնախարարը, որը իմ տեղեկություններով ամսի 7-ին եղել է Շուշիի բենզալցակայանի խաչմերուկում։ Այդ ժամանակ քաղաքը մաքրում էին թշնամուց»։
Լրագրողն ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց, որ նոյեմբերի 7-ին քաղաքը սնայպերներից ևս մաքրվել է։
«Հետո որոշումներ են ընդունվել, որոնք իմ կարծիքով ավելի շատ քաղաքական են, քան ռազմական։ Բարդ է հիմա Հայաստանի և Արցախի իշխանությունների որոշումների ճիշտ լինելը քննարկել։ Երևի նրանք գիտեին որքան մեծ էր հնարավորությունը՝ հետագայում շարունակելու կռիվը։
Միգուցե հետագա գործողությունների համար ռեսուրսը չէր հերիքում և իրավիճակը գուցե ավելի բարդանար»,- նշեց Պեգովը։
13:17 24/11/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԷս պահին դիրքերի վերադասավորում է ընթանում, ինչի հիման վրա ընթանալու է հաջորդ պատերազմը.գործարար Վահրամ Միրաքյան
00:03 24/11/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Չկրակված հրթիռներ 4. ինչ թիրախներ ուներ «Իսկանդերը». Razm.info
22:02 23/11/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Պատերազմի առաջին օրվանից զոհվել են Արցախի ԱԻՊԾ 4 փրկարար ծառայող, վիրավորվել ՝ 17-ը
21:25 23/11/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Ֆրանսիան ներդնում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունից տուժած հայ բնակչության աջակցության կառուցվածքային համակարգ
19:27 23/11/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Չէի պատկերացնում, որ հայ զինվորի հետևից չէին գնա, այն էլ՝ վիրավորների հետևից. անհետ կորած զինվորի մայր
19:25 23/11/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Ռուս խաղաղապահն ու Արցախի ԱԻՆ 4 աշխատակից վիրավորվել են Մատաղիսի մոտ ականի պայթյունից

В большей степени это было политическое решение, нежели военное: Семен Пегов о потере Шуши 11/25/2020   14:26  |  Лента новостей
Потеря Шуши была политическим решением, такое мнение высказал в ходе видеомоста Москва-Ереван с подключением пресс-центра Sputnik Армения военный корреспондент Семен Пегов.
"В большей степени это было политическое решение, нежели военное. Мне трудно оценивать это решение, так как только руководство Армении и Арцаха знало запас прочности, возможно, ресурсы заканчивались, и ситуация могла повернуться еще в худшую сторону", - отметил Пегов, передает агентство Sputnik Армения.
По его словам, в городе на момент подписания находились подразделения Армии обороны. Полного контроля не было, там были и азербайджанцы.
Но бой, по сообщениям с передовой, к этому времени шел. 9 ноября около 400 человек были на высоте в двух километрах от Шуши, они были готовы войти в город для "зачистки" от азербайджанцев.
"Азербайджан не контролировал город полностью, там было две группы армянских военнослужащих", - отметил Пегов.
Причем, по его словам, в момент заявления Алиева о захвате Шуши в город вошло лишь ограниченное количество диверсантов.
Операцией по обороне Шуши руководил министр обороны НКР Микаел Арзуманян, на месте находился его заместитель. А с Гадрутом были допущены ошибки (в том, как была выстроена линия обороны, укрепления).
“Это была военная потеря. Мало кто ожидал, что через лесную дорогу в Гадрут зайдут диверсанты. Я думаю, что это скорее объективная военная потеря. Изначально вошли диверсанты, некоторые были из них в армянской форме, общались на армянском", - отметил Пегов.
Чтобы избежать путаницы из города были выведены мобилизованные ополченцы, и город зачищали спецназовцы Армии обороны, однако их сил не хватило. Необходимо было подкрепление.
Ранее Пегов, отвечая на вопрос Sputnik Армения, отметил, что для него ситуация в Шуши была самой болезненной за период военных действий. Недалеко от Карин така, когда начался ближний стрелковый бой, он принял решение эвакуировать съемочную группу. "Многих из ребят, с которыми стояли там, сейчас нет в живых. Это тот момент, который оставил болезненный отпечаток в моем сердце", - сказал он.
Семен Пегов находился в Арцахе практически с первого дня войны, регулярно освещая события на передовой, зачастую находясь в самой гуще событий.