Արմեն Գեւորգյանի գործով Վճռաբեկ դատարանը վարույթ չի ընդունել գլխավոր դատախազի բողոքը 06/18/2020   12:57  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՔԾ-ն պարտավոր է լինելու նյութեր նախապատրաստել՝ պարզելու, թե արդյո՞ք ՀՀ նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանին՝ սահմանը հատելն արգելած ոստիկանության ծառայողների գործողություններում առկա են հանցագործության հատկանիշներ, թե ոչ։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց Արմեն Գևորգյանի պաշտպան Էրիկ Ալեքսանյանը։
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ Էրիկ Ալեքսանյանն Արմեն Գևորգյանին ՀՀ սահմանը հատելը չթույլատրելու կապակցությամբ ՀՀ գլխավոր դատախազին հաղորդում էր ներկայացրել, որով խնդրել էր իրավական գնահատականի արժանացնել ՀՀ ոստիկանության քրեական հետախուզության գլխավոր վարչության գործողությունները, իսկ քրեական գործ հարուցելու առիթի օրինականության և հիմքերի բավարար լինելու դեպքում՝ հարուցել քրեական գործ: Սակայն ՀՀ գլխավոր դատախազությունը այնուհետև՝ նաև առաջին ատյանի դատարանը գտել էին, որ Ալեքսանյանի կողմից ներկայացված հաղորդումը վերացական է և չի պարունակում կոնկրետ տվյալներ՝ հանցագործության հատկանիշների մասին: Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշման դեմ փաստաբանը վերաքննիչ բողոք էր ներկայացրել, որը 2020թ փետրվարի 18-ին բավարարվել էր՝ բեկանելով Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշումը՝ վարույթն իրականացնող մարմնին պարտավորեցնելով վերացնել Արմեն Գևորգյանի իրավունքների խախտումը։
Պաշտպան Էրիկ Ալեքսանյանը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց, որ ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը Վերաքննիչ քրեական դատարանի որոշման դեմ վճռաբեկ բողոք էր ներկայացրել՝ պահանջելով բեկանել այն, սակայն Վճռաբեկ դատարանը մերժել է վարույթ ընդունել բողոքը։ Նրա խոսքով՝ սա նշանակում է, որ ՀՔԾ-ն պարտավոր է լինելու նյութեր նախապատրաստել և պարզել, թե արդյոք առկա են ոստիկանության աշխատակիցների գործողություններում հանցագործության հատկանիշներ, թե ոչ։
«Այլ կերպ՝ քրեական գործ հարուցելու հիմք կա, թե ոչ և որոշում կայացնի՝ քրեական գործ հարուցելու կամ քրեական գործ հարուցելը մերժելու մասին»,- ասաց Ալեքսանյանը։
17:07 02/06/2020  |  ՎերլուծություններՄենք շարժվում ենք դեպի աղետ անշարժ գույքի շուկայում և տնտեսական դեպրեսիայի ուժգնացման. Արմեն Գևորգյան
18:28 26/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՀնարավոր հետևանքները. Արմեն Գևորգյանի հոդվածը
13:53 23/04/2020  |  ՎերլուծություններԱրմեն Գևորգյան. Ապրելով փակ ժամանակների տրամաբանության մեջ
16:13 19/02/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱրմեն Գևորգյան. Պետության կարգավորիչ գործառույթը (մաս 2)
13:34 17/12/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱրմեն Գևորգյան. 2019 թ. ակնհայտ թվացող ձեռքբերումները և դրանց վիճահարույց կողմերը
13:04 18/10/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱրմեն Գևորգյան. Բոլոր հնարավոր պատերազմները անսպասելի են սկսվում
13:19 08/10/2019  |  Դատական ռեպորտաժներԴատարանը մերժեց Արմեն Գեւորգյանի խափանման միջոցի հարցով երկու միջնորդությունները

Кассационный суд Армении не принял к производству жалобу генпрокурора по делу Армена Геворкяна 06/18/2020 13:22 | Лента новостей
Специальная следственная служба Армении будет обязана подготовить материалы для того, чтобы установить наличие или отсутствие признаков преступления в действиях сотрудников Полиции, запретивших бывшему вице-премьеру РА Армену Геворкяну пересечь границу. Об этом в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” заявил адвокат бывшего вице-премьера Эрик Алексанян.
Ранее агентство сообщило, что Эрик Алексанян в связи с отказом Армену Геворкяну в допуске на выезд из Армении обратился к генеральному прокурору Армении. В своем обращении адвокат просил удостоить правовой оценки действия Главного управления угрозыска Полиции, а в случае законности и наличия основания для возбуждения уголовного дела завести уголовное дело.
Однако Генпрокуратура Армении, а затем и суд первой инстанции сочли, что поданное Алексаняном заявление носит абстрактный характер и не содержит конкретных данных о признаках преступления.
Адвокат обжаловал решение в Апелляционном суде, который 18 февраля 2020 года удовлетворил жалобу. Суд, отменив решение суда общей юрисдикции от 10 декабря 2019 года, обязал осуществляющий производство орган устранить нарушение прав Армена Геворкяна.
Адвокат Эрик Алексанян в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” заявил, что генпрокурор Артур Давтян подал кассационную жалобу на решение Апелялционног суда, требуя ее отмены, однако Кассационный суд отказал в принятии жалобы к производству. По его словам, это означает, что ССС будет обязана подготовить материалы и установить наличие или отсутствие признаков бездействия в действиях сотрудников Полиции.
“Иными словами, есть ли основания для возбуждения уголовного дела или нет, и принять решение о возбуждении или отказе в возбуждении уголовного дела”, - добавил Алексанян.