Նոյեմբերի 10-ին կնքած որոշումը չի կարող համարվել Ղարաբաղի հիմնախնդրի համապարփակ հանգուցալուծում․ Մնացականյան 11/12/2020   21:29  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նոյեմբերի 12-ին նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հեռախոսազրույցներ ունեցավ ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի, Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար Ժան-Իվ Լը Դրիանի և ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Սթիվեն Բիգանի հետ: Այս մասին տեղեկանում է ՀՀ Արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական կայքէջից։
Մտքեր փոխանակվեցին Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի, Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի և Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի նոյեմբերի 10-ի համատեղ հայտարարությանը հաջորդած իրադրության շուրջ: Այս առնչությամբ նախարար Մնացականյանն ընդգծեց, որ վերոնշյալ հայտարարությունն ուղղված է հրադադարի հաստատմանը և Արցախում խաղաղապահների տեղակայմանը և չի կարող համարվել Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի համապարփակ հանգուցալուծում:
ՀՀ ԱԳ նախարարը և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների բարձր ներկայացուցիչներն անդրադարձան նաև Արցախի դեմ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմի ծրագրման, հրահրման և իրականացման գործում Թուրքիայի առանցքային դերին, որն արտահայտվեց ինչպես ռազմական գործողություններում անմիջական ներգրավվածությամբ, այնպես էլ՝ հակամարտության գոտի օտարերկրյա զինյալ ահաբեկիչների ներգրավման ձևով: Նա հստակ ընդգծեց Արցախում իրականացվելիք խաղաղապահ գործողություններում Թուրքիայի որևէ դերակատարության բացառումը՝ չնայած այդ ուղղությամբ վերջինիս կողմից ձեռնարկվող քայլերին:
Նախարար Մնացականյանը կարևորեց թուրք-ադրբեջանական ագրեսիայի արդյունքում Արցախում ստեղծված մարդասիրական ճգնաժամի հասցեագրման ուղղությամբ միջազգային հանրության կողմից տեղում շուտափույթ քայլերի ձեռնարկումը:
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը խորը մտահոգություն հայտնեց Արցախի՝ ադրբեջանական օկուպացիայի տակ հայտնված տարածքներում հայկական պատմամշակութային ժառանգության ճակատագրի առնչությամբ: Նախարար Մնացականյանն ընդգծեց, որ միջազգային հանրությունը քաջատեղյակ է հայկական ժառանգության նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից ցուցաբերված բարբարոսական վերաբերմունքի մասին, որի արդյունքում Նախիջևանում, բուն Ադրբեջանի տարածքում և Արցախի՝ առաջին արցախյան պատերազմի ժամանակ ադրբեջանական օկուպացիայի տակ հայտնված տարածքներում հիմնովին ոչնչացվել են հայկական ժառանգության կոթողները:
Զրուցակիցներն ընդգծեցին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության գործունեության շարունակականության ապահովման կարևորությունը՝ որպես միջնորդության միջազգային մանդատ ունեցող միակ ձևաչափ: Այս առնչությամբ նախարար Մնացականյանն ընդգծեց, որ ԼՂ խաղաղ գործընթացին վերաբերող բոլոր հարցերը ենթակա են քննարկման բացառապես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում, և հենց այս ձևաչափում է, որ լիարժեքորեն հասցեագրվելու են արցախահայության շահերը: Որպես առաջնահերթություն՝ ԱԳ նախարարը շեշտեց Արցախի կարգավիճակի և արցախահայության համապարփակ անվտանգության լիարժեք երաշխավորման անհրաժեշտությունը:
21:05 12/11/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱզատության հրապարակում հանրահավաքի ավարտից հետո 20 քաղաքացի է բերման ենթարկվել
20:47 12/11/2020ԱԺ ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Էդվարդ Բաբայանը բերման է ենթարկվել. Իվետա Տոնոյան
20:42 12/11/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԹուրքիան փորձում է Ղարաբաղում խաղաղապահի դափնիները կիսել Ռուսաստանի հետ
20:36 12/11/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԳեղամ Մանուկյանի ձերբակալման որոշման դեմ բողոքը կքննվի այսօր
20:23 12/11/2020  |  ՄեկնաբանությունԵւ Դո՞ւք, Օնիկ Գասպարյան
20:02 12/11/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԵս ապօրինի հրամաններ ստացել եմ, բայց չեմ կատարել. Օսիպյան
19:59 12/11/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԹուրքիան ամեն կերպ փորձում է ներգրավվածությունն ունենալ հետռազմական գործողությունների փուլում. քաղաքագետ
19:43 12/11/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Այն օրը, երբ դավաճանը կչքվի մեր աչքից եւ էկրաններից, մի փոքր հանգստություն կգտնենք Շուշիի համար. Մելիքյան
01:14 12/11/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանն իշխանությունը պահելու համար պատրաստվում է անջատել ինտերնետը ՀՀ-ում․ Բաբայան

Трехстороннее заявление не может считаться всеобъемлющим решением карабахского вопроса – глава МИД Армении 11/13/2020 09:37 | Азербайджанская военная агрессия-2020
Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян 12 ноября провел телефонные разговоры с главой МИД РФ Сергеем Лавровым, министром иностранных дел Франции Жан-Ив Ле Дрианом и заместителем госсекретаря США Стивеном Биганом. Об этом сообщает пресс-служба внешнеполитического ведомства Армении.
Стороны обменялись мнениями о ситуации, последовавшей совместному заявлению премьер-министра Республики Армения, президента Азербайджанской Республики и президента Российской Федерации от 10 ноября. В этой связи министр Мнацаканян подчеркнул, что вышеупомянутое заявление направлено на установление режима прекращения огня и размещение миротворцев в Арцахе и не может считаться всеобъемлющим решением нагорно-карабахского вопроса.
Министр иностранных дел РА и высокопоставленные представители стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ также коснулись ключевой роли Турции в планировании, провоцировании и реализации войны, развязанной Азербайджаном против Арцаха, что выражается как в непосредственном участии в боевых действиях, так и в привлечении иностранных боевиков в зону конфликта. Министр подчеркнул исключение какой-либо роли Турции в миротворческой деятельности в Арцахе, несмотря на предпринимаемые ею шаги в этом направлении.
Министр Мнацаканян подчеркнул, что международное сообщество должно предпринять срочные шаги по разрешению гуманитарного кризиса в Арцахе, возникшего в результате турецко-азербайджанской агрессии.
Глава внешнеполитического ведомства Армении выразил глубокую озабоченность судьбой армянского исторического и культурного наследия на оккупированных азербайджанцами территориях Арцаха. Министр Мнацаканян подчеркнул, что международное сообщество хорошо осведомлено о варварском отношении Азербайджана к армянскому наследию, в результате чего и в Нахиджеване, и на территории самого Азербайджана, и на территориях Арцаха, оказавшихся под азербайджанской оккупацией во время Первой Арцахской войны, основательно были уничтожены памятники армянского наследия.
Собеседники подчеркнули необходимость обеспечения непрерывности деятельности сопредседательства Минской группы ОБСЕ как единственного формата, наделенного международным мандатом посредничества. В этой связи министр Мнацаканян подчеркнул, что все вопросы, связанные с мирным процессом в Нагорном Карабахе, подлежат обсуждению исключительно в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ, и именно в этом измерении интересы армян Арцаха будут полностью учтены. В качестве приоритета министр иностранных дел Армении подчеркнул необходимость абсолютного гарантирования статуса Арцаха и всеобъемлющей безопасности армян Арцаха.