Զոհրաբ Մնացականյանը կմեկնի Մոսկվա. Խորհրդակցությանը կմասնակցի նաև Ադրբեջանը 10/09/2020   11:25  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը մեկնում է Մոսկվա՝ հանդիպելու ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ։ Ադրբեջանական կողմը ևս հաստատել է, որ մասնակցելու է խորհրդակցությանը։
Հիշեցնենք, որ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը կոչ է արել դադարեցնել Ղարաբաղում ընթացող մարտական գործողությունները՝ գերիներին և զոհվածների մարմինները փոխանակելու նպատակով, փոխանցում է ՌԴ ղեկավարի պաշտոնական կայքը։
Պուտինը նման հայտարարություն է արել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի ու ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հեռախոսազրույցներից հետո։
Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարները հոկտեմբերի 9-ին հրավիրվել են ՌԴ՝ այդ հարցերով խորհրդակցությունների։
09:35 09/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Գիշերվա ընթացքում արցախա-ադրբեջանական հակամարտության գոտում իրադրությունը եղել է հարաբերականորեն կայուն-լարված. ՊԲ

Глава МИД Армении Зограб Мнацаканян отправится в Москву 10/09/2020   11:31  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян отправится в Москву, где встретится с главой МИД РФ Сергеем Лавровым. Азербайджанская сторона также подтвердила свое участие в консультациях.
Напомним, что президент России Владимир Путин призвал прекратить боевые действия, ведущиеся в зоне нагорно-карабахского конфликта, по гуманитарным соображениям с целью обмена телами погибших и пленными.
С таким призывом президент РФ обратился  после серии телефонных переговоров с  премьер-министром Республики Армения Николом Пашиняном и президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым.
“Для проведения консультаций по этим вопросам при посредничестве министра иностранных дел России в Москву 9 октября приглашаются министры иностранных дел Азербайджана и Армении", – говорилось в сообщении, опубликованном на сайте Кремля.