Քաջարանցիների դեմ ցուցմունք տված անձը հրաժարվել է իր նախնական ցուցմունքից. պնդել, որ նախնական ցուցմունքը տվել է ճնշումների ներքո 05/27/2020   11:09  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով՝ Քաջարանում օրերս ձերբակալված անձանց դեմ ցուցմունք տվածը երեկ՝ մայիսի 25-ին, հրաժարվել է իր նախնական ցուցմունքից։ Մեզ հաջողվեց պարզել, որ նա ներկայացել է նախաքննական մարմնին ու ցուցմունք է տվել, որ քաջարանցիների ձերբակալության համար հիմք հանդիսացած իր առաջին ցուցմունքը տվել է ճնշումների ներքո։ Այդպիսով՝ նա հերքել է նախորդ ցուցմունքում ձերբակալվածների դեմ ներկայացված մեղադրանքները:
Մեր աղբյուրի փոխանցմամբ՝ նշված անձն իր երկրորդ ցուցմունքում հստակ նշել է, որ իրեն տուժող չի ճանաչում: Ըստ էության ստացվում է, որ օրեր առաջ իրականացված աղմկահարույց ձերբակալությունները, որոնք, ի դեպ, իրականացվել էին բռնության կիրառմամբ, իսկ հետագայում դատարանի կողմից ճանաչվել էին ոչ իրավաչափ, արվել էին բացառապես մեկ անձի առերևույթ կեղծ ցուցմունքի հիման վրա:

Свидетельствовавший против задержанных каджаранцев человек отказался от своих предварительных показаний 05/27/2020   11:28  |  Лента новостей
По сведениям "ФактИнфо", человек, который свидетельствовал против задержанных на днях в Каджаране лиц, отказался от своих предварительных показаний. Агентству удалось выяснить, что он явился в орган предварительного следствия и дал показания, согласно которым свои первые показания, послужившие основанием для задержания каджаранцев, он дал под давлением. Таким образом, он опроверг представленные в прежних показаниях обвинения против задержанных.
Как сообщил источник агентства, вышеупомянутый человек во втором своем показании четко указал, что не признает себя потерпевшим. По сути, получается, что имевшие место днями ранее нашумевшие задержания, которые, кстати, были произведены с применением силы, а впоследствии были признаны судом неправомерными, были проведены исключительно на основании предположительно ложных показаний.