ԱԺ պատգամավորն իր գործունեության ընթացքում արտահայտած կարծիքի և քվեարկությունների համար որևէ պատասխանատվության չի ենթարկվում. Մակունց 06/22/2020   15:39  |  ԼՐԱՀՈՍ
Երբ մենք փորձում ենք ՍԴ-ի շուրջ ստեղծված խնդիրների թնջուկը բացել և հաղթահարել, ընդդիմությունն այն որակում է որպես հակապետական քայլ։ Աժ-ում լրագրողների հետ զրույցի ժամանակ այս մասին ասաց ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը։
«Երբ դա փորձում էինք անել հանրաքվեի միջոցով, ասում էին, որ լավագույն տարբերակը ԱԺ-ում որոշումներ կայացնելն է։ Շատ ուրախ կլինեի, եթե ընդդիմության այն ներկայացուցիչները, որոնք նման կարծիք են արտահայտել, այսօր ներկա լինեին և իրենց դիրքորոշումը հայտնեին»,-ասաց Լիլիթ Մակունցը։
Դիտարկմանը, որ իրավապաշտպանները նշում են՝ նախագիծը հակասահմանադրական է և հետագայում եթե իրավական պատասխանատվություն ենթադրվի, ապա պատգամավորներն են այդ պատասխանատվությունը կրելու, Լիլիթ Մակունցն ասաց. «Նույնիսկ ոչ իրավաբանները գիտեն, որ ԱԺ պատգամավորն իր գործունեության ընթացքում արտահայտած կարծիքի և քվեարկությունների համար որևէ պատասխանատվության չի ենթարկվում։ Ինչ վերաբերում է նախագիծը հակասահմանադրական որակելուն, մեզ համար չափազանց կարևոր է, որ այն բոլոր գործողությունները, որոնք ձեռնարկվում են, համապատասխանեն ՀՀ գործող Սահմանադրությանը և օրենքներին։
Չգիտես ինչու, ցանկացած գործողություն, որը միտված է լինում դատական համակարգում փոփոխություններ կատարելուն, բարեփոխումներ իրականացնելուն, սկսվում է որակվել որպես հակաիրավական»,-նշեց Լիլիթ Մակունցը։
14:57 22/06/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՎենետիկի հանձնաժողովի կարծիքը խորհրդատվական է, և այն պարտադիր բնույթ չի կրում Մակունց
23:13 18/06/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԻ՞նչ չափանիշով են ընտրվել հենց այս 2-ը. Կրթության փորձագետը՝ նոր նախագծի մասին
12:45 17/06/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԸնդդիմությունը չի կարող լռեցնել քաղաքական մեծամասնությանը. Լիլիթ Մակունց
16:47 16/06/2020  |  ԼՐԱՀՈՍ«Երբ երկու տարի առաջ մասնակցում էիք Գագիկ Ծառուկյանի դստեր հարսանիքին, տեղյակ չէ՞իք, որ նա ենթադրյալ հանցագործ է». լրագրողի հարցը Լիլիթ Մակունցին
16:36 16/06/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՊատգամավորները քվեարկել են իրենց խղճի և համոզմունքին համաձայն. Լիլիթ Մակունց
20:24 15/06/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԳագիկ Ծառուկյանին անձեռնմխելիությունից զրկելու հարցով «Իմ քայլը» կայացրել է որոշում
19:29 15/06/2020  |  ԿորոնավիրուսՓորձ է կատարվում քաղաքական երանգի ներքո ներկայացնել իրավական գործընթացները․ Մակունցը՝ Գագիկ Ծառուկյանի վերաբերյալ քրեական գործերի մասին
17:17 12/06/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՔաղաքական ուժերի վարկանիշի մասին մտածելու ժամանակը չէ. Մակունց
17:20 06/06/2020  |  ՄեկնաբանությունԼավ, դու անհարմար չես զգու՞մ. Գեւորգ Պետրոսյանը` Լիլիթ Մակունցին

Депутат не может привлекаться к ответственности за высказанное в ходе своей деятельности мнение или голосование - Макунц 06/22/2020 16:49 | Лента новостей
Когда правящая сила пытается размотать клубок создавшихся вокруг Конституционного суда Армении проблем и побороть их, оппозиция квалифицирует это как антигосударственный шаг. Об этом в беседе с журналистами в понедельник заявила глава парламентской фракции “Мой шаг” Лилит Макунц, комментируя проект поправок в Конституцию Армении, которым предусматривается прекращение полномочий ряда судей.
“Когда мы пытались сделать это посредством референдума, то они заявляли, что наилучшим вариантом является принятие решение в НС. Я была бы рада, если бы представители оппозиции, которые высказывали подобное мнение, сегодня присутствовали и выразили бы свою позицию”, - сказала Лилит Макунц.
Что касается мнения правозащитников о том, что проект антиконституционный, и, если впоследствии он будет подразумевать правовую ответственность, то ответственность понесут и депутаты, Макунц отметила:”Даже не-юристы знают о том, что депутат за высказанное в ходе своей деятельности мнение или голосование не может привлекаться к какой-либо ответственности".
“Что касается заявлений об антиконституционности проекта, то для нас крайне важно, чтобы все действия, которые предпринимаются, соответствовали действующей Конституции РА и законам, Неизвестно, почему любое действие, нацеленное на проведение изменений в судебной системе, реализацию реформ, начинают квалифицировать как противоправные?!” - добавила Лилит Макунц.