Ծխախոտի մաքսանենգության դեպքերի առթիվ քրեական գործ չի հարուցվի. Ոստիկանությունը մերժել է քրգործի հարուցումը 06/05/2020   11:45  |  Քրեական խրոնիկոն
Ծխախոտի մաքսանենգության սկանդալային բացահայտումների առնչությամբ քրեական գործ չի հարուցվի։ Ոստիկանության ԶԼՄ-ների հետ կապի, վերլուծության և լրատվության բաժնի պետ Էդգար Ջանոյանը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց, որ հրապարակումների հիման վրա նախապատրաստված նյութերով քրեական գործի հարուցումը մերժվել է՝ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 35-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետի՝ հանցագործության դեպքի բացակայության հիմքով։
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ ՌԴ իրավապահները Երևանից 40 տոննա մաքսանենգ ծխախոտ տեղափոխող ինքնաթիռ են կալանավորել: Այս լուրից հետո մամուլում և սոցիալական ցանցերում տեղեկություններ հայտնվեցին, որ սույն մաքսանենգության հետևում կանգնած է Նիկոլ Փաշինյանի կնոջ եղբայրը՝ իմքայլական պատգամավոր Հրաչ Հակոբյանը։
Ծխախոտի մաքսանենգության դեպքերի անդրադարձել է նաեւ Վատիկանում ՀՀ նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանը՝ նշված դեպքից բացի բարձրաձայնելով եւս երկու դեպքի մասին. Մի խմբաքանակը տնտեսական ապրանքների անվան տակ տեղափոխվել է Ռուսաստան ու հայտնաբերվել Վորոնեժում, իսկ մյուսը փորձ է արվել տեղափոխել Աբխազիա։
Դեռեւս մայիսի 4-ին հայտնի դարձավ, որ մաքսանենգ ծխախոտի վերաբերյալ հրապարակումները դատախազությունն ուղարկել է Քրեական ոստիկանություն՝ քրեադատավարական կարգով նյութեր նախապատրաստելու և ընթացքը լուծելու նպատակով։
«Ինձ համար ակնհայտ է, որ սա մաքսանենգություն է»,- «Փաստինֆո»-ին ասել էր «Թրանսփարենսի ինտերնեշնլ» հակակոռուպցիոն կենտրոնի ծրագրերի ղեկավար Վարուժան Հոկտանյանը՝ անդրադառնալով Հայաստանից դեպի Ռուսաստան տեղափոխված ծխախոտի խոշոր մաքսանենգության դեպքերին՝ ընդգծելով, որ օբյեկտիվ քննությամբ իրավապահները պետք է պարզեն, թե ովքեր են կանգնած այդ մաքսանենգության հետեւում:
Մինչդեռ, պարզվում է իրավապահները որոշել են քրգործ չհարուցել ու քննություն չտանել՝ պարզելու, թե ինչպես է կազմակերպվել ծխախոտի մաքսանենգությունը։
09:43 05/06/2020  |  ՄամուլՄաքսանենգ ծխախոտի ծուխը՝ ՌԴ-ից. «Իրատես»
10:24 26/05/2020  |  ՄամուլՄաքսանենգ ծխախոտի սկանդալը ցույց է տալիս Փաշինյանի ու նրա թիմի գործողությունների կոռուպցիոն բնույթը. Commersant.ge
15:48 23/05/2020  |  ՄեկնաբանությունԾխախոտով նոր ինքնաթիռ.Միքայել Մինասյանը խոստանում է նոր փաստեր
15:12 21/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՊարզաբանում՝ ՀՀ-ից ծխախոտի արտահանման վերաբերյալ
10:21 20/05/2020  |  ՄամուլՌուսաստանի մի շարք մարզերում անհետացել է հայկական ծխախոտը. «Իրավունք»
20:39 14/05/2020  |  Քրեական խրոնիկոնՄաքսանենգ ծխախոտի գործով ոստիկանությունում ստուգողական գործողություններ են կատարվում

В Полиции Армении отказали в возбуждении уголовного дела по следам публикаций о контрабанде сигарет 06/05/2020   12:16  |  Криминальная хроника
В возбуждении уголовного дела в связи со скандальными разоблачениями относительно контрабанды сигарет отказано. Как сообщил “ФактИнфо” начальник отдела аналитики, информации и по связям со СМИ Эдгар Джаноян, в возбуждении уголовного дела по подготовленным на основании публикаций материалам отказано ввиду отсутствия события преступления(п.1 ч.1 статьи 35 УПК РА).
После этой новости в соцсетях и прессе появилась информация, что за этой контрабандой стоит шурин премьер-министра Армении, депутат от правящего блока “Мой шаг” Грачья Акопян.
Инцидент с контрабандой сигарет прокомментировал и бывший посол Армении в Ватикане Микаел Минасян, упомянув, помимо вышеупомянутого, еще о двух других случаях.
Еще 4 мая стало известно, что Прокуратура Армении направила публикации о контрафактных сигаретах в Уголовную полицию для подготовки в уголовно-процессуальном порядке материалов и разрешения дальнейшего хода.
“Для меня очевидно, что это контрабанда”, - заявил ранее “ФактИнфо” руководитель программ антикоррупционного центра “Трансперенси интернейшнл” Варужан Октанян, комментируя  случаи контрабандной перевозки крупных партий сигарет из Армении в Россию. Он подчеркнул, что правоохранители должны провести объективное расследование и выяснить, кто стоит за этим.
Между тем, выясняется, что правоохранители решили не возбуждать уголовного дела и не вести расследования, чтобы установить, как было организована контрабанда сигарет.