Ադրբեջանական այս գործողությունների և որոշումների հետևում կանգնած է Թուրքիան, սակայն անդառնալի հետևանքների ողջ պատասխանատվությունը կրելու է Ադրբեջանի ղեկավարությունը. Զ.Մնացականյան 10/16/2020   15:02  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
Արցախում մեր հայրենակիցները կանգնած են գոյութենական սպառնալիքի առջև ես շնորհակալություն եմ հայտնում Հունաստանի ԱԳ նախարարին՝ այս դժվար պահին այցելելու և իր համերաշխությունը հայ ժողովրդին հայտնելու համար ,- Հայաստանի և Հունաստանի ԱԳ նախարարների համատեղ ասուլիսի ընթացքում հայտարարեց Զոհրաբ Մնացականյանը։
«Մեր տարածաշրջաններն այս պահին բախվում են նույն սպառնալիքին, որի հիմքում է Թուրքիայի ծավալապաշտական քաղաքականությունը։ Սեպտեմբերի 27-ից մինչ օրս Արցախի խաղաղ բնակչության դեմ Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից սանձազերծված լայնածավալ ագրեսիայի հրահրողը և դրա իրականացման գործում ուղիղ ներգրավվածություն ունեցողը հենց Թուրքիան է, ոչ միայն իր ռազմական մասնակցությամբ, այլև՝ վերջինիս ծառայության ներքո գտնվող օտարերկրյա զինյալ ահաբեկիչների ներկայությամբ»,- ասաց ԱԳ նախարարը։
Վերջինս մեկ անգամ ևս փաստեց ,որ չնայած Մոսկվայում ձեռք բերված հրադադարի մասին որոշմանը Ադրբեջանը շարունակում է մարտական գործողությունները՝ հարված հասցնելով նաև ՀՀ տարածքում գտնվող ռազմական օբյեկտին․
«Այս ամենով Ադրբեջանը ի ցույց է դնում, որ ոչ միայն հրաժարվում է կատարել արտգործնախարարների համատեղ որոշմամբ ընդունված կրակի դադարեցումը, այլև՝ Թուրքիայի բացահայտ հրահրմամբ ձգտում է խորացնել, ընդլայնել ղարաբաղյան հակամարտության աշխարհագրությունը՝ արդեն նախահարձակ լինելով և բացահայտ ագրեսիա իրականացնելով ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ, հասկանալի է, որ ադրբեջանական այս գործողությունների և որոշումների հետևում կանգնած է Թուրքիան, սակայն այդ գործողությունների ռազմաքաղաքական անդառնալի հետևանքների ողջ պատասխանատվությունը կրելու է Ադրբեջանի ղեկավարությունը։ Ադրբեջանի լայնամասշտաբ ռազմական գործողություների ընթացքում դիտավորյալ թիրախավորվում է Արցախի խաղաղ բնակչությունը՝ այս ցեղասպան քաղաքականության մեջ տարբերակում չդնելով ռազմական օբյեկտների և քաղաքացիական բնակչության միջև»,-հայտարարեց ՀՀ ԱԳ նախարարը։
Նախարարը նաև նշեց, որ Ադրբեջանի ագրեսիվ գործողությունների հետևանքով զոհվել է ավելի քան 32 խաղաղ բնակիչ, ավելի քան 100 անձ ստացել տարբեր աստիճանի վիրավորումներ, դրանցից 86-ը ծանր վիրավորում։
16:25 13/10/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՄենք ականատես ենք լինում ռազմական ագրեսիայի միջոցով լուծում պարտադրելու ընտրությանը. Մնացականյանը՝ BBC Newshour-ին
10:31 13/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Զոհրաբ Մնացականյանը փակ քննարկում-հանդիպում է ունեցել ռուս փորձագետների և քաղաքագետների հետ
18:19 12/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Թուրքիայի ակտիվ մասնակցությունն արտահայտվում է տարածաշրջանում ահաբեկիչների ներկայությամբ և Ադրբեջանին ակտիվ ռազմական աջակցությամբ. Մնացականյան
17:35 12/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Հայաստանը եղել և մնում է ԼՂ անվտանգության երաշխիքը. Զոհրաբ Մնացականյան

Азербайджан по наущению Турции стремится расширить географию конфликта - Мнацаканян 10/16/2020 15:41 | Азербайджанская военная агрессия-2020
Наши соотечественники в Арцахе стоят перед экзистенциальной угрозой, заявил министр иностранных дел Армении на совместной пресс-конференции с главой МИД Греции.
Он поблагодарил за визит в столь сложное время и солидарность с армянским народом.
“Наш регион в данный момент сталкивается с той же угрозой, в основе которой экспансионистская политика Турции. С 27-го сентября по сей день подстрекателем развязанной военно-политическим руководством Азербайджана широкомасштабной агрессии против мирного населения Арцаха является именно Турция, которая напрямую вовлечена в ее осуществление не только своим военным участием, но и привлечением иностранных боевиков-террористов, находящихся на службе у нее”, - сказал глава МИД Армении.
Как констатировал в очередной раз министр, несмотря на достигнутое в Москве решение о прекращении огня, Азербайджан продолжает боевые действия, нанося удары по военным объектам, находящимся на территории Республики Армения.
Мнацаканян указал, что Азербайджан тем самым демонстрирует не только отказ от выполнения договоренности о прекращения огня, а по наущению Турции стремится углубить, расширить географию карабахского конфликта, открыто нападая и предпринимая явную агрессию в отношении суверенной территории Республики Армения.
“Ясно, что за этими действиями и решениями Азербайджана стоит Турция, однако вся ответственность за необратимые военно-политические последствия будет нести руководство Азербайджана. В ходе широкомасштабных военных действий Азербайджана под прицел намеренно берется мирное население Арцаха; эта геноцидальная политика не признает разницы между военными объектами и мирным населением", - сказал он.
Глава МИД Армении сообщил, что вследствие агрессивных действий Азербайджана погибли более 32 мирных жителей, свыше 100 получили ранения разной степени тяжести, 86 и них – тяжелые травмы.