«Հայրենիք» կուսակցությունը պահանջում է չեղարկել ժողովրդի հարկային բեռն ավելացնող խայտառակ նախագիծը 06/05/2020   14:44  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հունիսի 4-ին «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արթուր Վանեցյանի գլխավորությամբ կայացել է կուսակցության խորհրդի առաջին նիստը։ Քննարկվել են հասարակական-քաղաքական օրակարգին, կուսակցության տարածքային կառույցների ձեւավորման եւ դրանց աշխատանքների կազմակերպմանն առնչվող հարցեր։ «Հայրենիք» կուսակցության խորհուրդն ընդունել է հայտարարություն, որով դատապարտում է կառավարության հերթական չհաշվարկված գործողությունը և պահանջում է հետ կանչել Հայաստանի քաղաքացիների հարկային բեռն ավելացնող խայտառակ նախագիծը։
Հայաստանի Հանրապետությունում առկա խորը ճգնաժամի պայմաններում, Կառավարությունը հանդես է եկել հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ իրականացնելու նախաձեռնությամբ, համաձայն որի՝ առաջարկվում է փոփոխել գույքահարկի հաշվարկման սկզբունքը՝ մոտարկելով անշարժ գույքի կադաստրային եւ շուկայական արժեքները: Օրենսդրական փոփոխության արդյունքում տեղական ինքնակառավարման մարմինների եկամուտներն ավելանալու են ավելի քան չորս անգամ, ինչը փաստացի նշանակում է քաղաքացիների ֆինանսական բեռի զգալի աճ:
Ներկա փուլում, երբ կորոնավիրուսի համավարակի արդյունքում և Նիկոլ Փաշինյանի կառավարության ապաշնորհ գործողությունների հետևանքով պետությունը հայտնվել է առողջապահական, տնտեսական, սոցիալական ճգնաժամում, երբ փաստացի կրճատվում են տասնյակ հազարավոր աշխատատեղեր, նվազում է քաղաքացիների եկամուտները և խնայողությունները, երբ առկա է անորոշություն զգացում վաղվա օրվա հանդեպ, «Հայրենիք» կուսակցությունը ժամանակավրեպ և անընդունելի է համարում նման գործելաոճը եւ պահանջում է կառավարությունից զերծ մնալ հարկային օրենսգրքում վերոնշյալ փոփոխությունները կատարելուց, մեր քաղաքացիների ֆինանսական և սոցիալական վիճակն էլ ավելի վատթարացնելու քաղաքականությունից:
Հիշատակված փոփոխությունները բացասաբար են անդրադառնալու ոչ միայն մեր քաղաքացիների վրա, այլ նաև նվազեցնելու են Հայաստանի գրավչությունը հնարավոր հայրենադարձների եւ օտարերկրյա ներդրողների համար, հանգեցնելու են անշարժ գույքի շուկայի էլ ավելի խորը կոլապսի։
10:43 05/06/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՊետությունը ծաղրուծանակի առարկա դարձնելը մեղք է. Վանեցյան
14:36 04/06/2020  |  ՄեկնաբանությունԱրթուր Վանեցյանը տարիներ շարունակ եւ մինչ օրս շարունակում է կատարել բազմաթիվ այլ նվիրատվություններ. Արսեն Բաբայան
13:31 04/06/2020  |  ՔաղաքականԲոլորս պետք է համախմբվենք մեկ օրակարգի շուրջ. Փաշինյանը պետք է հրաժարական տա. Վանեցյան (տեսանյութ)
18:01 03/06/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԲացվեց «Հայրենիք» կուսակցության Վանաձորի գրասենյակը
16:01 03/06/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱյսօր ինչ կատարվում է ՀՀ-ում՝ աղետ է. Արթուր Վանեցյան
18:54 30/05/2020  |  ՔաղաքականՄեր հայրենիքին պետք են ոչ թե կեղծ փրկիչներ, այլ իրական առաջնորդներ. Վանեցյան
18:00 30/05/2020  |  ՔաղաքականԱյսօր տեսնում եմ պետության համար լուրջ ռիսկեր, իրականանում են իմ վատագույն կանխատեսումները. Արթուր Վանեցյան

Партия Ванецяна: требуем отзыва позорного проекта, увеличивающего налоговое бремя граждан 06/05/2020   16:04  |  Лента новостей
Первое заседание совета партии “Родина” состоялось 4 июня под председательством лидера политической силы, бывшего директора Службы национальной безопасности Армении Артура Ванецяна.
Согласно распространенному партией заявлению, обсуждались вопросы, связанные с общественно-политической повесткой дня, формированием территориальных структур партии и организацией их работы.
Совет партии “Родина” принял заявление, которым осуждает очередное непродуманное действие правительства и требует отзыва позорного законопроекта, увеличивающего налоговое бремя граждан Армении.
В заявлении говорится:
“В условиях глубокого кризиса в Республике Армения правительство выступило с инициативой о внесении изменений в Налоговый кодекс, в соответствии с которой предлагается изменить принцип расчета налога на имущество, приблизив  кадастровую стоимость недвижимости к рыночной. В результате законодательных изменений доходы органов местного самоуправления увеличатся более чем в четыре раза, что фактически означает значительное увеличение финансового бремени граждан.
В настоящее время в результате пандемии коронавируса и вследствие бездарных действий правительства Никола Пашиняна государство оказалось в состоянии здравоохранительного, экономического и социального кризиса, когда фактически сокращаются десятки тысяч рабочих мест, доходы и сбережения граждан, есть неопределенность по отношению к завтрашнему дню.
Партия “Родина” считает такую практику несвоевременной и неприемлемой и требует от правительства воздержаться от внесения вышеуказанных поправок в Налоговый кодекс, а также от политики дальнейшего ухудшения финансового и социального положения наших граждан.
Упомянутые изменения негативно скажутся не только на наших гражданах, но и снизят привлекательность Армении для потенциальных репатриантов и зарубежных инвесторов, обернутся еще более глубоким коллапсом рынка недвижимости”.