Ադրբեջանն իր անհեռատես քաղաքականության արդյունքում հայտնվել է փակուղային իրավիճակում. ԱԳՆ խոսնակ 07/16/2020   11:32  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունն իր իսկ անհեռատես քաղաքականության արդյունքում հայտնվել է փակուղային իրավիճակում և այժմ ձեռնարկում է արկածախնդիր և ոչ կշռադատված քայլեր, որոնց համար պատասխան է տալու նաև սեփական ժողովրդի առջև։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ԱԳՆ խոսնակ Աննա Նաղդալյանը։
«Հուլիսի 16-ի վաղ առավոտյան ադրբեջանական զինված ուժերը գրոհային խմբերի միջոցով վերսկսել են գործողություններ ՀՀ պետական սահմանի ուղղությամբ՝ Տավուշի մարզի Մովսես և Այգեպար գյուղերի հատվածում, որն ուղեկցվել է ականանետների և հրանոթների կիրառմամբ: ՀՀ ԶՈւ կողմից համարժեք պատասխանից հետո ադրբեջանական ուժերը կորուստներով հետ են մղվել: Հաջողություն չարձանագրելով մարտի դաշտում՝ ադրբեջանական ստորաբաժանումներն անցել են Այգեպար և Մովսես գյուղերի հրետակոծման՝ հանցավոր կերպով թիրախավորելով քաղաքացիական ենթակառուցվածքները և բնակչությունը։
Հատկանշական է, որ այս ագրեսիվ գործողությունը տեղի է ունեցել մարտական գործողությունների դադարեցման վերաբերյալ առավել վաղ ձեռք բերված պայմանավորվածության ուխտադրուժ խախտմամբ և սահմաններին հարաբերական անդորրի հաստատումն արձանագրող ԵԱՀԿ Միսկի խմբի համանախագահների հուլիսի 15-ի հայտարարությունից հետո:
Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունն իր իսկ անհեռատես քաղաքականության արդյունքում հայտնվել է փակուղային իրավիճակում և այժմ ձեռնարկում է արկածախնդիր և ոչ կշռադատված քայլեր, որոնց համար պատասխան է տալու նաև սեփական ժողովրդի առջև։
ԱԳ նախարարը մշտական կապի մեջ է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հետ: Ստեղծված իրավիճակում հրամայական են հրադադարի անվերապահ և լիակատար վերականգնման, պահպանման և ամրապնդման ջանքերը»։
15:51 14/07/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանում Ուկրաինայի դեսպանը հրավիրվել է ՀՀ ԱԳՆ
14:38 12/07/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱվելի լավ է շարունակեիք լռել, քան նման անատամ գնահատականներ տայիք. Աշոտյանը՝ ԱԳՆ-ի՝ Սոֆիայի տաճարում տեղի ունեցածի վերաբերյալ արձագանքի մասին
18:56 30/06/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների տեսակոնֆերանսը
11:41 21/06/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՅուրաքանչյուր գործողություն կարևոր է. Փախստականների իրավունքների արդյունավետ և հարատև պաշտպանությունը Հայաստանում. ԱԳՆ տեղակալ
23:41 12/06/2020Հայաստանը միացավ Կրոնական ազատության միջազգային դաշինքին, որի կազմում ներառված են 29 երկրներ
22:20 08/06/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱԳՆ մամուլի խոսնակի մեկնաբանությունը Լիբիայում տեղի ունեցող զարգացումների վերաբերյալ

Военно-политическое руководство Азербайджана из-за своей недальновидной политики оказалось в тупиковой ситуации - МИД Армении 07/16/2020   11:52  |  Лента новостей
Министерство иностранных дел Армении выступило с заявлением относительно возобновления Азербайджаном военных действий в направлении Тавушской области.
16 июля рано утром вооруженные силы Азербайджана с помощью штурмовых отрядов возобновили действия в направлении государственной границы РА, на участке сел Мовсес и Айгепар Тавушской области, с применением минометов и пушек.
“После соразмерного ответа ВС РА, азербайджанские силы, понеся потери, были отброшены назад. Не добившись успеха на поле боя, азербайджанские подразделения открыли артиллерийский огонь по селам Айгепар и Мовсес, осуществляя целенаправленный преступный обстрел гражданской инфраструктуры и мирного населения”, - говорится  в заявлении.
Как указали в МИД Армении, примечательно, что данное агрессивное действие было предпринято в нарушение достигнутой ранее договоренности о прекращении боевых действий и после заявления сопредседателей Минской группы ОБСЕ от 15 июля об установлении относительного спокойствия на границе
“В результате собственной недальновидной политики военно-политическое руководство Азербайджана оказалось в тупиковой ситуации и сейчас предпринимает авантюристские и не взвешенные шаги, за которые также ответит перед собственным народом”, - отмечается в заявлении.
Во внешнеполитическом ведомстве Армении сообщили, что министр иностранных дел поддерживает постоянную связь с сопредседателями Минской группы ОБСЕ.
“В сложившейся ситуации усилия по безоговорочному и полному восстановлению, сохранению и укреплению режима прекращения огня являются императивом”, - говорится в заявлении.