Արտակ Բեգլարյանը հանդիպել է ԿԽՄԿ-ի Լեռնային Ղարաբաղի առաքելության ղեկավար Բերտրան Լամոնին 09/29/2020   16:47  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
Արցախի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը սեպտեմբերի 28-ին հանդիպել է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) Լեռնային Ղարաբաղի առաքելության ղեկավար Բերտրան Լամոնին: Հայտարարությունը տեղադրված է ԱՀ ՄԻՊ-ի ֆեյսբուքյան պաշտոնական էջում։
«Արտակ Բեգլարյանը ներկայացրել է ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից սկսած լայնածավալ հարձակման հետևանքների վերաբերյալ մարդու իրավունքների պաշտպանի կողմից իրականացվող փաստահավաք առաքելության նախնական արդյունքները:
Պաշտպանը հորդորել է ԿԽՄԿ ներկայացուցչին աշխատանքներ տանել ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով Արցախի խաղաղ բնակչության մարդասիրական կարիքների գնահատման ուղղությամբ և ցուցաբերել հասցեական աջակցություն: Ա. Բեգլարյանը կարևոր է համարել միջազգային կառույցների համարժեք ու օպերատիվ արձագանքը մարդու իրավունքների և մարդասիրական առկա մարտահրավերներին»,- նշված է հայտարարությունում:

Важна реакция международных структур:омбудсмен Арцаха встретился с главой миссии МККК в НКР 09/29/2020   17:00  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Омбудсмен Республики Арцах Артак Бегларян 28 сентября встретился с главой миссии МККК в Нагорном Карабахе Бертраном Ламоном. Об этом сообщается на странице омбудсмена Арцаха в Facebook.
Артак Бегларян представил предварительные итоги осуществляемой Защитником прав человека миссии по сбору фактов о последствиях широкомасштабного нападения вооруженных сил Азербайджана.
Омбудсмен призвал представителя МККК провести работы по оценке гуманитарных нужд, возникших у мирного населения Арцаха вследствие азербайджанской агрессии, и оказать адресную поддержку. Артак Бегларян подчеркнул важность соразмерной и оперативной реакции международных структур на угрозы, направленные против прав человека, и на имеющиеся гуманитарные вызовы.